Ať už budou léto trávit u bazénu, na táboře, s rodinou na dovolené, pod stanem, zkrátka kdekoliv, začíst se do krásného příběhu a snít je aktivitou, kterou dospívající holky potřebují. Navíc si rozšíří slovní zásobu, obohatí čtenářský deník a něco se naučí. Ani s jednou knihou z následujícího seznamu neuděláte chybu. Potvrzeno a přečteno mou dvanáctiletou  dcerou, se kterou jsme seznam sestavily. Knihy zaujmou jak o trochu mladší, tak i starší dívky. Hurá na léto s knihou.

Alea- dívka moře – Tanya Stewnerová

Románová série, kdy po prvním dílu budete urychleně dokupovat další. Právem je to bestseller. Začít můžete u 1. dílu Volání z hlubin. Jedná se o neskutečně poutavý příběh, kdy budete cestovat, dotýkat se globálních problémů, bojovat proti nebezpečí, ale i poznávat sebe samu. Je to příběh o velkém dobrodružství a výjimečném přátelství. “Nikdy se nepřibližuj k vodě! To byla poslední slova její matky, předtím než zmizela. Aleu však voda a tajemství kolem ní natolik přitahují, že vyrazí s kamarády na plavbu po moři. Při jedné bouři ale spadne přes palubu a už nikdy nebude nic jako dřív…”

 

Srdcerváči- Alice Osemanová             

Tak trochu jiná tematika, a tak hodně aktuální. Komiksové zpracování víc než přátelství dvou kluků Charlieho a Nicka. Srdcerváči jsou také britský televizní seriál inspirovaný právě tímto komiksem na Netflixu od roku 2022. Komiks přečtete jedním dechem a půjdete na další díl. Román o životě, lásce, a o všem, co se stane mezi tím. Charlie je nervák, přiznaný gay a přemýšlivý kluk, někdy možná až moc. Nick je zase veselý, měkkosrdcatý hráč ragby. Tihle dva se potkají na stejné škole a okamžitě se stanou přáteli, ale mohlo by z toho být i něco víc…?

Stačí mávnout křídly- Sára Topinková   

Upřímně, tuto knihu přečetla má dcera turbo rychlostí a už potřetí znovu. Zřejmě to bude svědčit o tom, že se česká knižní blogerka Sára Topinková trefila teenagerům přímo do černého. Úsměv hezkého kluka. Špatná rada nejlepší kamarádky. Důvěra vložená do rukou nesprávné osoby. To všechno vedlo k událostem, na které Cilka nikdy nezapomene. I tak je ale rozhodnutá udělat za svojí minulostí tlustou čáru a začít znovu v novém městě. Hned první den ve škole však končí usazená v lavici vedle nevrlého spolužáka, který na první pohled přitahuje problémy, a zároveň zaujme svého upovídaného souseda, jemuž se marně pokouší vysvětlit, že o jeho – a vlastně číkoli – pozornost nestojí. Jenže je těžké být neviditelná, když napovrch vyplave její tajemství…

Les – Chelsea Bobulski

Tuto knihu jsme objednaly z knižního online antikvariátu na doporučení, a jak jsme se trefily. Dcera nadšena příběhem o Winter, která je  normální středoškolačka. Tedy aspoň na první pohled. Její táta je strážcem tajemného lesa, do nějž ústí časové portály. Jednou se však táta ztratí při noční obchůzce a ona musí převzít jeho povinnosti: hlídkovat u portálů a pomáhat cestujícím, kteří z nich omylem vyjdou, aby našli správnou cestu zpět. Winter si nemůže pomoct – má pocit, že o tátově zmizení jí něco zatajili. Krátce nato se v lese setká s mladíkem Henrym, který ví víc, než by obyčejný cestovatel z jiné doby měl vědět. Tvrdí, že by mohli spolupracovat, aby našli i jeho ztracené rodiče a aby zjistili pravdu o jejím otci. Les je otrávený a mění se ve zlé místo.

Manga- jakákoliv

Čte se odzadu, rychle a půjčuje se z jedné ruky teenagera do druhé. Můžete zkusit například komiksovou sérii Tokijský ghúl- Sui Išida. Kam vás zavede? Tokijskými ulicemi se prochází smrt – a její jméno je “Ghúl”! Děsivá monstra se přes den skrývají pod maskou obyčejných lidí a v noci vyrážejí do ulic, aby utišila svou touhu po lidském mase. Čerstvý vysokoškolák Ken Kaneki si ale těchhle událostí moc nevšímá. Daleko víc ho zajímá, jak dostat na rande krásnou a sečtělou Rize. Romantické dostaveníčko ale neproběhne tak úplně podle plánu a navždy změněný Ken si z divoké noci odnese jedno důležité ponaučení: láska opravdu prochází žaludkem.

Hvězdy nám nepřály- John Green            

Možná znáte filmové zpracování a zaručuji, že po této knize sáhne i dospělý. Vaší dospívající ratolesti ukáže, jak vypadá život s omezením, s nemocí, s limity, ale i to, že se dá žít plnohodnotně. Je to smutné, ale taaak krásné. Hazel diagnostikovali ve třinácti letech rakovinu. Teď je jí šestnáct a rakovina je v posledním stadiu. Nikdo neví, jak dlouho bude žít, ale vědí, že smrt je nevyhnutelná. Hazel tráví dny sledováním nekonečného pořadu Amerika hledá topmodelku a čtením oblíbené knížky od holandského spisovatele Petera Van Houtena. Začne z donucení rodičů chodit do podpůrné skupiny, kde se schází lidé s rakovinou. Tam se seznámí s okouzlujícím Augustem Watersem, jenž vyšel z boje s rakovinou s amputovanou nohou. Začnou spolu trávit čas a Gus probudí v Hazel chuť znovu žít. Hazel si ale uvědomuje, že může každým dnem zemřít, proto se do Guse bojí zamilovat – nechce mu svým odchodem zlomit srdce. Gus ji ale přesvědčí, že by si krásu zamilovanosti měli užít právě proto, jak málo času jim oběma zbývá…

Vyber si svůj vlastní konec: Jaké bude tohle léto? – Nova Weetmanová

Oddechovka, která baví. Proč? Gamebook pro holky, kde si můžeš vybrat, kam dál! Měj osud ve svých rukou!

Je poslední den školy a Frankie Jonesovou čeká dlouhé, horké nudné léto, kde jejím jediným parťákem bude kytara. Ale pak BUĎ… Dostane příležitost odjet do Londýna, kde se uvidí se svým rozkošným kamarádem Jackem. Zajiskří to znovu, nebo se nad něj konečně povznese? NEBO Její táta ji pozve na prázdniny na pláži. Uvidí se spolu vůbec, nebo je to jen záminka, aby měl táta čas na svou novou přítelkyni? Vyber si, kam se bude příběh ubírat!

Limea – Lin Rima

Kniha ze světa tak odlišného od toho současného, ale s tak podobnými pocity, problémy a vztahovými zapeklitostmi, kterým dospívající touží porozumět. Na svém žebříčku oblíbenosti ji má má dcera velmi vysoko, a její kamarádky také. Limea je dívka z ostrovního národa Sorayů, která se rozhodla stát nejlepší lovkyní ze všech – do cesty za naplněním tohoto snu se jí však postaví nečekaná překážka. Když objeví zraněného cizince, kterého na pláž vyvrhlo moře, nedokáže ho nechat zemřít. Muž se stříbrnýma očima jí dává naději, že by se mohla vymanit přísným pravidlům svého kmene. Může mu však věřit? Nebo jsou její pocity jako klid před hrozivou bouří, která už se sbírá na obzoru?

 

Autor: Petra Kubalová, life koučka s terapeutickým přesahem, novinářka

Zdroje foto: archiv Knihy Dobrovský, Albatros, Pexels.com/ Autorka fotografie: Karolina Kaboompics

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account