„Ty jsi ale kyselá,“ slyšela alespoň jednou v životě každá žena, která měla špatný den, přičemž autor předchozí věty k jeho zlepšení nijak zvlášť nepřispěl. Co když vám ale řekneme, že měl pravdu?
Jsem kyselá a jsem za to ráda
Jen je třeba se na tu pravdu podívat trochu z jiného úhlu, který jsme se rozhodli vysvětlit právě v dnešním dílu našeho seriálu.
Být kyselá totiž znamená být zdravá (tedy alespoň co se týče naší vagíny). „Je tomu opravdu tak – poševní prostředí ženy je přirozeně kyselé. Pokud bychom měřili jeho pH, bude se hodnota na stupnici pohybovat okolo 3,8 – 4,5. V případě nemoci jsou pak hodnoty spíše zásadité, tedy nad 4,5,“ vysvětloval na společném setkání MUDr. Daniel Leško, gynekolog a specialista na tuto problematiku. Takže příště, až vám zase někdo řekne, že jste kyselá, stačí mu odpovědět „Ano a jsem za to ráda!“.
Citlivá žena, citlivý mikrobiom
O to, aby se hodnota pohybovala ve správném rozmezí a vy tak mohly být #dolebezstarostí, se stará vaginální mikrobiom. Jde o soubor mikroorganismů (virů, bakterií a kvasinek), díky kterému dokážete účinně odolávat všem zánětům, infekcím i dalším nepříjemnostem. Jenže stejně tak, jako jsme citlivé my ženy, je citlivý i náš mikrobiom. Dokáže ho rozhodit zejména:
- nesprávná intimní hygiena
- nevhodná strava
- vaginální zapářka
- léčba antibiotiky
- nadměrný stres
- hormonální změny
- koupání v rybnících a bazénech.
A v neposlední řadě také pohlavní styk. „Partner mění pH pochvy pomocí svých zásaditých spermií, přičemž nemusí nutně dojít přímo k ejakulaci. Vytváří tak ideální prostředí pro oplodnění, ale zároveň i pro zhoršení infekcí. Proto některé ženy začnou pociťovat diskomfort již několik hodin po styku,“ vysvětloval MUDr. Leško.
3 kroky k vítězství
Takhle je to ve zkratce se všemi výše zmíněnými faktory. Naruší pH a problém je na světě. My už ale víme, že má jednoduché řešení. Jaké?
- Poznejte samy sebe
Zjistěte, po které činnosti začínáte pociťovat diskomfort (svědění, pálení, zápach). Ať už půjde o dlouhý den v upnutém oblečení, osvěžení v bazénu, intimní chvíle nebo bujarý večírek.
- Vyhněte se původci problémů
To se sice lehce řekne, ale mnohem hůř dělá. Kdo by se také chtěl vyhýbat dovoleným nebo dlouhým večerům s přáteli a (nejednou) sklenkou vína? Ani my ne! Proto jsme pro vás sepsali letní speciál, ve kterém najdete nástrahy i řešení intimních problémů, aniž byste se při tom museli omezovat.
- Mějte po ruce pH papírky i správnou intimní péči
Většina žen ale nad původcem svých problémů nepřemýšlí. Dokonce intimní potíže řeší až ve chvíli, kdy je pomoc lékaře nevyhnutelná. Jenže kvůli předepsaným lékům jen znovu naruší přirozené pH i celý mikrobiom, a tak se točí v začarovaném kruhu opakujících se infekcí a zánětů. My už ale víme, že problém jde odhalit mnohem dříve a vyřešit bez jakékoli návštěvy gynekologa. Jak? Stačí mít po ruce speciální papírky!
„Přesněji jde o indikační pH papírky, které vám ukážou orientační hodnotu přímo u vás doma. Jejich zavedení do pochvy není nijak složité ani bolestivé. Některým ženám ale mohou být nepříjemné ostřejší rohy, a tak doporučuji, aby si papírek daly na prst a zavedly jej společně s ním. Poté je potřeba nechat samotný papírek v pochvě přibližně jednu minutu a po vytažení porovnat výsledek s předem danou barevnou škálou,“ vysvětloval MUDr. Leško ženám na pražském setkání o intimním zdraví, které jsme minulý měsíc pořádali.
Díky pravidelnému měření tak dokážete odhalit problém hned v jeho začátcích. Pokud se bude hodnota pohybovat nad 4,5, jde s největší pravděpodobností o infekci způsobenou bakterií. Vyšší hodnoty (5 a 6) pak značí Streptokoka skupiny B, Stafylokoka nebo E. coli. Naopak při mykóze se hodnota pH od normálu nijak neodchyluje, proto je třeba i v tomto případě pamatovat na pravidlo 3N (nesvědí, nepálí, nezapáchá).
S léčbou vám pomůže správná intimní péče, která uleví od nepříjemných pocitů a zároveň obnoví poškozenou vaginální mikroflóru. Tak, a máte vyhráno!
Změřit pH je stejně jednoduché, jako si změřit teplotu. Každá žena, která mívá diskomfort nebo vaginální infekce, by měla mít indikační pH papírky v lékárničce. Když je vystavena většímu riziku infekce, třeba když se koupe v bazénu nebo se neuhlídá v jídle, změří pH a může se včas zaléčit, aniž by infekce propukla.
– MUDr. Daniel Leško
P.S. Pokud problémy přetrvávají déle než 3 dny, návštěvu lékaře neodkládejte.
Tak co, už se nebojíte být kyselá?
#PoweredByGynella
Zdroj odborných informací: MUDr. Daniel Leško, MUDr. Kristýna Koutná
Foto: Shutterstock; se souhlasem společnosti Gynella