Léto přináší nejen spoustu radovánek a příležitostí k odpočinku, ale pro každého majitele zahrady je také obdobím zpracovávání darů zahrady. Mezi plodinami, které se objevují nejčastěji, hrají prim okurky. A jestli my, Češi, něco milujeme, pak jsou to nakládané okurky. Zavařování okurek přitom není nic složitého a zvládne ho každý, i když trochu práce to přece jen dá.

Způsobů zavařování a celkově uchování okurek existuje celá řada. Na nakládané či chcete-li kyselé okurky narazíme v našich kuchyních nejčastěji a není divu. Hodí se k řadě pokrmů, dají se však konzumovat i jen tak a navíc mají i zdravotní benefity. Například snižují riziko kvasinkových infekcí, představují zdroj antioxidantů a mnoho dalšího. Navíc obsahují až 95 % vody, takže se nemusíte obávat o svou linii a skvěle poslouží, když to přeženete s alkoholem.

Zavařování okurek předchází jejich příprava, kdy je nutné každou pečlivě očistit a zkontrolovat, že je pevná a nepoškozená. Dále si nachystáme sklenice, asi nejsnazší je umýt je v myčce bez použití tablety. Sterilizujeme si i víčka, nejlepší jsou šroubovací. A samozřejmě asi nejdůležitější věc, uvaříme si nálev. Receptů nalezneme velké množství a mnohdy se dědí z generace na generaci. Některé jsou kyselejší, jiné pikantní, zkrátka pokaždé chutnají jinak, ale vždy skvěle. K okurkám můžete přidat do sklenice třeba i mrkev či jinou zeleninu. A teď už hurá na zavařování.

Zavařování okurek v hrnci

Ten nejtradičnější způsob představuje zavařování v zavařovacím hrnci. Úplně klasický hrnec bylo třeba vynést ven a slít, a to po dosažení kýžené teploty a času, kterou bylo nutné sledovat na teploměru. Dnešní zavařovací hrnce už poskytují větší komfort. Jejich kapacita je zpravidla větší, jsou vybaveny vypouštěcím ventilem a termostatem a teplotu i čas ohlídají za vás. Stačí zapojit a nastavit. Kdo by však měl při ruce jen klasický hrnec, zvládne zavařování také. Na dno velkého hrnce položte starou utěrku, sklenice na ni narovnejte a zalijte vodou. Někdo doporučuje vodu jen do poloviny sklenic, za nás je lepší ponořit je celé. Pak dejte vařit a hlídejte teplotu a čas. Aby se okurky příliš nerozvařili, je ideální dosáhnout teploty 80 °C a vařit je takto po dobu 20 minut.

Foto: Shutterstock

Šup s tím do trouby

Nechcete-li či nemůže použít zavařovací hrnec, lze podobným způsobem využít i troubu. U zavařování okurek v troubě je postup velmi podobný. Dno hlubokého plechu či pekáčku vyložíte starou utěrkou nebo ručníkem, naskládáte sklenice a zalijete vodou, jak jen to půjde. Skvělé je, že trouba vám dává možnost nastavení teploty. Troubu si předehřejte a pak vložte připravené sklenice. V případě elektrické trouby se doporučuje teplota 95 °C, u plynové stupeň 1 a u horkovzdušné 150 °C, přičemž po přibližně pěti minutách stáhneme teplotu na 90 °C. Co se doby týče, tak obecně se uvádí, že zhruba 15 minut potřebují sklenice na zahřátí a následně zavařujeme 20-25 minut.

Pokud někdo zavařuje jen pár skleniček, může vyzkoušet i zavařování v mikrovlnné troubě. Zde se doba zavařování liší dle výkonu trouby a objemu sklenic. Například při výkonu 700 W potřebuje 1 sklenice o objemu 720 ml čas 6 minut.

Zavařování v myčce

Zní to zvláštně, ale zavařovat můžete i v myčce. Sklenice do myčky vyskládáme víčkem nahoru a pokud vám zbyde místo, klidně jej můžete doplnit nádobím, které chcete umýt. Zaklapnete, nastavíte na nejdelší program a nejvyšší teplotu a pak už jen čekáte, až je „domyto“. Samozřejmě, v tomto případě nepoužíváme tabletu na mytí.

Ať již zvolíte jakýkoliv způsob zavařování, vždy po vyjmutí otočte sklenice dnem vzhůru.

Když nechci okurky zavařovat

Může se stát, že máte málo okurek nebo je zkrátka jen nechcete zavařovat. Nevadí, lze je uchovat i jinak. Velmi populární způsob zpracování představuje kvašení, tedy proces fermentace, kdy okurky jen zalijete slanou vodou. Během fermentace dochází k tvorbě kyseliny mléčné, která dodá okurkám velmi specifickou kyselou chuť. Proces trvá 1-4 týdny a okurky je pak třeba uchovávat v chladničce. Tzv. kvašáky vylepšíte, když do sklenice přidáte kopr, vinné listy a listy z višně a černého rybízu.

Alternativou k zavařování je rovněž mrazicí metoda, kdy okurky omyjete, nakrájíte na plátky a naskládáte do mrazicích sáčků či boxů. Následně uložíte do mrazáku. Ač v tomto případě zůstane zachována svěžest a chuť okurek, je nutné počítat s tím, že dojde k jejich změkčení.

Foto: Shutterstock

Klasika, která neomrzí – recept na nakládané okurky

5 kg okurek

3 l vody

1 l octa

40 g soli

200 g cukru

15 kuliček nového koření

7 bobkových listů

20 hřebíčků (celé)

Vodu s octem a kořením přivedeme k varu, chvíli necháme zchladnout a vlažným nálevem (může být i zcela vychladlý) zalijeme okurky. Máte-li rádi pikantnější, můžete do každé sklenice přidat stroužek česneku nebo kousek křenu.

 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Kristýna Solničková

Tagy:
10 Komentářů
 1. Lenka Nováková 8 měsíců ago

  O tom zavařování v myčce jsem teda nikdy neslyšela, zajímavý nápad. Nám se letos moc okurek neurodilo, takže letos žádné zavařování asi nebude. Minulé léto to ale bylo mnohem lepší, takže máme ještě nějaké zásoby z loňska. Co se samotného zavařování týče, tak to dělám tak, jak mě to naučila máma. Dokonce používám i její recept na nálev na okurky a zatím teda všem ty naše chutnaly. 🙂

 2. Lenka Hudečková 8 měsíců ago

  Včera jsme dostali půl tašky přerostlých okurek, tak jsem dneska udělala kvašáky 🙂

 3. MarcelaKapounová 9 měsíců ago

  Zavařuji, jen letos nějak nerostou.

 4. Kristýna Štírová 9 měsíců ago

  Já jsem někde četla to, že vlastně na zavařování okurek fungují podobné “zavařovny” jako třeba na pálení kořalky. Prostě přes dynamické QR kódy zaevidují sklenice a pak zavařují. Případně jim tam přinesete okurky a oni vám pak dají zavařené. Jen je problém v tom, že na rozdíl od švestek chcete, aby ty okurky byly opravdu vaše. 😀

 5. NelaVávrová 9 měsíců ago

  Miluji okurky, ale osobne nezavaruji.

 6. Tamara Schovancova 9 měsíců ago

  Musím vyzkoušet

 7. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  Taky se letos chystám na zavařování okurek, jen musím na nějaké pěkné natrefit. Zatím jsem viděla jen velké, ale já bych ráda menší.

 8. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

  Ach, okury milujeme! A zavařujeme je každý rok. Už mám připravený zavařovací hrnec a k jejich nákupu se chystám. Domácí jsou domácí. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account