Bolest při močení i pohlavním styku, pálení, řezání, zimnice, bolest zad nebo krev v moči. Každodenní realita (nejen) žen, které trpí zánětem močových cest. V lepším případě pomůže léčba antibiotiky, v horším se obtíže stále vracejí či střídají s vaginálními infekcemi. My už ale víme, že každý problém od pasu dolů má řešení. A tenhle není výjimkou. Pojďme si společně projít 4 tipy, jak této nemoci efektivně předcházet!
1. Správná hygiena po stolici
O tom, že je opravdu důležité vědět, jak si správně utírat genitálie, jsme sice mluvili už v dílu o intimní hygieně holčiček. Opakování je ale matka moudrosti a v tomto případě i první cesta, jak efektivně předcházet močovým infekcím, a tak tento krok zdůrazníme ještě jednou. Správná hygiena je v tomto případě důležitá zejména po stolici, kdy je důležité utírat se směrem od vulvy dozadu, nikdy ne naopak. Bakterie z konečníku by se totiž mohly dostat přímo do pochvy a způsobit tak ony nepříjemné potíže.
2. Správná hygiena po sexu (i před ním)
Velkému množství žen se infekce rozvine také po pohlavním styku. Jak je to možné? Bakterie jsou totiž partnerem zavlečeny přímo do pochvy, a tak i přesto, že se vám možná nebude chtít, je opravdu důležité jít se po sexu alespoň vyčůrat. V ideálním případě se můžete při návštěvě koupelny i osprchovat a pojistit si tak, že bakteriím dáte opravdu minimální šanci. Pokud na potíže trpíte na chronický zánět močových cest, poproste svého partnera, aby si před pohlavním stykem zašel do sprchy i on.
3. Dodržování režimových opatření
Přece jen se ale může stát, že i přes vaši opatrnost se příznaky infekce projeví. V tom případě byste měla co nejdříve navštívit svého praktického lékaře nebo gynekologa, který vám kromě antibiotik „předepíše“ i režimová opatření.
My ženy se ale bohužel známe – jakmile se nám udělá trochu lépe, už přemýšlíme, co vše musíme vyřešit nebo udělat a na opatření zapomínáme stejně tak, jako na dobrání blistru antibiotik. V té chvíli je důležité říct si o pomoc. Poproste partnera, děti nebo kamarády, aby vám dopřáli ještě chvíli odpočinku a zařídili za vás ty věci, které nepočkají. Čas využijte pro klid, spánek a dodržování pitného režimu. Vyhněte se také koupání ve vaně nebo vířivce, pohlavnímu styku, kouření, kávě i alkoholu. I přesto, že se budete po pár dnech cítit lépe, nezapomeňte dobrat balení antibiotik podle předpisu vašeho lékaře.
4. Preventivní péče po prodělání infekce.
Antibiotiky a ústupem všech příznaků ale péče rozhodně nekončí. „Žena si sice díky antibiotikům zaléčí infekci, nicméně si rozhodí vaginální mikrobiom, a tak kromě ordinace svého obvodního lékaře končí často také v ordinaci gynekologa, tentokrát s kvasinkovou infekcí. Je to opravdu začarovaný kruh, kdy se potíže stále vracejí a střídají, a tak je důležité léčit vaginální i močové potíže zároveň. K antibiotikům je třeba užívat i probiotika a mikrobiom zase podpořit volně prodejnými preparáty.“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.
#PoweredByGynella
Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Gynella
Foto: se souhlasem společnosti Gynella, Shutterstock