Průměrný člověk má asi 48 myšlenek za minutu. To je celkem 70 000 myšlenek za den, až 80 % myšlenek je negativních a 90 % všech myšlenek se opakuje. 

Lidský mozek je naprogramován na bezpečí a ochranu tak, aby identifikoval hrozby a negativní věci v našem okolí a udržel nás v bezpečí a naživu. Reakce, které sahají až k samým počátkům lidstva, kdy jsme museli v divočině bojovat o přežití. 

Když nahlédneme do současnosti, Fred Luskin (autor knihy Forgive for Good: A Proven Prescription for Health and Happinesstento „automat“ přirovnává k místnosti s 10 lidmi. 9 z nich drží v rukou něco dobrého a 10. člověk na vás míří zbraní. Zcela jistě budete přehlížet těch 9 dobrých věcí a soustředit se jen na tu 1 negativní. Možná si říkáte, že toto je trošku vyhrocený příklad, ale v principu to tak funguje.  

Pozitivní myšlení vyžaduje zvýšené úsilí  

Mnoho z našich myšlenek je automatických (ANTs – Automatic Negative Thoughts). Jsou to myšlenky, které se nám v hlavě objeví jako reakce na nějaký spouštěč. Naplňují nás například úzkostí, pocitem viny a dalšími negativními emocemi. A pokud něco opakujete dostatečně často, například negativní myšlenky, vytvoříte si v mozku nervovou dráhu, která čím více je používána, tím silnější spojení vytváří a je těžké se zlozvyku zbavit.  

“Lžíce dehtu může zkazit sud medu, ale lžíce medu neudělá nic se sudem dehtu.” – ruské přísloví, které poukazuje na sílu negativní kontaminace.  

Automatické negativní myšlení vám přinese: 

 • Nepříjemné pocity jako smutek, frustraci nebo zlost
 • Více automatického negativního myšlení (90 % myšlenek se opakuje)
 • Zkreslení situací (nevěřte všemu, co si myslíte)
 • Povede ke zhoršení duševní pohody.
Foto: se souhlasem Moniky Kukol´ Sochorové

Jak z toho ven? 

Svět není černobílý. Zaměřte se na slova \”vždy\”, \”nikdy\” a \”každý\” a zkuste je eliminovat. Typické může být „Nikdy nezhubnu“ nebo „To se nikdy nenaučím“.  

Zaměřte se na to pozitivní. Jak někdo kdysi řekl: “Můžeme si stěžovat, že keře růže mají trny. Anebo se radovat, že trny mají květ růže.” 

Křišťálová koule vám nepoví, co se stane. Zkuste jít příště do „akce“ s tím, že se to povede. Prostě si ráno řeknete, že „dnes budu mít prima den“. 

Čtení myšlenek stále zůstává pouhou filmovou fantazií. Nepředkládejte, ptejte se. Zde vám nepomohou ani novinky na poli umělé inteligence. 

Musím a měl bych. Dvě slova, které můžete v klidu ze svého slovníku vymazat. Nahraďte je slovem chci nebo potřebuji.  

Nálepkování. Neoznačujte se slovy jako hloupý, líný nebo neschopný. Takové myšlení povede jen k sebenaplňujícímu se proroctví aneb na co myslíme, to se také stane. 

Až vás zase přepadnou automatické negativní myšlenky, zkuste se zamyslet:

 • Existují objektivní důkazy? 
 • Mohu nad tím přemýšlet i jinak? 
 • Nejsem předpojatá/ý?
 • Jak s tím mohu naložit příště?
 • Jak mě tato myšlenka obohacuje?
 • Co mi to přináší do života?

Zde najdete pracovní list Automatické negativní myšlenky. 

Myslete na věci, které milujete a které máte. Pouze vy můžete změnit, na co se soustředíte a čemu věnujete pozornost. Váš život, vaše volba a pamatujte, že náš mozek je nastaven na negativní myšlení a 90 % všech myšlenek se opakuje. Proč si tedy nezačít opakovat jen ty příjemné?  

=== 

Zdroje: 

1.     How many thoughts do we have per minute?, 2020

https://www.reference.com/science-technology/many-thoughts-per-minute-cb7fcf22ebbf8466

2.     Breaking the habit of thinking negatively, O. Scheybani, 2013

http://www.omidscheybani.com/thepositude/2013/12/24/pvl1wye038ihlgm77flgo24cbj44l4

3.     Got inner peace? 5 ways to get it now. C. Comaford, 2012

https://www.forbes.com/sites/christinecomaford/2012/04/04/got-inner-peace-5-ways-to-get-it-now/?sh=29e6b6c06672

4.     https://www.positiveintelligence.com/science/

5.     Automatic negative thoughts: how to identify and fix them. A. Roncero, 2018 

https://www.betterup.com/blog/automatic-thoughts

 

Foto: Shutterstock a se souhlasem Moniky Kukoľ Sochorové

Tagy:
20 Komentářů
 1. Lenka Kapicová 10 měsíců ago

  Děkuji za připomenutí, jak důležité je věřit a přetvářet. Někdy je těžké být pozitivní v přítomnosti negativních lidí, často se pak stává, že změníte i okruh známých😊.

 2. EsterNováková 10 měsíců ago

  Během toho času co moje děti spí tak se v křesle https://www.atan.cz/kresla snažím přijít na jiné myšlenky. Vezmu si buď telefon a v něčem si listuji a nebo do ruky beru knížku a čtu si nějaké scifi. To mě vždy strašně uklidní a přitáhne na pozitivní myšlenky.

 3. EsterNováková 10 měsíců ago

  Neboť mají myšlenky opravdu velkou váhu ve stavu naší mysli, rozhodla jsem se, že se budu zabývat pouze věcmi, které mě skutečně někam posouvají. Proto se třeba i s kamarádkami bavím o zájmech, které kupříkladu formují naši postavu. Tak třeba jsem se rozhodla že si koupím konečně nějaké kvalitní funkční termoprádlo od https://www.moira.cz. Znáte také tuto českou firmu?

 4. KláraOdehnalová 10 měsíců ago

  Zajímavé. Přiznám se, že se velmi často nechávám ovládnout svými myšlenkami – bohužel častěji těmi negativními…

 5. ŠárkaMariana 10 měsíců ago

  Nj, mysl si s námi někdy pohrává. Znám lži do kapsy, roli ďáblova advokáta, alibistické obviňování okolí,… Ale co nám srdce a svědomí nakonec dovolí?

 6. ŠárkaMariana 10 měsíců ago

  Nj, mysl si s námi někdy pohrává. Někdy si připadám, že bych dokázala vymyslet tisíc argumentů pro jakoukoliv možnost 🙈 Schopnost obhájit jakoukoliv skutečnost a volbu je trochu ďábelská a manipulativní… Takže mysl nemůže být jediným kritériem. Dokážu vymyslet tisíc důvodů pro rozchod, ale srdce mi to nechce dovolit… Člověk může mít nekonečně argumentů, ale pak je tu ještě to svědomí, které nedá spát…

 7. ŠárkaMariana 10 měsíců ago

  Nj, mysl si s námi někdy pohrává. Někdy si připadám, že bych dokázala vymyslet tisíc argumentů pro jakoukoliv možnost 🙈 Schopnost obhájit jakoukoliv skutečnost a volbu je trochu ďábelská a manipulativní… Takže mysl nemůže být jediným kritériem. Dokážu vymyslet tisíc důvodů pro rozchod, ale srdce mi to nechce dovolit…

  • Author
   Monika Kukoľ Sochorová 10 měsíců ago

   Přesně tak, Šárko. A ještě přidám, že srdce jsou vlastně naše hodnoty a víra (v sebe, v někoho…). Když své hodnoty známe, většina životních situací se nám lépe řeší. Znáte ty své?

 8. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  snažím se, a je to velmi zajímavý článek, díky

 9. Tamara Schovancova 10 měsíců ago

  snažím se o to

 10. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

  Pokouším se

 11. NelaVávrová 10 měsíců ago

  kéž by to šlo v dnešní hektické době.

 12. Jaroslava Korpášová 10 měsíců ago

  No pane jo, to jsou zarážející čísla…

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account