Na léto se většina lidí těší, ovšem vysoké teploty mohou pro organismus představovat nepříjemnou zátěž. Obzvláště pak pro dolní končetiny, v nichž se hromadí krev, a pak se dostaví pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním, dlouhým stáním nebo nedostatkem pohybu mohou být oteklé nohy v létě skutečně nepříjemným problémem. Důležité je uvědomit si, že jde o signál, že něco není v pořádku.  Proto je nutné  stanovit příčinu, aby mohla být zahájena léčba.

Proč nohy otékají

Důvodů, proč vznikají otoky nohou, a to především v létě, je celá řada. Jedním z nich jsou vysoké teploty a vlhkost. V létě se tepny rozšiřují a kapiláry propouští více tekutiny do okolních tkání. Tělo se snaží ochladit a udržet optimální teplotu, a to vede právě k otokům nohou. Druhým faktorem je přetížení nohou. „Během letních měsíců častěji volíme delší procházky, sportovní aktivity nebo se účastníme různých venkovních akcí. Také příliš dlouhé stání nebo chůze mohou přispět k otokům, neboť zpomalí cirkulaci krve v dolních končetinách,” říká Robert Kunorza, výkonný ředitel společnosti Bennon.cz, což je e-shop s pracovní, bezpečností a volnočasovou obuví i kvalitním pracovním a outdoorovým oblečením.

Mezi příznaky, které mají naštěstí většinou i snadné řešení, patří také špatně zvolené oblečení a obuv, příliš soli ve stravě nebo zavodněný organismus. Existují ale i závažnější příčiny, s jejichž řešením pomůže jen správně zvolená léčba. Jedná se zejména o špatnou funkci štítné žlázy nebo onemocnění jater, plic či ledvin.

Foto: Shutterstock

Jak tomu předcházet

 • Noste zdravotní obuv:

Jestliže jste si pořídili boty, které neposkytují dostatek prostoru pro chodidlo a prsty, nebo dokonce nohu svírají, otok na sebe nenechá dlouho čekat. Může se přidat bolest a v dlouhodobějším horizontu i deformace chodidel. „Prostorná a kvalitní obuv je správnou volbou. Tím spíš, máte-li například širokou nohu nebo jinou atypickou vlastnost,” dodává Kunorza.

 • Zvolte správnou velikost obuvi:

Často se stane,  že obuv už pořídíme těsnou či menší, než je potřeba. Sledujte pečlivě, aby vybraná  bota měla správnou velikost. Pokud si nejste velikostí jisti, poraďte se s personálem v daném obchodě. A především si obuv pečlivě vyzkoušejte.

 • Pravidelně se hýbejte:

Pohyb je nejlepší prevencí nejen před otokem nohou, ale i spoustou dalších problémů, jako je obezita nebo cukrovka. Zvolte oblíbenou aktivitu a věnujte se jí pravidelně.

 • Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci:

Jestliže na otoky nohou trpíte, snažte se omezit pohyb v horku na úplné minimum. Vyhýbejte se také saunám, horké koupeli a příliš se neopalujte.

Co na oteklé nohy pomůže

 • Studené obklady

Pomáhají nejen v letním období. Velmi vhodná je vodní lázeň s epsomskou solí, která odvádí toxiny a napomáhá k relaxaci.

 • Masáže

Díky nim se rozpohybuje lymfatický systém i krevní oběh.

 • Sprcha

Osvěžte nohy střídáním teplé a studené vody.

 • Jezte zdravě

Zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny, která pomáhá s odvodněním organismu. Při otocích můžete také sáhnout po bylinkách, jako je pampeliška, jalovec nebo kopřiva.

 • Nohy nahoru

Když přes den sedíte nebo si lehnete, nohy si podložte polštářem nebo alespoň uložte ve vodorovné poloze.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Tagy:
5 Komentářů
 1. MartinaBěhalová 10 měsíců ago

  Rada se vždy hodí ,ale funguje to i na ruce?

 2. HelenaSvatková 10 měsíců ago

  Mám to štěstí, že mi nohy neotékají, protože dělám téměř vše, co je uvedeno v článku a již několik let.

 3. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Výborný článek, kdysi mi v lázních poradil pan doktor, že si nám nohy i několikrát denně sprchovat střídavě v teplé a studené vodě, taky dobré jsou Kneippovy koupele, v zimě užívám studené obklady… takže ano, vaše rady znám a používám, a jsou opravdu účinné 🙂

 4. NelaVávrová 10 měsíců ago

  Mám špatnou funkci štítné žlázy, ale neotékají mi nohy. Myslím, že je to hlavně zavodněním.

 5. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

  Pěkný článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account