Intimní zdraví je ve společnosti stále velkým tabu. Ženy se o něm stydí mluvit nejen se svými kamarádkami nebo maminkami, ale mnohdy i gynekology. Proto jsme opět spojili síly s gynekoložkou MUDr. Kristýnou Koutnou a odpověděli na vaše nejčastější otázky tak, abychom byly zase o krok blíž k tomu být #dolebezstarostí!
Je nějaká účinná rada (kromě dodržování správné hygieny), která by mi pomohla předejít kvasinkovým infekcím a výtokům?
- Žádná univerzální rada bohužel neexistuje. Nicméně už známe celou škálu doporučení, které vám pomohou infekcím a výtokům předejít. Kromě správné hygieny, kterou zmiňujete, k nim patří i výběr spodního prádla nebo celková starost o vaginální mikrobiom. Váš aktuální stav může také značně ovlivnit strava nebo stres. Dalším ze spouštěčů problémů bývá v některých případech i pohlavní styk. Pokud je to zrovna váš případ, předejděte nepříjemnostem použitím prezervativu.
Jaká je nejdůležitější věc, která by mi pomohla zvýšit plodnost?
- Ani v tomto případě neexistuje věc, která by měla jednoznačný vliv na zvýšení plodnosti. Pokud se ale ženě nedaří otěhotnět i přesto, že netrpí nemocemi, které by těhotenství zabraňovaly, měla by se zaměřit zejména na zdravý životní styl. Mezi faktory, které často brání těhotenství, se totiž řadí třeba i kouření nebo obezita.
Četla jsem o ženské ejakulaci a Skeneho žlázkách, kvůli kterým dosáhne orgasmu jen třetina žen. Opravdu je to tak a „mokrého“ orgasmu tedy nikdy nedosáhnu?
- Nemyslím si, že ho nikdy nedosáhnete, právě naopak – na sexuologické konferenci jsem si vyslechla názor, že v podstatě každá žena je schopna tohoto mokrého orgasmu, jen je třeba ho trénovat a sledovat, co má na něj vliv (např. míra relaxace, konkrétní sexuální poloha apod.). Každopádně určitě to není tak, že byste o něco přicházela. Vypadá to, že mokrý orgasmus nemusí nutně značit větší prožívání oproti tomu, když jej nemáte.
Existují menstruační pomůcky, se kterými se lze koupat, když nechci používat tampon a kalíšek mi nevyhovuje?
- Ano, nově se totiž kromě běžných menstruačních kalhotek začínají vyrábět také menstruační plavky.
Dá se opravdu uspíšit porod sexem?
- V tomto případě bych slovo „uspíšit“ vyměnila za „vyvolat“. Jinak máte ale pravdu, sexuální aktivita se skutečně doporučuje (kvůli mechanickému dráždění čípku a také kvůli ejakulátu, jež obsahuje malé množství prostaglandinu, kterým porod jako takový běžně vyvoláváme). Vyvolat kontrakce dále může i dráždění bradavek, jelikož zvyšuje hladinu oxytocinu.
Vysazuji hormonální antikoncepci. Čím můžu své tělo podpořit (např. nějaké bylinky, očista apod.)?
- Dávky hormonů, které tělu dodáváme pomocí hormonální antikoncepce, jsou už v dnešní době opravdu nízké. Z toho důvodu bych nepoužila slovo očistit, ale právě podpořit – konkrétně v přirozeném cyklu, jehož nástup může být klidně až po 3 měsících až půl roce. Bylinky jsou v tomto případě určitě vhodný způsob, nicméně je třeba dávat pozor na to, abyste si neublížila. Doporučuji se proto poradit o druhu bylinek i jejich dávkování přímo v bylinkářství.
Po jaké době od porodu můžu mít sex?
- Po uplynutí šesti týdnů (tzv. šestinedělí). Během této doby se totiž děloha smršťuje na svou původní velikost. I přesto, že se velice rychle stáhne už krátce po porodu, je během šesti týdnů (velmi laicky řečeno) čípek stále otevřený, a tak v případě, že by měla žena pohlavní styk, byl by vstup infekce do dělohy velmi rychlý a nebezpečný. Dále si maminky procházejí hormonálními změnami, hojí se jim porodní poranění, spouští se laktace a mohou také odcházet tzv. očistky (což znamená, že mohou krvácet). Proto je důležité nechat si jakoukoli sexuální aktivitu právě až po šestinedělí.
Je domácí laserová epilace intimních míst bezpečná?
- Nejsem si jistá, zda mluvíme o nějakém konkrétním přístroji, pomocí kterého se epilace provádí. Každopádně pokud bych měla uvést například IPL epilátor, myslím si, že pokud jej žena používá dle návodu výrobce, tak je epilace bezpečná.
Nemám chuť na sex. Co s tím můžu dělat?
- V tomto případě se mi těžko odpovídá, jelikož nevím, ve které životní fázi se tazatelka nachází. Obecně má ale vliv na sexuální apetenci zejména porod, užívání hormonální antikoncepce, menopauza, psychický stav i partner (resp. společná ochota daného páru zkoušet nové věci). Určitou roli ale mohou hrát i fáze cyklu, kdy například před menstruací apetit velmi klesá, a naopak s příchodem ovulace, kdy se žena cítí přitažlivá, prudce stoupá. Doporučuji proto tohle téma rozebrat s vašim gynekologem, který ví, ve které fázi se zrovna nacházíte a dovede vám tak poradit, jak celou situaci řešit.
Jak řešit výtok po užívání antibiotik u malých holčiček?
- Pokud máte na mysli holčičky, které ještě neprošly pubertou – ty by v žádném případě neměly na výtoky trpět, jelikož se pH jejich pochvy teprve ustaluje a probíhá i osídlování jednotlivými mikroorganismy. Pokud se výtok u vašeho dítěte objeví, je na místě co nejdříve navštívit gynekologa, který se specializuje i na malé holčičky a dokáže tak najít efektivní řešení.
Jsou vaginální výplachy v pořádku nebo je to něco, čemu bych se měla raději vyhnout?
- Osobně fanouškem vaginálních výplachů nejsem, jelikož si myslím, že se vypláchnou i bakterie, které ve vagíně být mají a pomáhají v ní udržovat optimální prostředí. Na druhou stranu ale mám i pacientky, kterým tato metoda vyhovuje a mají vyzkoušeno, že pokud v určité fázi cyklu pociťují diskomfort, vyhnou se díky výplachu následným infekcím. Obecně bych ale řekla, že pravidelné a časté výplachy jsou u zdravé ženy kontraproduktivní.
Nenašly jste odpověď na otázku, která vás zajímá? Přečtěte si minulý díl Příběhu vagíny nebo nám svůj dotaz napište na ko******@ze*****.cz.
#PoweredByGynella
Zdroj odborných informací: Gynella, MUDr. Kristýna Koutná
Foto: se souhlasem společnosti Gynella, Shutterstock