Nemáte sice rozlehlý trávník nebo dům obklopený pěstěnou plochou, ale to, co máte je terasa, veranda, střecha, balkón nebo menší zahrádka? Gratulujeme! Dokonce i v tom nejmenším z těchto prostorů můžete vytvořit krásné a klidné prostředí jako stvořené pro relaxaci. Dokonce i na okenním parapetu může vzniknout krásná bylinková zahrádka, která bude voňavá, vizuálně přitažlivá a dodá vašemu životu i jídlu chuť. Našli jsme pro vás super tipy, které povýší i malou zahrádku na krásný venkovní prostor. Nechte se jimi inspirovat k tomu, abyste ze svého domova vytvořili oázu klidu a relaxace.

10 nápadů pro malou zahradu, které změní váš prostor

Foto: Shutterstock

1. Rostliny pěstované na mřížce

Zvláště révové rostliny jsou naprosto ideální k pěstování na menším prostoru. Navíc s nimi snadno a rychle můžete vytvořit ohraničující prostor, který bude ozdobou každého prostoru. 

Foto: Shutterstock

2. Vertikální zahrádka

Pokud nemáte místo na šířku, jediná cesta vede nahoru. Vertikální zahradničení lze provádět podél zdi, plotu nebo dokonce střechy. Poslouží vám speciální truhlíky, ale třeba i staré poštovní schránky. 

Foto: Shutterstock

3. Boxové pěstování

Zahradničení se čtvercovými boxy rozděluje truhlíky na mřížky, aby se maximalizoval růstový potenciál pro rozmanitou škálu rostlin na malém prostoru. Vedle sebe tak snadno můžete pěstovat sukulenty, bylinky, zeleninu nebo třeba okrasné květiny.

Foto: Shutterstock

4. Závěsné květiny

Bez ohledu na velikost vašeho prostoru, zavěšené barevné květy mu dodají tolik vizuální přitažlivosti. Pro závěsné koše je vhodné velmi široké spektrum rostlin, a to nejen letniček, ale i trvalek nebo doplňkové zeleně. Zajímavě vyhlížejí závěsné koše osazené netřesky a rozchodníky. 

Foto: Shutterstock

5. Rostliny na schodišti

Využijte i malý venkovní prostor na maximum. Schody jsou ideální příležitostí pro umístění květináčů různých tvarů i velikostí. Pěstovat v nich můžete vše od okrasných nebo keříkových rostlin, až po zeleninu.

Foto: Shutterstock

6. Organické tvary

Malé prostory jsou přímo ideální k použití organických tvarů před geometrickými liniemi. Pohrajte si s prostorem a pomocí podlahy vytvořte jasně definované místo pro záhonky nebo relaxaci. 

Foto: Shutterstock

7. Účelný nábytek

Zvolte si nábytek, který dodá prostoru dávku rozmanitosti a osobnosti. Zároveň, ale takový, který se snadno skládá a díky tomu s ním můžete snadno manipulovat a přesouvat ho. 

Foto: Shutterstock

8. Závěsné křeslo

Křesla ve stylu vajíčka jsou ultra elegantní a pohodlné zároveň. Pokud nemáte místo pro jeden stojan, pořiďte si ho v závěsné verzi ukotvené například ve stropě nebo na trámu.

Foto: Shutterstock

9. Barevné zdi

Dodejte svému malému prostoru efekt za tu nejmenší cenu a s ohledem na to, že nebudete zabírat další místo. Bude vám stačit jedna stylová barevná zeď, která se postará o spoustu radosti.

Foto: Shutterstock

10. Stylové osvětlení

Ozdobte svou malou zahradu, terasu nebo balkón lucerničkami pro elegantní a levný způsob, jak vyzdobit prostor. V nabídce existuje řada venkovních světelných řetězů s papírovými lampióny, žárovkami nebo led diodami. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
 1. Tereza Poláková 11 měsíců ago

  My máme taky jenom malou zahradu, ale jsem vděčná i za ni. Nedokážu si představit, že bychom měli žít v paneláku. Přes léto sedíme hodně v pergole. Snídáme tam, obědváme i večeříme 🙂 . není nic lepšího, než se najíst venku 🙂 . V pergole máme velký stůl a dokonce jsem objednala i speciální ubrus na zahradní stůl , takže to tam máme jako doma 🙂 .

 2. BoženaBrázdilová 11 měsíců ago

  Pěkná inspirace.

 3. MarcelaKapounová 12 měsíců ago

  I na velmi malém prostoru lze vytvořit pěkný relaxační koutek.

 4. Jaroslava Korpášová 12 měsíců ago

  Moc pěkná zákoutí, to se mi moc líbí.

 5. Lenka Hudečková 12 měsíců ago

  Paráda, krása, miluji tyto romantické zahrádky a kouty 🙂

 6. NelaVávrová 12 měsíců ago

  To je nádhera. Moje maminka miluje zahradničení a pocházím z baráku se zahradou, ale nyní bydlíme v bytě bez balkónu a bez zahrádky, takže na zahradničení nejsou podmínky. Bohužel nám i peče sluníčko do oken, takže se vše většinou spálí.

 7. Romana Mlynářová 12 měsíců ago

  Krásné.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account