Osobně mám zkušenosti se sjížděním řeky s chlupatým kamarádem (zatím) pouze dvakrát. Toto léto ale plánujeme vyrazit zase a tak už nějak věřím tomu, že se z toho stane každoroční tradice *heart*
První moje (naše) zkušenost byla řeka Morava. Jasně, že jsme si pro začátek vybrali to nejjednodušší, co šlo. Oba jsme ve sjíždění řeky byli totální zelenáči a zelená byla i moje malá šeltička, sotva nastoupila.
Drobný zádrhel nastal asi po 5-10 metrech. Vzhledem k naší totální nekoordinaci a momentálně zrovna celkem rychle plynoucí řece jsme to velmi rychle zakotvili na břehu. Najeli jsme na totálně bahnitej břeh a slušně narazili. V té chvíli se Ness rozhodla vystoupit a pokračovat po svých. Situace pak vypadala následovně: pes na břehu, já ve snaze jej zadržet stojím po kotníky v bahně a přítel unášený v kánoi se nebezpečně rychle vzdaloval. Tohle byla chvíle, kdy se mi opravdu hodily celkem rychlé reflexy. Jak dvě špinavá prasata jsme nepochybně ladně naskočily zpátky do kánoe a pokračovali dál.
Druhá zkušenost byla na řece Vltavě, kterou ve srovnání s Moravou hodnotím jako klidnou projížďku na lodičce:-)
Teď pár tipů, které jsem se dočetla nebo se přímo nám fakt osvědčily:

1) Největší šanci na úspěch Vám dává malý a klidný pes

Moje fenka váží tak 6-7 kg (podle toho, jak se zrovna nažere) a je to takovej kliďas, že je to až kolikrát nuda (to s druhou fenou je o zábavu vždy postaráno). Tím nechci vylučovat, že Vám to s takovým labradorem na řece nepůjde. Je ale potřeba, aby byl pes schopný usedět/ustát na místě i dvě hodinky. Nebo aby Vy jste byli natolik zruční, že Vás 40 kg pes nerozhodí, ani když se rozhodne přebíhat z přídi na záď a u toho vesele štěkat.

2) Trpělivost a trénink

Nevíte, jestli Váš pes umí plavat? I když se říká, že plavat umí každý pes, doporučuji rozhodně vyzkoušet. Ne každý tuto činnost zrovna vyhledává a takový jezevčík by toho nejspíš ani moc neuplaval. Nejlepší bude si zkusit loďku pronajmout třeba na den a vyzkoušet si to, než vyrazíte na týdenní vodácké dobrodružství. Nebo první řeku absolvovat bez pejska a až získáte trochu cviku, vzít na výlet i jej. Určitě to pro něj bude zážitek.

3) Správné vybavení pro lidi i psy

Nám se jako začátečníkům perfektně osvědčila nafukovací kánoe. Jedinou nevýhodu, kterou nafukovačka většinou má, je vyšší cena a váha oproti plastové. V podstatě je to ale jen ta cena, jelikož vyšší váhu a stabilitu na nebezpečných úsecích určitě oceníte. Mezi výhody ale patří určitě jak pohodlné sezení, tak možnost pro menšího psa se vyvalovat na sluníčku nebo přelézat od jednoho vodáka k druhému. Nafukovací kánoe bývají navíc zpravidla širší, což znamená i více místa, ať už na nohy či batohy. To, že je potřeba půjčit i barel na věci a pádla, asi dodávat nemusím;-)
Trošku diskutabilní jsou vesty pro psy. S klidem můžu říct, že já této investice opravdu nelituju. Před koupením jsem si říkala, že to bude zbytečně vyhozených pár stovek, že Nesska stejně leze do vody jen tam, kde dosáhne a že jedem na klidnou řeku, takže se určitě ani nepřevrátíme… Závěr je takový, že moje čubina nejednou skočila z kánoe do vody a otočit kánoi dnem vzhůru se nám taky podařilo. Ve chvíli, kdy jsem zjistila, že plave podél loďky a nahoru se vydrápat jaksi nedokáže, jsem ji prostě drapla za držáček na vestě a vytáhla ji zpátky. Navíc plánuji obtížnost řek zvyšovat a takhle se nemusím bát, že bude někde pod vodou polykat andělíčky. Na vestu je ale samozřejmě třeba psisko trochu připravit. Své fenky osobně nijak neoblíkám (jen výjimečně, když jsou pořádné mrazy), takže jsme vestu objednali předem, vyzkoušeli a chválili, jak jí to sluší.
V případě, že je Váš pes dobrý plavec a vyrážíte na klidnou řeku, se bez vestičky nejspíš celkem dobře obejdete. I tak ale doporučuju vzít vodítko nebo kšíry, aby Vám psisko neskákalo do cizích lodí či neprohánělo kačeny*smile*
 
Poslední věcí patřící k vybavení může být i stan, který jsme vezli my. Jsou ale samozřejmě i další možnosti, např. jednoduché chatky. My jsme jeli na 3 dny, věci nám převážela půjčovna a byli jsme rádi, že nemáme stan pro 2 osoby. Uvědomte si, že večer budete do stanu muset naskládat veškeré věci, sebe i psa 🙂 A pokud nechcete spát všichni namačkaní na sobě jako sardinky (navíc v případě, kdy Vaše psisko chce spát zásadně u Vaší hlavy), doporučuju brát vždy stan větší. Ve stanu Vám nejspíš přijdou vhod i karimatky (nějakou starší využijete i v loďce buď na sezení nebo jako úkryt pro psisko před žhavým polednem).
Co se týká věcí, které jsme s sebou brali pro Ness, je to v podstatě jen to základní. Perfektní jsou skládací silikonové misky, které nezaberou skoro žádné místo. Přibalte granule, vodítko, vestu, nějaké ňamky, hračku a oblíbenou dečku na spaní či kus karimatky a můžete vyrazit *heart*

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account