Řada žen si život bez auta nedovede představit. Auto nejen, že šetří čas, ale také s ním lépe zvládnete převoz dětí do školy. Vítaným pomocníkem je auto i v případě, že vás čeká větší nákup. Jaké jsou ale ženy v roli řidiček? To se dozvíte v tomto článku. 

Ať už ženy žijí na vesnici, či ve větším městě, většinou se shodnou v názoru, že auto jim pomáhá ušetřit cenný čas během dne. 

Pokud se jedná o ženy s dětmi, ty pak stále častěji vozí menší děti do školky a do školy. Díky tomu mají jistotu, že se jejich ratolestem vyhne nebezpečí nejrůznějších nehod či oslovení neznámým člověkem. 

O ženách se také traduje, že jsou oproti mužům v oblasti řízení a ovládání auta mnohem zodpovědnější. Nemají potřebu soutěžit, ani si zvyšovat sebevědomí hazardním chováním při řízení. 

Pojďme se spolu podívat na to, jaké je chování Češek za volantem. Také se zaměříme na povinnou výbavu a všechny důležité termíny, které byste jako řidička neměla propásnout. 

Chování řidiček na silnici 

Z ankety portálu Žena v autě, které se zúčastnilo 631 žen vyplynulo, že ani ženy nemají svědomí křišťálově čisté, pokud přijde řeč na pozornost a bezpečnost během řízení. 

Nejčastěji ženy odpovídaly, že: 

Ve 45 % případů se plně nevěnují řízení v důsledku

*enzo* Dozoru nad dětmi (65 % dotazovaných) 

*enzo* Konzumace jídla (53 % dotazovaných) 

*enzo* Práce s mobilním telefonem (34 % dotazovaných) 

V průzkumu se také ukázalo, že v 21 % případů ženy nepřipoutají své dítě do dětské sedačky v případě, že plánují cestu do 2 km jízdy. Velmi překvapivé výsledky byly i u otázky, kdy měly ženy vyhodnotit nejbezpečnější pozici dítěte v autě. Na tuto otázku odpovědělo špatně 65 % dotázaných. 

Nejbezpečnější místo pro dítě je zadní sedadlo, kdy je dítě v dětské sedačce otočené zády proti směru jízdy. V těchto případech dochází až k 5x menšímu riziku poškození krčních vazů, které jsou u dětí do 1,5 roku velmi slabé. 

Přes 60 % žen také uvedlo, že se alespoň jednou v životě staly obětí agresivního řidiče. A to nejčastěji ve formě nevhodné gestikulace, bezdůvodného troubení či vybržďování. Z toho vyplývá, že by ženy ocenily zvýšenou přítomnost policie na českých silnicích. 

Důležité termíny 

Během roku nezapomínejte na výměnu pneumatik. Povinnost výměny letních pneumatik za zimní je zákonem stanovena od 1. listopadu. V toto období se již předpokládá zvýšené nebezpečí námrazy na silnici a ztížené podmínky řízení v důsledku sněhu, ledovky a podobně.  Povinnost jízdy v zimních pneumatikách platí až do 31. března. 

Mějte na paměti, že v případě, že necháte výměnu pneumatik až na poslední chvíli se může stát, že budou všechny pneuservisy beznadějně přeplněné. Rozhodně tedy neuděláte chybu, pokud se rozhodnete přezutí pneumatik příliš neodkládat.  

Povinná lékárnička 

Stejně tak by vám v autě neměla chybět ani povinná lékárnička, jejíž obsah se neustále aktualizuje. Jedné aktualizace obsahu jsme se dočkaly i letos v říjnu.  

To znamená, že nemusíte mít: 

*enzo* trojcípý šátek 

*enzo* náplast s polštářkem 

*enzo* plastovou roušku 

*enzo* nůžky 

Naopak nadále platí, že lékárnička musí obsahovat: 

*enzo* obvaz s jedním polštářkem 

*enzo* obvaz se dvěma polštářky 

*enzo* cívku hladké náplasti 

*enzo* škrtící pryžové obinadlo 

*enzo* latexové rukavice 

*enzo* isotermickou fólii 

V žádném případě pak nezapomínejte na další povinné vybavení, které vám může ve vypjatých situacích zachránit život. 

Mezi to patří: 

*enzo* Reflexní vesta 

*enzo* Výstražný trojúhelník 

A co vy? Řadíte se mezi řidičky? Jaké je vaše chování či zážitek z českých silnic? Dejte nám vědět do komentářů. 

 

Zdroj inspirace: Žena v autě/ zenavaute.cz

Zdroj obrázků: Žena v autě, rawpixel/Unsplash.com

 

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account