Advent je téměř za dveřmi. Oživte letos svoji domácnost speciálními adventními a vánočními dekoracemi, které budou dokonale stylové, originální, a hlavně si je vyrobíte sami! Dejte sbohem běhání po obchodech a shánění vánočních doplňků, ale naopak si sedněte doma, udělejte si tu pravou pohodu a pusťte se do tvoření. Uvidíte, že za chvíli budete mít jedinečnou výzdobu na dveře, originální adventní svícen nebo třeba vlastnoručně vyrobené korálkové ozdoby na stromeček i dekorace za okno či na adventní věnec. Poradíme, jak na to!

Barvou letošních Vánoc je fialová a champagne. Pojďte proto s dobou a buďte styloví i při tvorbě adventních dekorací, které si snadno vyladíte dle aktuálních trendů. Stačí si vzít na pomoc nůžky, tavnou pistoli, dřevěné rámy a korálky, oblíbenou macramé přízi, třeba právě v módní fialové barvě, perly, špendlíky, provázek, barevné stužky a pár drobností a tvoření může začít. A pokud by vám náhodou něco chybělo, třeba dřevěné základy pro tvoření, korálky, perly nebo macramé příze, uklidníme vás! Žádného běhání po obchodech se bát nemusíte. Vše totiž pohodlně seženete v e-shopu Manumi.cz nebo v kamenných obchodech Manumi. Stačí pár kliknutí nebo jedna jediná návštěva obchodu a už se jen můžete těšit na zábavu při tvoření a vlastní originální dekorace!

Pojďte si společně s námi vytvořit hned několik dekorací různého stylu i využití – k zavěšení na dveře, k umístění na stůl i pověšení na stromeček nebo za okno.

 Adventní dekorace na stůl

Jaký by to byl Advent bez správného adventního svícnu? Začneme proto právě s ním!

Svícen z dřevěných korálků

Připravíme si:

–          Dřevěné surové korálky o průměru 40 mm (10 kusů)

–          Dřevěný kroužek 50 x 10 mm (2 kusy)

–          Tenké hřebíčky

–          Tavnou pistoli

–          4 svíce

–          volitelně: libovolné stužky, kousky jehličí nebo drobné větve z jehličnanu

Postup:

1.      Na vnitřní stranu kroužku nanesme trochu lepidla a přilepíme první korálek. Stejně vytvoříme ještě jednu nosnou část základny svícnu.

2.      Slepíme dohromady první řadu čtyř korálků včetně dvou základních korálků s kroužky, které poskytují budoucímu svícnu stabilitu. Na první řadu postupně lepíme ostatní korálky do sloupců.

3.      Do dírky vrcholového korálku nanesme trochu lepidla, ponoříme část hřebíčku hrotem nahoru a necháme zaschnout. Postup opakujeme u dalších tří vrcholových korálků.

4.      Korálky na sebe lepíme vzestupně v řadě v počtu 1-2-3-4. Na závěr použijeme dlouhé svíčky, které na hroty hřebíčků snadno napíchneme. Pro větší jistotu fixace můžeme na hřebíček kápnout trochu rozehřátého vosku, aby se svíčka lépe přichytila. V případě zájmu můžeme dozdobit barevnou stužkou nebo za pomoci tavné pistole nalepit jehličí.

Adventní dekorace na dveře

Co je nejhezčí na adventním čase? No přece ty krásně vyzdobené vchody a dveře domů a bytů! Ani nám proto nesmí taková dekorace na dveřích chybět. Zapomeňte ale na všechny tradiční a okoukané věnce a zkuste něco atypického, co budete mít jen vy!

Zvonek na dveře z Macramé

Připravíme si:

–          Dřevěný rám ve tvaru zvonu o velikosti 30 cm

–          Macramé metalická příze Bobbiny barvy chapagne šíře 3mm

–          Macramé příze Bobbiny šíře 5mm – rozčesávací

–          Nůžky

–          Tavnou pistoli

–          Hřeben s jemnými zuby

–          Volitelně: Lak na vlasy

Postup:

1.      Srdíčko zvonu dřevěného rámu obmotáme metalickou zlatou přízí. Konce přichytíme pomocí tavné pistole.

2.      Připravíme si cca 200 provázků rozčesávací příze o délce 50 cm. Připevníme základním uzlem po zbylém obvodu zvonu. Pro masivnější obvod můžeme přidat ještě plochý uzel.

3.      Rozčešeme a zastřihneme – vše můžeme případně zafixovat lakem na vlasy.

Vánoční dekorace na stromek i za okno

Zapomenout nesmíme ani na vlastnoručně zhotovené ozdoby na stromeček, za okno nebo na adventní věnec. Bez nich by totiž naše tvoření nebylo úplné!

Perlová vánoční hvězda

Připravíme si:

–          Akrylové perle (ideálně v bílé barvě, různých velikosti od 18 mm do 12 mm)

–          Zlaté akrylové korálky 4 a 6 mm

–          Drátěný základ na vánoční hvězdy

–          Bižuterní kleště

Postup:

1.      Každý trn hvězdy navlékáme samostatně, aby se nám korálky nerozkutálely. Vždy je potřeba nechat poslední cca 1 cm volný, aby bylo možné trn ukončit.

2.      K zakončení použijeme kleště a drát ohneme. Pokud máme kulaté bižuterní kleště, můžeme na konci vytvořit i očko.

3.     Ozdoba pak půjde snáz zavěsit Vzor, který vytvoříme na prvním trnu poté opakujeme i na všech ostatních. Ozdoba vypadá nejlépe, když je symetrická.

Ozdoba s vločkou

Připravíme si:

–          Dřevěný výřez ve tvaru vločky

–          Kovový kruh na Macramé

–          Přízi nebo dekorační provázek

–          Korálek s velkým průtahem

–          Nůžky

–          Tavnou pistoli

Postup:

1.      Na kovovém kruhu uděláme uzel z příze, konec ohneme a ve stejném směru obtáčíme i zbytek příze, zhruba do poloviny kruhu. Volný konec tak zůstane zcela skrytý.

2.      Na konci uděláme smyčku, případně dvojitý uzel, aby se příze nerozmotávala. Později jej zamaskujete dekorativní vločkou.

3.      Napneme přízi přes krátkou část kruhu a dvojitou smyčkou zafixujeme.

4.      Vedeme přízi zpět na začátek a taktéž zafixujeme pomocí smyčky kolem kruhu.

5.      Pokračujeme stejným postupem, dokud rovnoměrně nenatáhneme přízi až na konec omotané části kruhu.

6.      Na výchozí spojnici nalepíme výřez vločky. Vyrobíme poutko pro zavěšení z jednoduché smyčky a navlékneme korálek.

7.      Následně můžeme zavěsit na okno nebo připevnit a zapracovat jako osobitý stylový prvek do adventního věnce.

 

Text a foto: se souhlasem Manumi

Tagy:
3 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 7 měsíců ago

    Tvoření i s dětmi, pěkně strávený čas.

  2. Tamara Schovancova 7 měsíců ago

    Velká inspirace

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account