Adventní věnec: Každá ze svíček má své jméno a pozor, v jakém směru je zapálíte

 To, že adventní věnec odpočítává čtyři týdny adventu, tedy přípravy na Vánoce, to ví asi každý. Kde se ale adventní věnec vzal, jaké může mít podoby a jaký význam mají jeho jednotlivé části? 
Z pohanských dob připomínají adventní věnec dva zvyky. V zimním období nosili lidé do svých příbytků čerstvé zelené větve a tím poskytovali příjemné bydlení dobrým duchům. Holé věnce ze slámy odháněly zlé duchy a tím zajišťovaly požehnání.
Je tradicí, že na adventním věnci svíčky jsou vždy zapalovány proti směru hodinových ručiček.

Symbolika na věnci 
Svíčky značí světlo, postupné zapálení všech svíček symbolizuje zvyšující se očekávání narození Ježíše Krista. Ježíš bývá také nazýván Světlo světa. 
Počet svíček může být 4 nebo 5. Pátá svíčka, která není nutná, ale může být přidána do věnce a vždy má bílou barvu, bývá nazývána Kristova svíčka a bývá umístěna ve středu věnce. Měla by být zapálena až na Štědrý den, nebo Boží hod vánoční. Bílá barva svíčky reprezentuje duchovní čistotu Ježíše Krista i jeho matky Panny Marie.
První svíčka má název Naděje (Svíce proroků), druhá Mír (Betlémská svíce), třetí Přátelství (Pastýřská svíce), čtvrtá Láska (Andělská svíce). V případě, že máte svíček pět, poslední z nich je zasvěcena Kristovi a měla by vyhořet až do konce. 
Tvar kruhu značí Boží věčnost a jednotu. Koloběh života, koloběh roku, nikdy nekončící cestu Slunce. Stálezelené rostliny, které se pro výrobu věnce používají, pak značí symbol života jako takového, nezničitelnost duše a ducha, stálost ve víře a také věčnost v ráji. Kruh i jako symbol Slunce má lidem dodávat naději, že přijdou světlejší zítřky, protože zima je obdobím, kdy jsou dny krátké a temné. 

I barvy mají význam 
Jednou z nejklasičtějších barev Vánoc je barva fialová. Značí pokání a postění se. Také je považována za barvu vítání příchodu Ježíše Krista na svět.
S čím dál silnější komerčností Vánoc se dostala do popředí obliba červené barvy, jakožto barvy lásky a radosti. Případně to, co dnes považujeme za slavnostní a luxusní barvy – stříbrná a zlatá. Pokud dodržujete tradiční stálozelené rostliny pro kruh věnce, nejspíše by vás ani nenapadlo dát na věnec zelené svíčky. Dnes je ale možné mít adventní věnec i z jiného materiálu, kde mohou zelené svíčky vynikat.
www.kafe.cz
Krásný advend Vám všem.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account