Coworkingy a flexibilní kanceláře získávají na oblibě a řadí se mezi nejvýznamnější trendy současnosti. Mezi nejpočetnější ekonomicky aktivní skupinu obyvatel již nyní patří mileniálové, tzn. lidé narození mezi léty 1974 a 2004. Nároky této generace vzhledem k pracovnímu prostředí jako individuální přístup či kvalitní služby daly prostor pro vznik tomuto inovativnímu konceptu sdílených kanceláří. Ty rostou po celé České republice jako houby po dešti.
Coworkingová centra přinášejí svým členům mnoho výhod v podobě moderního alternativního prostředí nebo snížení nákladů. Uživatelé flexibilních kanceláří také oceňují možnost navazování nových pracovních kontaktů. „Sdílené kanceláře jsou odpovědí na aktuální situaci na trhu. Lidé zde nachází potřebnou inspiraci pro svou práci a formují nové sítě profesních kontaktů či dokonce celých komunit, které vznikají napříč obory. Úspěšnost coworkingu navíc stále stoupá, odvětví se vyvíjí, a s tím také roste množství příležitostí, které se zde mohou vytvořit,“ říká Lenka Hrudíková, Coworking and Flexible Office Specialist společnosti CBRE.

Podle statistik realitně-poradenské společnosti CBRE se od roku 2017 navýšil počet pronajatých metrů čtverečních v pražských administrativních budovách za účelem coworkingu o celých 150 % (z 25 000 m2 na 65 000 m2). Tomu přispívá jak praktické umístění těchto nových kanceláří v žádaných lokalitách a městských centrech, tak celková kvalita prostředí a dispozice pracoviště: „Vysokorychlostní internet, tiskárny či kuchyňka jsou dnes již základem v každém coworkingu. Od počátku jsme mířili na zajištění vyššího standardu. Myslím, že velmi důležité je vybrat prostor, ve kterém se člověk cítí dobře, má vhodnou lokaci, je reprezentativní a dokáže se flexibilně přizpůsobovat potřebám a návrhům svých členů,“ komentuje Barbora Seidlová, komunitní a marketingová manažerka sdíleného prostoru Opero.

Praha se nyní řadí s více než 30 centry mezi evropské coworkingové metropole. Mezi nejvýznamnější patří například Spaces, Regus, New Work, Scott & Weber, HubHub, Business Link, Impact Hub nebo WeWork. Sídlo v hlavním městě však není pro úspěšný coworking podmínkou, což potvrzuje i zakladatel centra Vault 42 v Olomouci Radek Holík: „Většina našich členů pracuje buď sama na sebe na fulltime anebo má zaměstnavatele tisíce kilometrů daleko a pracuje na dálku. Olomouc si vybrali kvůli pohodlnému a levnému způsobu života.“

Coworkingové kanceláře jsou vysoce variabilní a mohou se tak přizpůsobit širokému spektru uživatelů. S růstem tohoto odvětví přibývají centra, která se nezaměřují všeobecně na nezávislé freelancery a firemní týmy, ale orientují se na užší cílové skupiny a přicházejí s nápaditými koncepty. Výraznou roli zde hrají coworkingy specializované na ženy a matky s dětmi, které se věnují výhradně potřebám žen a poskytují jim veškeré potřebné zázemí. „Coworking Pracovna ŽENY s.r.o. nabízí útulný, až nečekaně domácí prostor k pronájmu s plným vybavením, kuchyní a terasou. Od běžných coworkingů se odlišujeme tím, že se snažíme budovat hlavně komunitu,“ říká Eva Čejková Vašková, zakladatelka ŽENY s.r.o.
Kreativitě se meze nekladou, a tak můžeme narazit i na nové koncepty v podobě coworkingových kaváren, sdílených dílen nebo experimentálních spojení v podobě flexibilních kanceláří a bydlení jako coliving. V pracovním prostoru se můžeme setkat se spacími boxy, místnostmi na hraní her a virtuální realitu a dalšími zajímavými vychytávkami, které nás možná již brzy přestanou překvapovat.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account