Legendární český muzikál Noc na Karlštejně s nesmrtelnou hudbou Karla Svobody slaví svůj návrat na divadelní prkna v takřka původním obsazení. Občanská plovárna v Praze se proměňuje a od června se po vstupu do jejích prostor přenesete tak trochu v čase. Zapomeňte chvíli na každodenní starosti a vydejte se do dob Karla IV.

Nová letní scéna, kterou musíte navštívit

Občanská plovárna je unikátním historickým místem na břehu Vltavy a jedná se o nejstarší dochované poříční lázně v Praze. Není tedy divu, že právě zde si podá ruku minulost se současností a na vznikající letní scéně si svou premiéru odbude obnovený muzikál Noc na Karlštejně. Producent Daniel Hádl, který za celým projektem stojí, k tomu na tiskové konferenci, jež se uskutečnila 11. května právě v prostorách Občanské plovárny, řekl: „Vytváříme zde takový multifunkční zastřešený prostor pro 650 diváků, kde se budou hrát různé muzikály, divadla, koncerty. Je to letní scéna, která startuje za měsíc, což je červen 2022, a já jsem moc rád, že tuto scénu otevíráme tak hezkým muzikálem jako je Noc na Karlštejně.“

Kateřinu Brožovou všichni známe jako skvělou herečku, zpěvačku a moderátorku, zde se však představila také ve zcela nové roli. Noc na Karlštejně máte totiž možnost prožít i díky agentuře Divinus, kterou založila. „Před dvěma lety, když nastal Covid a všichni jsme seděli smutní doma, tak jsem založila agenturu Divinus. A jeden z prvních nápadů, který přišel, když se léto přiblížilo, byla právě Noc na Karlštejně. Je to náš milovaný muzikál, který jsme hráli mnoho let v Hudební divadle Karlín, a tak přišel nápad, že ho začneme hrát v létě, že lidé budou chodit a bude to báječný. Teď jsme ovšem v situaci mnohem složitější a víme, že lidé přestali do divadla i kina trošku chodit. Scéna na Občanské plovárně je neuvěřitelný projekt, o kterém jsem se dozvěděla od Dana Hádla, se kterým se známe více jak dvacet let. Je to náročný projekt, ale bude to neskutečně nádherné divadlo, kde bude probíhat spousta krásný projektů i ten náš jako otevírací,“ prozradila Kateřina Brožová, jak celá spolupráce vznikla. Dodala také, proč by si lidé představení neměli nechat ujít. „V této krušné době, kterou máme, si myslím, že představením Noc na Karlštejně na tomto krásném místě v srdci Prahy a s pohledem na Pražský hrad, vlastně přinášíme takové poselství a symbol, a to je láska. Pokud bychom lásku využívali a mysleli na ni každý den, tak všechno půjde lépe a budeme i lépe zvládat situace, do kterých jsme vhozeni v posledních dvou letech. Když diváci přijdou, můžeme společně prožít nejen tu lásku, ale i krásné chvíle, nádhernou hudbu, veselé situace, bude nám zkrátka dobře.“

Původní obsazení obohacené o nové tváře

A na koho se můžete těšit? V roli Elišky se alternují Kateřina Brožová a Monika Absolonová, v Karla IV. se promění skvělý Petr Štěpánek, o roli trubadura se podělí Bohuš Matuš a Marian Vojtko, Peška si zahraje Petr Vondráček. Petr Batěk a Václav Vydra se vystřídají v roli Petra a dále se na vás těší Sabina Laurinová, Linda Stránská, Mojmír Maděrič, Jan Urban, Vlasta Peterková jako paní Ofka a mnoho dalších. Zapomenout nesmíme ani na Marka Vašuta, který se ujal role arcibiskupa Arnošta a zakončil tak tiskovou konferenci slovy: „Žehnám tomuto projektu.“

První představení na letní scéně Občanské plovárny se uskuteční již 24. června 2022. Položily jsme tedy pár otázek Kateřině Brožové, která si celý projekt Noci na Karlštejně vzala z velké části na svá bedra.

Kateřino, jak vůbec přišel nápad založit agenturu? Nebála jste se třeba vstoupit do vod podnikání, navíc v oblasti kultury, která prožívá hodně nelehkou dobu?

Je to asi odvážný krok, ale proč ne. Ono to neznamená, že s něčím končím, já chci samozřejmě dál hrát, zpívat a dělat svou profesi, kterou miluji, ale nějakou dobu nazrával takový nápad nebo touha po tom do věcí taky trošku víc mluvit, umělecky i organizačně. A protože byla taková obrovská pauza, kdy člověk vypadl z toho rytmu, byl čas o tom víc přemýšlet. A když nám občas otevřeli svět, tak jsem agenturu založila a začala na tom pracovat. Vlastně zhruba před rokem touto dobou jsem byla oslovena zámkem Mělník k nějakým streamovým spolupracím a dala jsem dohromady dvě velké akce, které jsme tam natáčeli a streamovali. Byl to muzikálový večer, který jsme natáčeli v komnatách zámku, kde účinkovali Hanka Zagorová, Lenka Filipová, já, Marian Vojtko, Bohuš Matuš a mnoho dalších. A potom další večer, což byl sklípek s cimbálovkou, vínem, Petrem Jablonským, Pavlem Šporclem. Takže vznikly tyto dva krásné programy, a když jsem viděla nádvoří zámku v tomhle počasí, říkala jsem si, že by tomu slušela letní muzikálová scéna. Protože Noc na Karlštejně je srdcová záležitost, kterou jsme hráli léta letoucí, tak jsem se pro to nadchla, jen jsem netušila, kolik různých úskalí mě čeká.

Noc na Karlštejně se tedy bude hrát na vícero scénách. Můžete upřesnit kdy a kde?

Nejprve na scéně na Občanské plovárně, která právě nově vzniká. Tady bude stát krásné letní divadlo, které dával produkčně dohromady, a je to takové jeho dítě, producent Daniel Hádl. Sem mohou diváci přijít od 24. června do 3. července. Potom od 28. července do 10. srpna budeme hrát na zámku Mělník. A na stejném místě budeme hrát ještě letní činoherní hraní. Tedy nebudu hrát já, ale produkuji to se svou agenturou. Pozvala jsem pražské známé komedie z několika divadel, ve kterých diváci mohou vidět v různých představeních Karla Rodena, Janu Krausovou, Simonu Stašovou, Petra Nárožného, Jana Čenského, Martina Zounara a další skvělé kolegy. Na mělnickém zámku také pořádáme koncert Mariana Vojtka, kde vystoupím jako host, to je vlastně v té první polovině července. Termíny jednotlivých představení najdete na www.agenturadivinus.com.

A jak se těšíte? Letní scény mají přeci jen úplně jinou atmosféru než divadla.

On už si to asi málokdo pamatuje, ale Noc na Karlštejně v našem podání je už poměrně stará záležitost a byla původně koncipována pro letní hraní. Dvě léta jsme ji hráli tady nedaleko na Malé Straně na nádvoří Nosticova paláce. Takže vše včetně kulis bylo přizpůsobené tomuto prostředí. Hráli jsme vždycky od půl deváté večer, což bude stejným způsobem i tady a na Mělníku. Tak doufám, že se ty energie minulosti a současnosti nějak propojí a moc se na to těším, všichni se na to těšíme. Oslovila jsem všechny kolegy, kteří v tom původně hráli, ne všichni třeba měli čas, někdo už měl jiný projekt, ale většinu kolegů se mi podařilo dát dohromady. Plus máme pár nově příchozích, takže tady je Monika Absolonová, která se alternuje se mnou, Petr Štěpánek hraje Karla IV., máme tady Marka Vašuta, Jana Vlasáka, Petra Baťka, Petra Vondráčka a Sabinu Laurinovou jako nově příchozí a ti původní jsou ještě Vašek Vydra, Vlasta Peterková, Mojmír Maděrič a další.

Co chystáte dalšího?

Připravuji desku s Danielem Hádlem, máme ji rozpracovanou, tak doufám, že se k ní nějak dostaneme, jak bude čas. Se svou agenturou Divinus dělám nějaké kroky směrem k filmu, připravujeme dokonce dva projekty. Je to tedy zatím v plenkách, ale věřím tomu, že se vše zrealizuje, jsou to dobré nápady. Jediné, co nám v tom teď překáží, je ta složitá doba, ve které žijeme. Protože loni jsme si mysleli, že se na letní scénu lidé pohrnou, ale teď se lidé vlastně bojí, jaké přijdou ekonomické důsledky a tak dále. Tak to je to, čeho se obávám, i v kinech a divadlech je málo lidí. Já jsem tady říkala takovou větu o té myšlence lásky, která si myslím, že je takovým symbolem tohoto představení. Nebo já to tak vnímám a myslím si taky, a nejen já dokonce jsem to četla od nějakých psychologů, že doba, kdy člověku není dobře, tak by se neměl uzavírat do těch problémů a nechat se zastrašovat. Však jsme se o tom bavili dva roky v Covidu. Naopak, měl by jít proti tomu rozptýlením, snahou nacházet v životě to pozitivní. Myslím si, že když tady tak sedíme na Občanské plovárně, nebo kdybyste se mnou seděla na nádvoří zámku Mělník, tam bychom se cítily úplně stejně. Svítí slunce, je modré nebe, je tady příjemně a to je to pozitivní, co by člověk měl vyhledávat. A když vám k tomu bude někdo zpívat a hrát něco, co vám bude příjemné, kdy se na chvíli odreagujete, můžete se romanticky zasnít, zasmát se nebo si i zazpívat, tak si myslím, že to je právě to koření, které bychom teď měli vyhledávat.

Určitě bude spoustu lidí zajímat, jak to všechno zvládáte. Máte několik povolání, navíc jako žena k nim přidáváte ještě domácnost a další povinnosti a přitom stále skvěle vypadáte.

Já se vždycky tak upravím do města, doma jsem nejraději v teplákách a nenamalovaná (směje se). Nevím, tak snažím se, samozřejmě mám také svoje chmury, splíny a strachy jako každý z nás. Čas se nezastavuje nikomu, všichni stárneme a utíká to. Já jsem vždycky byla hodně aktivní člověk a pokud aktivita nepřichází sama, tak si ji vymýšlím. To je právě teď. Tedy ne, že by nepřicházela, já mám pořád co dělat, hraju v divadlech, zpívám, vystupuji, natáčím, ale prostě snažím se to všechno tak nějak zvládat. Když se to daří, tak se vám to vrací pozitivní odezvou, a to je to, co mě zároveň dobíjí. Já nejsem člověk, který by někde seděl jako pecka, i když líná umím být taky, ale člověk musí tu hlavu občas vypnout.

Mám to tak i od rodičů, oba byli umělci a hodně pracovali a vždycky mě motivovali k tomu, že člověk má ten život naplnit něčím, co ho těší a co ho baví. A já opravdu nevím, co je slovo nuda, to fakt neznám. Snažím se tedy žít tak, abych rozdávala radost a sama z toho měla radost. A snažím se dívat na věci pozitivně, i když mě provázelo a provází spousta různých průšvihů. Doufám tedy, že provázelo. Ale pořád něco řešíme, každodenní život nám stále něco přináší. Taky doporučuji věnovat se alespoň minimálně sám sobě, každá žena by si pro sebe měla najít chvilku, třeba jen aby se mohla vyspat, dát si něco dobrého k jídlu, koupit si něco hezkého na sebe. Dělat si drobné radosti si myslím, že je velmi důležité. A když si dáte ty drobné radosti dovnitř, ať už je to jídlo, spánek, dobrý pocit, tak potom vlastně vyzařujete určitou pozitivitu a vrací se vám to. Já vím, že je to někdy strašně těžké, ale řekla bych, že všeho s mírou, nějak tak všechno brát přirozeně. Jíst od všeho trošku, radovat se z věcí, zároveň pracovat, nejít něco dělat jen že musím a musím, to na nás pak dopadá hrozně těžký batoh. Na druhou stranu nebrat se extrémně vážně, protože to nám pak přináší deprese a strachy. Prostě to tak nějak vybalancovat.

Blíží se léto, na co se kromě práce těšíte? Máte i takového pro ženu netradičního koníčka, rybaření.

Na to se strašně těším, letos jsem zatím ještě neměla tu možnost, ale myslím, že už příští týden vyjedu právě na ty ryby. Celou zimu se těším na to, kdy přijde tohle počasí, na šumění louky, na les a houbaření, ježdění na koni, procházky se psy a na to, že budu jezdit s dcerou na závody, protože skáče parkur. Prostě že si budeme užívat léta a sami sebe a dobré pohody.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
2 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account