Nejslavnější český atlet všech dob, čtyřnásobný olympijský vítěz, člověk s nezlomnou silou vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. Emil Zátopek se narodil 19. září 1922 v Kopřivnici do chudé rodiny jako sedmé z osmi dětí. Měl šest bratrů a jednu sestru. V šestnácti letech začal pracovat v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně a navštěvoval Baťovy školy. 

Stal se prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut a trať 20 km pod jednu hodinu. Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích. Nejvíce proslul během olympijských her v Helsinkách v roce 1952, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km a dokonce i maratón, který navíc běžel poprvé v životě. 

Jeho běžecký styl byl velmi charakteristický a hodně se lišil od toho, co se v tehdejší době považovalo za účinný styl. Otáčel hlavou, obličej měl pokřivený námahou, čemuž vděčí za přezdívku Emil Hrozný. Když se ho lidé ptali na jeho umučený výraz ve tváři, prý odpověděl: „To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení.“ Trénoval za každého počasí, i když sněžilo, na sobě měl často těžké armádní kanady namísto speciálních běžeckých bot. Tvrdil totiž, že díky tomu má při závodě pocit lehké nohy. Měl speciální tréninkovou pomůcku: běhal se svojí manželkou Danou Zátopkovou na zádech. Navíc vždycky rád poradil i jiným běžcům. 

Toto jsou nejslavnější citáty slavné běžecké legendy, která by dnes oslavila narozeniny:

„Sportovec nemůže utíkat s penězi v kapsách. Musí běžet s nadějí v srdci a se sny v hlavě.“

„Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“

„[Na tréninku] mi všichni mi říkali: „Emile, ty jsi blázen!“ Ale když jsem poprvé vyhrál na mistrovství Evropy, tak říkali: „Emile, ty jsi génius.““

„Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“

„Právě na hranici bolesti a utrpení se muži od chlapců oddělují.“

„Nemůžeš? Přidej!“

„Chvíli po vítězství: Bylo to ale nejhezčí vyčerpání, které jsem kdy cítil.“

„Neměl jsem dost talentu na to, abych běžel a usmíval se zároveň.“

Foto: Deutsche Fotothek

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account