Svátek svatého Martina je spjat se dvěma pochoutkami – pečenou husou a Svatomartinským vínem. Již tradičně 11. listopadu v 11 hodin bude spuštěn prodej a možnost ochutnat letošní Svatomartinská vína. Zjistěte, čím se tato vína odlišují a jaká budou?

„Je to první víno daného ročníku, které je opravdu mladé. Svatomartinská vína jsou vhodná pro všechny zvědavce, kteří chtějí poznat, co nám letošní ročník nabídne,“ prozradila hlavní sommelierka společnosti BOHEMIA SEKT Denisa Kolaříková.

Díky tomu, že hrozny na jejich výrobu byly sklizeny teprve před pár týdny, odráží se v těchto vínech mladost, svěžest a lehkost. Jsou také ideálním partnerem svatomartinského menu. „K játrové paštice s brusinkami se výtečně hodí mladé rosé, například Svatovavřinecké. K husímu kaldounu bych zvolila bílé Svatomartinské Zweigeltrebe klaret z vinařství Víno Mikulov, které je vyrobeno z modrých hroznů a k hlavnímu chodu je jasnou volbou Modrý Portugal s jemnou tříslovinou, který bezvadně doplňuje chuť propečené husy a zároveň pomůže ulehčit trávení,“ říká Denisa Kolaříková.

Tradice pití mladého vína na svátek sv. Martina se na našem území dodržuje od vlády císaře Josefa II. V tomto období končila většině poddaných u sedláků služba, hodovalo se a dojednávaly se spolupráce na následující rok, které byly stvrzeny přípitkem.

Výběr Svatomartinských vín podle sommeliérky Denisy Kolaříkové:

Habánské sklepy Svatomartinské Modrý Portugal 2023

Barva tohoto vína vás určitě osloví svojí intenzitou a také nádherným rudým až nafialovělým odstínem. Vůně je bohatá a komplexní, můžeme najít složky připomínající drobné tmavé bobulové ovoce a v chuti je tento pocit doplněn výraznou, přesto nádherně harmonickou tříslovinou. Skvěle se hodí k svatomartinské huse nebo zvěřinovým paštikám.

Habánské sklepy Svatomartinské Muškát moravský 2023

Barvou toto víno připomíná světlé zlato s jemnými nazelenalými odlesky. Vůně je velmi svěží, s citrusovými tóny, které doplňuje jemná kořenitost. Chuť je lehčí a šťavnatá s výborným poměrem kyselin a zbytkového cukru. Výborně doplní polévky a jemné paštiky.

Habánské sklepy Svatomartinské Zweigeltrebe rosé 2023

Růžové víno světlejší barvy je vyrobeno díky okamžitému lisování bez macerace. Vůně je tedy velmi decentní a čistá, můžeme v ní nalézt ovocnou i květinovou složku. Chuť nám v závěru podtrhne a doplní zážitek z tohoto vína, především díky jeho svěžesti a ovocnosti. Ideální v kombinaci s ovocnými saláty nebo ke smetanovým dezertům.

Víno Mikulov Svatomartinské Müller Thurgau 2023

Mladý Müller Thurgau nás nejdříve osloví světlejší barvou se zelenkavě zlatým odstínem. Vůně je jemná a velmi mladistvá s příjemnými ovocnými složkami, může lehce připomínat broskev nebo sladší citrusy. Chuť je lehčí a svěží s krásnou kyselinkou, na vašem stole díky tomu nejlépe doplní pečenou drůbež nebo grilované ryby.

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké rosé 2023

Barva tohoto vína je sytější s nádherným růžovým odstínem. Ve vůni lze najít širší spektrum složek, připomínající především drobné lesní plody. Chuť je krásně osvěžující a také příjemně ovocná. Doporučujeme podávat k jednodušším pokrmům z ryb nebo drůbeže.

Víno Mikulov Zweigeltrebe klaret 2023

Klaret je název bílého vína vyrobeného z okamžitě lisovaných modrých hroznů. Tento přístup přináší bílým vínům nový rozměr v aromatičnosti a rozvíjí jejich rafinovanost a komplexnost.

Víno má pro klarety typickou barvu s jemným narůžovělým odstínem. Vůně je jemná s náznaky ovocných tónů. Chuť je svěží a výraznější, s velmi příjemnou kombinací zbytkového cukru, kyselin a jemné kořenitosti. Výborně doplní například husí kaldoun.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Osobní vinotéka

Foto: Shutterstock a se souhlasem Osobní vinotéka

Tagy:
5 Komentářů
 1. JindřiškaBurešová 3 týdny ago

  My si dneska připili na Martina,máme dva v rodině.

 2. Lenka Hudečková 3 týdny ago

  u nás nemusí být víno, ba ani husa ne, letos nebyla ani kachna… obejdeme se bez těžkých jídel…

 3. Tamara Schovancova 3 týdny ago

  Tohle období si velmi užívám, jak husu tak i víno

 4. NelaVávrová 3 týdny ago

  Ja se letos musim bez vina obejit, tak Vam aspon preji pekneho Martina 🙂

 5. Tak svatomartinské víno, to musí být každý rok. 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account