Chystáte se do New Yorku? A chcete kromě turistické “klasiky” stihnout i nějaké umění? Máte štěstí, letos v zimě je toho tady k vidění spousta.


Pro milovníky současného umění je New York jednou z těch žádaných zastávek. Velká a známá muzea, spousty galerií a také veřejné umění, které zkrášluje řadu náměstí a velkých křižovatek. A pro milovníky “street art” hned několik známých čtvrtí, kde je určitě něco zaujme. Pojďme spolu někam vyrazit.

Začátek ve velkém

Pokud jste v New Yorku poprvé nebo máte hodně nabitý program, bude se vám asi nejlépe hodit návštěva jednoho ze zdejších velkých muzeí. Na letošní zimu řada z nich připravila docela hezké výstavy.

Whitney Muzeum

Whitney muzeum se před pár lety přestěhovalo z horní části Manhattanu do populární čtvrti “Meatpacking District”. Tady kdysi bývala jatka, sklady a různé průmyslové budovy, které ovšem po vybudování High Line parku (ten si nenechte ujít, povedl se) v posledních letech nahradila spousta nových obchodů, restaurací a hotelů. Whitney Muzeum stojí v jeho středu v nové budově vyprojektované Renzem Piano. Najdete tady současné americké umění a letos v zimě extra lahůdku pro oči – souhrnnou výstavu díla Edwarda Hoppera. Ta stoji za vidění.

Jen pár kroků od muzea se můžete zastavit na brunch v populární restauraci Pastis nebo si zajít na horkou čokoládu, kávu či různé jiné dobroty do Chelsea Market. Pro příznivce digitálního umění tady pak v podzemí najdete Artechouse, který má mezi svátky vánočně laděnou show.

Guggenheim Muzeum

Pokud raději zůstanete na severu Manhattanu, pak je dobře vyrazit do Guggenheim muzea. Sama budova od Franka Lloyd Wrighta stojí za to a ačkoliv tohle muzeum ne vždy “trefí” dobrou výstavu, teď jsou tam zajímavé hned dvě – souhrnná sbírka prací od populárního Alexe Katze a “soundsuits” – fantasmagorické kostýmy od Nicka Cavea. A jejich stálá sbírka má také hezké kousky.

 

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Protože horní Manhattan a Upper East Side nejsou zrovna kulinářskou destinací, můžete si dát kávu u BlueStone Lane které je jen pár bloků od muzea anebo sejít po Madison Avenue mezi obchody do Ambrose – další místní klasika.

Zkuste taky nějaké galerie

Velká muzea jsou fajn, ale za pestrostí současného umění je dobré vyrazit do galerií. Ty jsou v New Yorku rozhozeny hned do několika čtvrtí. Jednou z mých oblíbených je Chelsea, která je domovem řady známých galerijních jmen. Teď v zimě bych jich doporučila několik.

Marlborough Gallery

Tahle galerie na západní 25. ulici má až do poloviny ledna krásnou výstavu soch koní od Deborah Butterfield. To, co se vám na první pohled může zdát jako krásné sochy z naplaveného dříví, jsou ve skutečnosti kovové a bronzové odlitky, které autorka následně zabarvila tak, že navenek se tomu původnímu dřevu skutečně podobají. Vypadají jemně, avšak díky kovové konstrukci jsou odolnější. Pro ty, kteří se nedostanou do Guggenheim Muzeum pak má galerie v patře ještě výstavu několika děl od Alexe Katze.

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Gagosian Gallery

Gagosian je další z galerií, která jednu ze svých místních poboček posadila právě do Chelsea, konkrétně na západní 21. ulici. Tady teď až do Vánoc mají výstavu prací Sterling Ruby inspirovanou turbínami. Pokud máte rádi abstrakci a barvitost, zastavte se tam.

Miles McEnery Gallery

Zimní New York může být trochu šedivý. Na to vsadili kurátoři v galerii Miles McEnery na západní 22. ulici, kteří vás dovnitř přitáhnou explozí barev. Galerie má dvě pobočky blízko sebe a obě mají zajímavá moderní díla postavená na využití kombinace geometrických tvarů a sytých zářivých barev. Jedna je od amerického umělce Rico Gatsona a druhá od americko-německého umělce Daniela Riche. Pokud vás barva nabíjí energií, vyrazte právě sem.

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Hezkou zábavu!

Foto: se souhlasem Jany Zedníčkové

Tagy:
6 Komentářů
  1. VěraTománková 1 rokem ago

    Díky za super tipy 🙂

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    NY mě opravdu neláká, ty davy lidí všude, to není nic pro mne…

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    Každého láká návštěva New Yorku, zajímavá inspirace, ale strašně nákladná, jsou zajímavější místa, které si mohou lidé finančně dovolit.

  4. Návštěvu New Yorku si asi budu muset naplánovat v příštím životě. V tom současném budu šťastná, pokud se mé zdraví dá krapet do pořádku a já zvládnu cesty po ČR, případně po Evropě. Nic víc si nepřeji.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account