Moderní král hororu, mistr strachu… Stephen Edwin King dostal za svůj život mnoho přezdívek. Narodil se v americkém městečku Portland ve státě Maine. Už jeho samotné narození byl velký zázrak, neboť jeho matka Nellie King nemohla dlouho otěhotnět. A tak si před Stephem adoptovali ještě nevlastního syna Davida. 

Rané dětství chlapců však nebylo příliš růžové. Jeho otec Donald by se dal považovat za vše, jen ne za vzorového otce. Jako obchodní zástupce značky Elektrolux často cestoval a jednoho dne, kdy byly malého Stephenovi dva roky, si odskočil pro cigarety a už se nevrátil. Nellie se ale rozhodla, že se i přes všechny útrapy, postará, aby jejím synům nic nechybělo. Přesto rodina měla hluboko do kapsy, takže se často stěhovala a nakonec zakotvila až v Portlandu, kde se usadila u tety Ethelyn, která jim zajistila obyčejné obydlení v nuzném bytě. Nellie pracovala i 16 hodin denně jako číšnice nebo pracovnice v prádelně a snažila se udržet domácnost nad vodou. 

Právě v Portlandu se Stephen dostává do úzkého kontaktu se svým strýcem Claytonem, který oba kluky bavil svými hrůzostrašnými historkami a povídkami. Právě pod vlivem strýčkových povídek a béčkových hororů v kinech začal Stephen psát své první příběhy. Tehdy mu mohlo být tak dvanáct let a povídky vydávali s bratrem ve školním časopise, který založili a měl obrovský úspěch. Svůj první příběh prodal do časopisu ve svých 18 letech a šlo o povídku Skleněné dveře. Dnes bezesporu platí za krále moderního hororu a za posledních několik let, ho tohoto titulu nikdo nezbavil. Jeho knihy patří mezi bestsellery ve stovkách zemí a i ve svých dnes 73 letech je stále plodný jako jiní ve dvaceti. 

10 nejlepších knih od Stephena Kinga, který dnes slaví své 74 narozeniny:

Misery

Rozhodně jedno z nejznámějších děl slavného spisovatele, které ve vás vyvolá děsivou atmosféru od začátku až do konce. Hlavní hrdinou příběhu je autor romantických příběhů Paul Sheldon, který jednoho dne havaruje se svým vozem. Má štěstí, protože u nehody se objeví jeho dlouholetá fanynka a bývalá ošetřovatelka Annie. Ta z něho učiní svého domácího pacienta a rozhodne se na něm praktikovat svou svéráznou „léčbu“. Jedno z nejkrutějších období Paulova života právě začíná…

Řbitov zvířátek

Přestože se román zabývá vcelku všedními věcmi, jakými jsou například schopnost vyrovnat se s odchodem blízkého člověka a jak těžké je najít smíření se životem, zavede vás na strašidelnou jízdu. Hlavními hrany jsou manželé Creedovi, kteří se spolu s dvěma dětmi a kocourek přestěhují do domu, který stojí blízko indiánského pohřebiště. A to ani po letech neztratilo svou temnou moc.

To

Každý dospělý se v životě potýká s určitou formou strachu. Své o tom ví parta přátel, která se po letech vrací do rodného města. Ospalé městečko je na první pohled stejné jako každé jiné, jen s tím rozdílem, že v tomto se každých 27 let probudí hrůza v podobě démonického vraždícího klauna. 

Osvícení

Hlavní hrdinou je opět spisovatel Jack Torranc, jež získá místo správce horského hotelu a přestěhuje se do něj i se svou ženou a pětiletým synem Dannym. Ten je obdařený telepatickými schopnostmi a dokáže předvídat běh událostí. O tom, jak život v horách může být náročný se brzy přesvědčí nejen Jack, ale i jeho rodina. 

Zelená míle

Život v Americe roku 1932 nebyl právě jednoduchý. Zvlášť když jste vězeň odsouzený na smrt. Příběh vás zavede do káznice v Cold Mountain, která se stala domovem těch vůbec nejhorších vrahů. Jedním z nich je Paul Coffey, který byl odsouzený za brutální vraždu dvou malých holčiček k popravě na elektrickém křesle. Dozorce Paul Edgecombe ale o jeho vině pochybuje a začne se o případ blíže zajímat. Kniha se dočkala filmového zpracování pod taktovkou skvělého režiséra Franka Darabonta a hlavní roli v ní ztvárnil Tom Hanks a David Morse. 

Černočerná tma

Ve sbírce povídek Stehem vypráví svým čtenářům čtyři příběhy obyčejných lidí, které každého ujistí, že v životě si nemůžeme být jisti ničím. Skutečně dobře znáte lidi ve vašem okolí? A znáte opravdu i sami sebe? „V každém z nás se skrývá cizinec,“ dodává autor. 

Pod kupolí

Jedno obyčejné městečko uprostřed nikoho jednoho dne obklopí průhledná bariéra, která znemožňuje pohybu dovnitř i ven. Obyvatelé jsou tak najednou izolováni od okolního světa, ovzduší se začíná zhoršovat a zásoby se tenčí. Pomoci městečku nedokáže nikdo. Kniha je protkána osudy jeho obyvatel, kteří se snaží uniknout, dostat se k moci i bojovat s nemocemi. Čtenář se tak stane svědkem postupného rozkladu lidského společenství, kde přestávají platit veškerá pravidla.

Dallas 63

Kdybyste mohli cestovat časem, kam by to bylo? Jake Epping je pětatřicetiletý učitel angličtiny na střední škole v Lisbon Falls ve státě Maine a jednoho dne dostane od svého studenta slohovou práci v podobě strašidelného příběhu o noci, která se stala před padesáti lety. Student v ní popisuje den, kdy se jednoho dne vrátil domů a kladivem zabije svou manželku, sestru i bratra. Jake pak objeví, že jeho sklad je zároveň branou do roku 1958 a vysílá sám sebe na šílenou misi zabránit vraždě prezidentka J. F. Kennedyho. 

Temná věž

Sedmidílná sága je jednou z nejoblíbenějších klasik tohoto mistra hororu a mnoho lidí by ho označilo za jeho mistrovské dílo. Na jejím základě vznikl také komiks a filmová verze. Poněkud kontroverzní sága vypráví příběh o pistolníkovi Rolandovi, který žije v temném a morálně zkaženém světě a putuje za Temnou věží. Po cestě přitom musí čelit nečekaným a v každém ohledu děsivým nástrahám.

Svědectví

Původní verze této kniha měla 1100 stránek, ale vydavatel donutil Stephena knihu zkrátit. Obával se totiž, že by tloušťka díla mohla čtenáře odradit. Jedná se o postapokalyptický román, ve kterém hlavním strašákem je vir superchřipky, který byl vyvinut ve vojenských laboratořích, a vymkl se kontrole. 

Foto: Shutterstock, archiv

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account