Většina z nás zná Jiřího Macháčka jako zpěváka. Jeho kapela MIG 21 již přes dvacet let sklízí úspěchy na české hudební scéně. A zcela právem! Kromě toho je však Jiří Macháček, který dnes slaví narozeniny, také skvělým hercem a za svou kariéru ztvárnil řadu jedinečných rolí. Ve kterých ho milujete nejvíce? My jsme pro vás vybrali 5 filmů, které se nesmazatelně zapsaly do historie, a to nejen díky jeho výkonu.

 

Samotáři (2000)

Psal se rok 2000 a do kin vrazil legendární film Davida Ondříčka o osudech sedmi mladých lidí, kteří se snaží zorientovat ve světě, do kterého jsou vhozeni. Jiří Macháček si v tomto snímku zahrál postavu Jakuba, nejzmatenějšího a nejpohodovějšího člověka široko daleko. Všechno měl „na háku“ a svět šel mimo něj. Jeho žluté háro, výrazné obočí nebo scéna, jak kouří trávu s Prahou za zády, se rozhodně zapsala do historie. Ale takových momentů je tento film doslova plný. Za tuto roli získal Jiří Macháček sošku Českého lva za nejlepší mužskou vedlejší roli.

Jedna ruka netleská (2003)

Hlavní postavou příběhu je nenapravitelný smolař Standa, kterého ztvárnil právě Jiří Macháček. Zrovna ho pustili z vězení a on věří, že karta jeho života se obrací k dobrému. V dalším filmu Davida Ondříčka si Jirka zahrál po boku geniálního Ivana Trojana a Vladimíra Dlouhého a nejen díky skvělému scénáři a hudbě Jana P. Muchova opět dokázal, že je na správné cestě k oprávněnému úspěchu u diváků i kritiky.

Vratné láhve (2007)

Duo Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák jsou už od časů filmu Kolja zárukou kvality a divák tak alespoň tuší, co může od snímku očekávat. Vratné lahve jsou navíc plné zvučných jmen tuzemské herecké scény, od Pavla Landovského, přes Danielu Kolářovou až po Tatianu Vilhelmovou. Hlavní hrdina Josef Tkaloun po své učitelské kariéře odchází do penze, ale nejvíc ze všeho se děsí toho, že zakrní. Proto začne pracovat ve výkupně lahví a právě zde potkává spoustu roztodivných lidí. Jeho manželka Eliška jeho “mladické snahy” pozoruje a komentuje svým ostrovtipem. Jsou manželé už čtyřicet let a chvílemi se zdá, že spolu jen přežívají. Přesto film není plný sentimentu a vzpomínek na mládí, naopak. 

Pohádkář (2014)

Snímek Vladimíra Michálka Pohádkář je inspirován stejnojmenným ženským románem populární autorky Barbary Nesvadbové z roku 2008, popisujícím osudový vztah dvou žen k jednomu muži, který s nimi žije paralelní životy, okouzluje je svým charismatem a uspokojuje jejich sexuální apetenci. Scenárista Marek Epstein ovšem změnil úhel vyprávění a k hlavnímu tématu „ničivé“ lásky přistupuje z mužského pohledu. Kombinace charismatického Jiřího Macháčka a krásné topmodelky Evy Herzigové, která poprvé v českém filmu dostala příležitost, je naprosto skvělá a rozhodně stojí za vaši pozornost.

Toman (2018)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy, přináší neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana. Šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí, ztvárnil právě Jiří Macháček. Toman opravdu neoplýval charakterovými rysy, se kterými by se dalo příliš „empatizovat“. Šmelil, kradl a podváděl, kde mohl. K dobru mu lze připsat snad jen to, že zároveň s dobrými lidmi často podrážel i ty špatné. Svým způsobem tak předběhl dobu, kdy se na kolegialitu a profesní jistotu úplně zanevřelo.

Foto: archiv

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account