Vážná hudba je velmi specifický, avšak krásný žánr a člověk nestačí žasnout, jaká úžasná díla vznikala napříč staletími. Už jen pár dní zbývá do chvíle, kdy srdce milovníků klasické hudby zaplesají. V kulisách jihočeské perly UNESCO totiž odstartuje tradiční Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a rozhodně je nač se těšit.

V době od 15. července do 6. srpna se devět krumlovských scenérií stane svědky 15 hlavních a více než 25 doprovodných koncertů a aktivit. Neopakovatelné genius loci historických staveb a kouzelných zahrad se bude snoubit s jedinečnou hudbou v podání mistrů svého oboru.

Foto: se souhlasem Mezinárodního festivalu Český Krumlov a Libora Sváčka

Bohatý program v oslňujících kulisách

Festival Krumlov zahájí 15. července koncert „Voda a oheň“ v poetické atmosféře zámeckého jezírka, kam se hudba vrátí po dlouhých 27 letech. Neobvyklá lokace slibuje nejen výjimečnou podívanou, ale i opravdovou produkční výzvu. Jihočeská filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného bude usazena na podiu na jinak nepřístupném ostrově. Nad vodní hladinou se příznačně ponese Vodní hudba a Hudba k ohňostroji G. F. Händela.

Druhý festivalový večer, 16. července, nesoucí název Noc romantismu představí brilantní patnáctiletý virtuos Ryan M. Bradshaw Čajkovského klavírní koncert č. 1 b moll. Doprovodí ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením nastupujícího šéfdirigenta Petra Popelky. V druhé části koncertu přední český orchestr připomene 200 let od narození Césara Francka uvedením jeho nejslavnějšího orchestrálního díla Symfonie d moll.

Uvedený koncert spojuje dva dlouhodobé záměry Festivalu Krumlov, které přesahují program jednotlivých ročníků – připomenutí významných hudebních výročí a akcentování nastupující generace mladých umělců. Obojí propojí také koncert 29. 7. Václav Hudeček a mladí talenti, jak přibližuje Gabriela Rachidi, ředitelka festivalu: „Rozhodli jsme se spojit koncert houslisty Václava Hudečka, který letos oslavil 70. narozeniny, s mladými umělci – finalisty mezinárodní televizní show Virtuosos V4+.“

„V duchu oslav hudebních výročí se ponesou i koncerty jiných žánrů a komorní koncerty,” pokračuje Rachidi, „hudbu jednoho z nejúspěšnějších žijících skladatelů na světě – Johna Williamse, držitele 5 Oscarů, který letos oslavil své 90. narozeniny, přeneseme do Pivovarské zahrady. Návštěvníci se mohou těšit i na komorní koncerty Dvořákova tria, Zemlinského kvarteta, Kalabis Quintetu, Komorní filharmonie Pardubice či na písně Jistebnického kancionálu, které zazní 150 let od svého objevení v podmanivé atmosféře kostela sv. Mikuláše v Boleticích v podání fenomenálního ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble.”

Foto: se souhlasem Mezinárodního festivalu Český Krumlov

Čest baroku

„Baroko se jako Ariadnina nit táhne zámeckým rokem a během letošního Roku šlechtických slavností nahlédneme, jak si šlechta krátila dlouhé chvíle. Nedílnou součástí nejen zábavy, ale celého života aristokracie, byla také hudba a divadlo,” říká PhDr. Pavel Slavko, kastelán Státního hradu a zámku Český Krumlov, jehož honosné prostory festival každoročně hostí.

Hold baroku tak vzdá i festival a nahlédnutí do života šlechty nabídne nejen na úvodním koncertě. 295 let po své benátské premiéře oživí Vivaldiho opera Farnace zámecké divadlo 21. a 22. 7. Další koncert 21. 7. Varhanní matiné Jaroslava Tůmy je věnovaný dílu barokního velikána J. S. Bacha. 23. 7. propojí Čtvero ročních dob z Benátek do Argentiny koncert nazvaný Vivaldi meets Piazzolla. Vyvrcholením letošního roku, částečně věnovaného baroku, bude 5. 8. Barokní večer, kdy diváky zcela obklopí umění tohoto období díky souboru Barocco sempre giovanne se sólisty Helenou Hozovou (soprán), Jiřím Vodičkou (housle) a Markem Zvolánkem (trubka), fanfárám Staroměstských trubačů na dobové trumpety – clariny a tanečníkům z Hartig Ensemble – tance tří staletí v opulentních dobových kostýmech.

6. 8. festival slavnostně završí Operní gala s nejslavnějšími melodiemi z oper W. A. Mozarta, G. Verdiho či G. Pucciniho. Dojemné i rozverné árie nechají vyniknout talentu vynikajících českých a slovenských pěvců, jejichž renomé už dávno přesáhlo hranice našich zemí: Jany Šrejmy Kačírkové, Borise Prýgla a Pavola Bršlíka. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia zakončí poslední galavečer i celý čtyřtýdenní festival nejslavnější duet prince a Rusalky z opery Antonína Dvořáka.

Kompletní program festivalu naleznete na www.festivalkrumlov.cz

Foto: se souhlasem Mezinárodního festivalu Český Krumlov

Seznamte se s velmi talentovaným mladým virtuosem, který otevře Noc romantismu 16. července

Ryan Martin Bradshaw nepochází z hudební rodiny a ke klavíru ho nepřilákala hudba velkých klasických skladatelů. První melodie, který si doma na elektrické klávesy brnkal, byly totiž od britské zpěvačky Adele. Ačkoli mu jeho učitelka hudby v osmi letech řekla, že přišel o talent a měl by přestat hrát, teď v patnácti studuje na Akademii múzických umění ve Vídni ve třídě pro mimořádně nadané, v roce 2021 se stal nejmladším rezidenčním sólistou Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu a vydal své první CD. Inu, ne všechny rady učitelů bývají vždy moudré. Nepochybně ty, které od hudby vzdalují, namísto aby přibližovaly.

Jaká hudba nejlépe sedne Vašim prstům klavíristy?

Já mám rád klasickou hudbu a zejména romantickou, Čajkovského nebo Chopina. Myslím si, že tento Čajkovského klavírní koncert č. 1 b moll, který na Festivalu Krumlov hraji, je velmi „neklavíristický“, ale má i části, kde se můžete hudebně předvést. Samozřejmě je to velmi známý klavírní koncert. To je nejspíš proto, že je opravdu geniální, neboť je tam všechno udělané naschvál, důmyslně se tam objevují hlavní hudební motivy, ty se pak opakují v jiných částech zase trochu jinak, a to je zajímavé. Struktura v tomto koncertě je též velmi složitá. Hrál jsem ho také na Concertinu Praga, kde jsem s ním před necelým rokem zvítězil. Teď ho navíc znám a hraji ještě lépe, hrál jsem ho s několika dirigenty a díky jejich různým přístupům jsem pronikl ještě hlouběji do jeho struktury a objevil nová témata a souvislosti.

V patnácti letech jste z klavírních soutěží v Evropě vyhrál téměř vše, co se dalo. Jaké máte další hudební ambice?

Chtěl bych se dostat na další velké klavírní soutěže, nepochybně na velkou Chopinovu soutěž ve Varšavě, Van Cliburnovu mezinárodní soutěž v americkém Texasu až po Mezinárodní hudební soutěž Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě. Rád bych si také zahrál v dalších velkých slavných koncertních sálech světa.

Chtěl bych samozřejmě obsáhnout více repertoáru, jako Rachmaninovův 3. koncert a Prokofjevův 2. nebo 3. koncert, to jsou opravdu velké a náročné skladby. Hrál jsem už Beethovenův 4. koncert, tak by bylo zajímavé se k němu vrátit a zopakovat si ho, neboť jsem už starší a hrál bych ho ještě lépe. Také Brahmsův 1. nebo 2. koncert, Rachmaninovu Rapsodii na Paganiniho téma a možná i některý z Bartókových koncertů, je toho hodně.

Samozřejmě bych chtěl hrát s dalšími velkými orchestry a dirigenty, ale také bych se rád mnohem více věnoval komorní hudbě, na kterou teď nezbývá tolik času a ke které jsem zatím neměl tolik příležitostí. Rád bych si zahrál třeba Sonátu As dur Eugena Suchoně pro klavír a housle a Schumannovy nebo Brahmsovy kvintety či partity a nějaké komorní Beethovenovy skladby, možná jeho sonáty nebo klavírní tria, ty mám velmi rád.

Máte nějaké předkoncertní rituály?

Před koncerty rád spím, většinou klidně a normálně. Bývám nervózní až těsně před koncertem, tak 5 hodin před ním to většinou začínám cítit a hodinu před už jsem docela nervózní. Normálně cvičím celý den před koncertem, mnohem víc než normálně, a většinou se ani neunavím. A pokud ano, tak si dám nějakou čokoládu nebo kofein, abych se na koncert pořádně “probudil“.

Jak odpočíváte mezi koncerty, bez prstů na klaviatuře?

Já mám každý den klasickou nehudební akademickou školu, kde jsem od pondělí do pátku do pěti hodin, a navíc mám i domácí úkoly. Takže někdy třeba cvičím na klavír jen jednu hodinu, ale když mám více času a o také o víkendu, tak cvičím třeba dvě tři hodiny, i víc. Jsem ze sportovní rodiny, proto občas o víkendu hrajeme tenis, v létě jezdím na kole a v zimě lyžujeme. Taky rád poznávám nové země a města a jejich národní kuchyně, to mě velmi baví ochutnávat. A také rád poslouchám hudbu, a to jak vážnou, tak moderní. Chodím totiž do standardní školy a moji spolužáci jsou z naprosté většiny nemuzikanti, takže se u mě prolínají různé vlivy od klasické hudby až po současný rap.

Foto: se souhlasem Mezinárodního festivalu Český Krumlov

Foto: se souhlasem Mezinárodního festivalu Český Krumlov a Libora Sváčka

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account