Maminka má vždycky pravdu! Také jste to v dětství slýchali? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Nemá! I maminky se mohou mýlit, mimo jiné i tehdy, když předávají některé z dobře míněných rad, jež samy dostaly od svých rodičů.
Které poučky ve skutečnosti neplatí?
Žvýkačku nesmíš spolknout, trvá 7 let, než ji strávíš
Ale kdepak! Ve skutečnosti je žvýkačka nestravitelná. To samozřejmě neznamená, že ji budete mít v žaludku navěky, ve skutečnosti projde vaším tělem jako jakákoli jiná potravina a vy ji bez problémů vyloučíte.
Nechoď ven s mokrou hlavou, dostaneš chřipku
Ano, vyjít do chladného rána s mokrými vlasy se vám nemusí vyplatit. Ale že byste z toho dostali chřipku? To těžko. Tu přenášejí viry, které na vás někdo přenese, rozhodně nežijí ve vlasech.
Po jídle nesmíš hodinu plavat
Tato poučka se zakládá na obavě, že když půjdete do rybníka či bazénu bezprostředně po jídle, mohou vás chytnout křeče do břicha a zvýší se riziko utonutí. Ačkoli to zní logicky, žádná studie dosud nepotvrdila, zda se tvrzení zakládá skutečně na pravdě.
Mléko se při rýmě nesmí
Nebo při kašli, zkrátka kdykoli bojujete se zahleněním. Tuhle radu jste ještě nedávno mohli dostat i od svého lékaře, nicméně bylo prokázáno, že mléko a výrobky z něho zahlenění nezhoršují. Takže máte-li na něj při rýmě chuť, jen do něj.
Nečti v tom šeru, zkazíš si oči
Jistě, když si budeme číst v nedostatečném světle, nejspíš oči pořádně unavíme a budou nás bolet. Ale když jim dopřejeme odpočinek, zase se zmátoří. Rozhodně si takto zrak permanentně nezkazíme, to za nás zvládnou jiné situace.
Jakmile budeš mít na prstech varhánky, musíš z vody
Maminky (ale i tatínkové) používají tento argument, aby své vodu milující děti dostaly z vany. Ale upřímně řečeno k tomu není žádný důvod. Varhánky na prstech nejsou znamením, že nám voda škodí. To nás jen matka příroda vybavila úžasnou schopností – prsty se nám díky působení vody „změní“ proto, abychom byli schopní udržet věci u mokrýma rukama!
Jez mrkev, budeš dobře vidět
Kdyby to opravdu fungovalo, bylo by to skvělé! Jenže mrkvička nikoho od brýlí nezachránila… Ano, betakaroten, který obsahuje, se na zdravém zraku podílí, ale společně s mnoha dalšími živinami a procesy. Mimochodem, víte, jak mýtus o mrkvi a zraku vlastně vznikl? Za druhé světové války britská propaganda tvrdila, že piloti královského letectva mají tak skvělý zrak, že dokáží zaměřit každé německé letadlo ještě dřív, než přeletí přes moře, právě díky stravě obsahující spoustu mrkve. Skutečnost byla o něco méně poetická – piloti měli k dispozici zprávy z moderního radaru…
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account