Přimět děti k úklidu občas připomíná zapeklitý hlavolam, ale existuje několik technik, díky nimž jej rozlousknete. Nejedná se přitom jen o disciplínu vedoucí k udržení pořádku v domácnosti, děti si zároveň osvojí smysl pro zodpovědnost. Dle mnohých studií mají domácí práce dokonce zásadní význam pro rozvoj a úspěch dítěte.

Prvním krokem ke zdárnému vyřešení hádanky, proč se děti brání úklidu, je jejich pochopení. U dětí neustále dochází k rozvoji organizačních schopností, ale potřebují pomoct s tím, kde a jak začít. Vynucování úklidu nebo jeho používání jako trest není dobrou cestou. Pokud však proměníte povinnost v zábavu a poutavou příležitost k učení, vzbudíte v dětech pocit hrdosti, že něco dokázaly, pak si jej možná i oblíbí.

Jděte příkladem

Zejména u nejmenších je potřeba nejprve jim ukázat, kam co patří a jak na to. Zpočátku tak s dětmi strávíte nějaký čas při společném úklidu, pak už ale budou vědět samy, co dělat. Při úklidu také vysvětlujte, proč a jak něco děláte. Děti tak pochopí důvody a naučí se důležitost jednotlivých úkolů.

Vše má své místo

Úklid usnadní, pokud děti vědí, že každá věc má své určené místo, kam ji ukládáte.

Úklid hrou

Zkuste dětem z uklízení udělat zábavu. Můžete například vyzkoušet, kolik hraček dokážou uklidit za minutu. Je-li dětí více, mohou si dát třeba závod. Nebo se vrhněte na hru, ve které každá hračka či věc představuje postavičku hledající svůj domov. Děti také mohou dávat hračkám dobrou noc tím, že je uloží každý večer na jejich místo. Možností je mnoho, určitě vymyslíte hru, která bude nejlépe fungovat právě u vás.

Plánování

Vyhraďte si konkrétní čas každý den, který věnujete úklidu, děti tak získají určitý rytmus. Začněte krátkými intervaly, ať děti nemají příliš času nechat se rozptylovat.

Hudba pomáhá

Když si k úklidu s dětmi pustíte chytlavé písničky, které vás přimějí si zpívat či tančit, promění se nudná činnost ve skvělou zábavu. Zvláště s menšími dětmi si můžete dokonce složit svou úklidovou písničku.

Pomozte si vizuálními pomůckami

Malým dětem usnadní úklid například obrázek, barevně odlišené poličky nebo koše, které je navedou, kam které věci patří. Starší děti může motivovat tabulka nebo nějaké místo, kam si nalepí samolepku za splnění určitého úkolu.

Týmová práce

Společný úklid bude zábavnější, můžete vymýšlet i různé výzvy či soutěže.

Oceňte jejich snahu

Odměna rozhodně nemusí být materiální, když dítě obejmete a pochválíte, jak hezky uklidilo, častokrát mu tím dáte víc, než když dostane třeba sladkost.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, sunshinehouse.com, nbcnews.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account