Aby mohl vztah fungovat a vydržel vám déle než jen období zamilovanosti, je nutné společně otevřeně komunikovat. Neznamená to nehádat se, všechny vztahy mají vzestupy a pády, ale zdravý komunikační styl může usnadnit řešení konfliktů a vybudovat pevnější a zdravější partnerství. Jak si tedy povídat?

Podle definice je komunikace přenos informací z jednoho místa na druhé. Co se týče vztahů, tam nám komunikace umožňuje vysvětlit někomu jinému, co prožíváme a jaké jsou naše potřeby. Akt komunikace nejen pomáhá naplnit naše potřeby, ale také nám pomáhá být ve vztahu propojeni. I když se známe sebelíp, stále jsme jen lidé bez schopnosti číst druhému myšlenky. Proto je důležité komunikovat jasně, abychom se vyhnuli nedorozuměním, které mohou vyvolat zranění, hněv, zášť nebo zmatek. O pomoc si říci, taktéž o květinu, o objetí a jasně sdělit co prožíváme. Časem přijde pomoc, květina i objetí beze slov. Co dalšího si v komunikaci ve vztahu pohlídat?

  1. Přemýšlejte o tom, co chcete říct

Když mluvíte se svým partnerem, zejména pokud řešíte něco důležitého, vyhraďte si čas na rozhovor bez vyrušování ostatními lidmi nebo rušení, jako jsou telefony, počítače nebo televize. Než se do komunikace pustíte, promyslete si, co chcete říct. Je nesmírně důležité, abyste sami věděli, co chcete sdělit, abyste to mohli partnerovi náležitě vysvětlit. Nezapomeňte sdělovat nejen obsah, ale i vaše emoce – to jak vás daná situace ovlivňuje a jak se cítíte. Používejte výroky „já“, „potřebuji“, „chci“ a „cítím“.

  1. Ticho neléčí, otevřenost ano

Když budete mlčet, nesdělovat své pocity a jak se říká “jen držet jazyk za zuby, aby nebylo dusno” , tak dusno možná nebude, ale časem nebude ani kvalitní a zdravý vztah.

  1. Vypilujte umění naslouchat

Naslouchání je velmi důležitou součástí efektivní komunikace. Dobrý posluchač může svého partnera povzbudit, aby mluvil otevřeně a upřímně. Naučte se svého partnera poslouchat, a  to tak, že prozatím odložíte své vlastní myšlenky a snažíte se pochopit záměry, pocity, potřeby a přání druhého. Tomu se říká empatie. V párovém koučování se doporučuje technika, kdy jeden mluví 10 minut o daném problému a jak ho vidí, jak se cítí a druhý jen poslouchá, nesmí ho přerušit, případně jen položí doplňující otázku důležitou k pochopení. Pak se role vystřídají a mluví druhý. Když budete tuto techniku praktikovat častěji, najednou mnohem více pochopíte partnera i situaci a odkryje se vám spousta důležitých oblastí.

  1. Zvládněte komunikaci při konfliktu

Předně, nedělejte ukvapené závěry. Nejprve si zjistěte a vyslechněte všechna fakta. Snažte se nesoudit, ale spíše diskutujte o tom, co se stalo. Ve svém projevu se vyvarujte hrubých slov, napadání, zesměšňování druhého a více než “Ty jsi” voltejá se cítím”. Snadno také můžete zabrousit do minulosti a nabalit na problém další, proto mluvte pomocí budoucího a přítomného času, nikoli minulého času a soustřeďte se na hlavní problém a nenechte se rozptylovat jinými menšími problémy. V ostrém konfliktu je lepší si dopřát oddechový čas a z extrémních emocí přejít do emocí, kdy máte už i jasnější hlavu. Někdy proto budete potřebovat počítat do deseti nebo na chvíli odejít z místnosti. K problému se pak vraťte v klidnějším rozpoložení a poté problém řešte. I když se za slova v návalu zlosti omluvíte, už nikdy nejdou vrátit zpět.

  1. Otevírejte i témata, která jsou citlivá

Některá témata, zejména ta týkající se zdraví a psychického rozpoložení, nám nejdou úplně jednoduše z úst. V životě ženy je tímto tématem například období menopauzy. Ženy o něm často mlčí samy před sebou, natož mluvit o ní před partnerem. Avšak otevření tohoto tématu je pro vztah klíčové, neboť samotná menopauza silně ovlivňuje partnerský vztah. Velmi podrobně se tomuto tématu věnují autorky Alica Anna Szabó a Petra Kubalová v nové knize Menopauzou s lehkostí, kde se mimo jiné dozvíte i jak celé období menopauzy zvládnout s radostí. “Menopauza určitě není téma k obědu, ani na grilovačku s kamarády, nebo rodinný výlet. Zkuste vytvořit atmosféru klidu, míru a pohody. Večer doma nebo přes den na procházce, kdy jste oba v módu sdílení a naslouchání. Někdy je těžké takové téma otevřít a musíte to být VY, kdo začne. Můžete se odkázat na četbu článku, sledování podcastu, zkušenosti kamarádek, nebo nejlépe mluvit o sobě a svém těle. Co vás trápí, co vás bolí, co všechno je jinak, než bylo dosud, čeho se obáváte, za co se stydíte nebo co vás obtěžuje. Slovo menopauza říkejte nahlas, aby se začalo doma objevovat. Nebo si pro něj vymyslete svůj vlastní název, jakousi přezdívku, o které budete vědět jenom vy dva. Muž do období vaší menopauzy vstupuje, aniž by tušil, že se už děje. Vy to však víte. Nikdo vám do hlavy, vnitřního cítění ani těla nevidí. Jak vás má tedy okolí pochopit? V souladu s otevřenou komunikací, tedy sdělovat a říct, co se ve vás a z vašeho pohledu děje, srovnat si myšlenky, zamyslet se, co byste chtěly, aby váš manžel věděl, v čem vás pochopil. Když bude pro vás obtížné s manželem mluvit, zkuste mu napsat dopis. Je na vás, zda mu ho dáte přečíst, nebo bude jen berličkou v tom, jak s ním o tom hovořit. Jak ho napsat najdete v naší knize.” doporučují se citlivým tématům rozhodně nevyhýbat samy autorky.

Foto: Pexels.com/ autor Jcarter

Autor: Petra Kubalová, profesionální koučka

 

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account