Když jste nějakou dobu ve vztahu, nevyhnutelně se časem objeví nějaké problémy. Mohou to být ty velké (jako peníze, které utrácíte versus, abyste je spořila) nebo malé (řekněme, že jste třeba opět nechala otevřenou myčku). Nemluvě o tom, že mohou dokonce existovat dny, kdy vás pouhý pohled na vašeho manžela nutí zamknout se ve své ložnici na neurčito. Žijete tedy v nešťastném vztahu nebo manželství či je to zcela normální?

Podle odborníků je zcela v pořádku být čas od času ve vztahu nešťastná. Pokud však dojde ke znatelnému zvýšení frekvence a trvání těchto pocitů, mohlo by to znamenat velký problém. 

Jak poznáte, že žijete dlouhodobě v nešťastném vztahu? 

Už se vůbec nehádáte

Zdravý rozum by označil příliš mnoho hádek za červenou vlajku v každém vztahu. A i když to může být pravda, platí to i naopak. Odborníci zdůrazňují, že konflikty ke zdravým vztahům patří, protože normální hádky a nesouhlasy ukazují, že investujete do růstu vašeho vztahu. Bez toho může emoční klima ve vztahu stagnovat. Když se pár ale vůbec nehádá nebo neargumentuje, je to známka toho, že se oba členové páru vzdali a cítí se beznadějně ohledně vlivu, který na sebe mohou mít. 

Vždy upřednostňujete své přátele a rodinu před svým partnerem

I když je důležité udělat si čas na lidi mimo váš vztah, stává se problémem, pokud je vždy vidíte raději než svého partnera. Vztahový terapeuti vysvětlují, že hledání emocionální bezpečnosti a podpory by mělo být v první řadě vždy směřováno na vaší polovičku, a pokud tomu tak není, může se cítit zranitelná a nedoceněná. Pokud žijete ve šťastném vztahu, je pravděpodobné, že první komu budete chtít sdělit jaký jste měla den, co se vám povedlo nebo co jste zažila, bude váš partner.


Slovo „rande“ přestalo existovat

Pamatujete si, kdy jste spolu naposled vyrazili na schůzku? Neslavili jste výročí, narozeniny nebo cokoliv jiného? Prostě jen tak? Na každém vztahu je potřeba pracovat, a to, že si během dne řeknete organizační informace ohledně vyzvednutí dětí nebo online nákupů, mezi ně rozhodně nepatří. Odborníci varují: když se zastaví úsilí trávit čas v soukromí jeden z druhým bez zjevného důvodu, je to známka toho, že váš vztah ztrácí na důležitosti a hodnotě. Většinou tak své problémy a pocity skrýváte v běžných aktivitách a koníčcích a doufáte, že se tak nějak „uzdraví“ sami. Samozřejmě existuje spousta jasných argumentů, které mohou stát mezi vámi a romantickým rande jako například, že jste vyčerpaná z péče o své děti, rodiče, z finančního stresu. Klíčem ale je, že se snažíte stále najít si navzájem společné okamžiky.

Máte pocit, že žijete pod mikroskopem

Když je někdo nešťastný, rozhodí ho i ty nejmenší věci. Pak každý kritický komentář nebo úsudek může způsobit doslova výbuch bomby. Jak ale můžete prožívat radost, když máte neustále pocit, že selháváte? 

Neexistuje mezi vámi žádná vděčnost

V partnerství toho jeden pro druhého uděláte hodně – od sdílení výplaty až po východu dětí. Pocit ocenění, pocit vyslyšení a pocit viditelnosti jsou důležitými znaky intimního vztahu. Když se vděčnost ztratí a partneři přestanou děkovat a uznávat si navzájem své zásluhy, bude menší motivace pokračovat v dalších věcech, o kterých doufáte, že je váš partner ocení. Tímto se dostáváte do neustálé smyčky nespokojenosti.

Váš sexuální život nestojí za nic

Ačkoliv sex nemusí vždy znamenat intimitu, je to způsob, jak si páry mohou navzájem projevovat náklonnost a touhu. Pokud k sexu nedochází, může to být známkou toho, že jednomu z páru není příjemné být spolu. Může to být nedostatkem sexuálního uspokojení nebo chybějícím pocitem emocionálního spojení. Ani jeden z těchto důvodů nepředstavuje dobrou úroveň štěstí ve vztahu, takže pokud to zní povědomě, začněte sdílením svých pocitů. I když manželství bez sexu může přežít, je důležité, abyste byli na stejné vlně svých tužeb.

O vašem vztahu nejde říci nic hezkého

Jistě, každý vztah má své stinné stránky. Ale pokud můžete vyprávět o vašem vztahu jen negativní nebo špatné vzpomínky, pak to může znamenat, že právě negativní stránky převažují nad pozitivními. Když se neustále cítíte nešťastní nebo nespokojení, může být obtížné myslet na budoucnost.  

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account