Knihy o partnerských vztazích Muži chtějí potvory a Muži chtějí milenky se staly bestsellery. Ale znáte jejich autorku, Lauru Janáčkovou? V rozhovoru s Evou Čejkovou se dozvíte, jak se od péče o nevyléčitelně nemocné dostala až k profesi sexuoložky a jak se dívá na problematiku partnerských vztahů.

Díky dlouhé tradici máme zažité, že se profesi sexuologa věnují muži. Mnozí pamatují doktora Plzáka komentujícího z obrazovky vztahy mezi muži a ženami. Občas byl vtipný, někdy ovšem méně, doba se ale změnila. Laura věří, že tato profese vyhovuje spíše ženám, protože mají úžasnou intuici a rozumí mezilidským vztahům i úloze sexu v kvalitním partnerství. Partnerské vztahy glosuje s lehkou ironií. „Milenkou může být žena jen určitou dobu. Chytrá milenka ví, že pokud si ji muž nevezme, dokud je zamilovaný, tak už to nikdy neudělá. V té době je muž tak intoxikovaný, že je schopen dělat blbosti,“ říká.

Pochází z medicínské rodiny, její otec byl kardiolog, ona však nakonec zvolila jiný obor. Víc než 25 let se zabývá onkologickými a chronicky nemocnými pacienty, některé z nich doprovází až do konce života. Přestože jejich úděl není jednoduchý, mohou být příkladem pro ostatní. Jsou nejen stateční, ale mnohdy dokážou i přes bolest, utrpení a nemoc žít naplno. Často s nimi řeší i vztahové problémy.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Někdy se jí říká lékařka před smrtí. V této práci je nejdůležitější porozumění dané zkušenostmi. Doteky jsou pro lidi moc důležité, a to i na konci cesty, když člověk odchází. Někdy pomáhají víc než slova. „Často držím pacienty za ruku, beze slova, jen pláčou.“

Laura se krátce mihla i v politice, kandidovala na post senátorky za Prahu 1. Rozjela kampaň se sloganem Láska, sex a politika a na billboard si vypůjčila motiv ze seriálu Sex ve městě, kdy se nechala vyfotit jako herečka Sarah Jessica Parker jen v negližé. Vyvolala tím různé reakce, pochvalné i kritické. „Jako sexuoložka znám mnoho žen, které toto téma a film mají rády.“ Sex ve městě podle ní otevírá různá sexuální tabu.

Smysl své práce vidí Laura v tom být pro ostatní užitečná. To zpětně přináší i pocit zadostiučinění. Vážné věci se snaží vyvažovat něčím lehčím, oddychuje u psaní svých knih. Věří, že v životě je rovnováha mezi vážnými a veselými věcmi důležitá.

Sledujte další rozhovory z Talku (z)lomu na našem YouTube kanále nebo na Streamu. Poslechnout si je můžete také na různých platformách jako podcast.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
6 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 2 roky ago

  sympatická paní, jako Vy, Evi ♥

 2. Nikdy jsem naštěstí nebyla v pozici milenky. A v obou případech, kdy jsem se vdala, to bylo do roka po seznámení. Poprvé to úplně nedopadlo, byť jsme spolu žili víc jak 12. let, druhý vztah věřím, že bude napořád, jsme spolu již víc než 23 let.

 3. renata zborníková 2 roky ago

  Já jsem osobně radši manželka…

 4. Kristýna Štírová 2 roky ago

  Jako pardon, ale pokud bych měla být někdy milenka, tak bych si připadala fakt divně. Být ve vztahu ta třetí a v očích společnosti ještě jako ta, která ho narušuje, tak to je pod mojí úroveň. To raději muži povolím, ať jde na https://coccinelle-erotic-tantra-massage.cz/ masáž pro muže nebo tak něco, ale nechat ho chodit za jinýma ženskýma bez mého svolení? Nejsem si jistá, jak bych to zvládla.

 5. ŠárkaMariana 2 roky ago

  Moudrá paní… Sice já úplně nejsem ten typ, co chce být ve vztahu ta třetí 😀 ale jiné zkušenosti a náhledy paní Laury mě opravdu oslovily ❤️

 6. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Rozhovor mi dal mnoho, i hodně energie.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account