Kdy jste naposledy někoho pevně obejmuli? Včera, minulý týden či snad před několika měsíci? Vůbec neškodí to zopakovat. Nebo snad nechcete být zdravější, štíhlejší a psychicky vyrovnanější?
Člověk je od přírody tvor společenský, takže touhu po komunikaci má ve svém DNA vepsanou nesmazatelným písmem. A že takové dorozumívání musí probíhat jen na základě vyřčených slov a frází? Ale kdepak, i prostým objetím lze vyjádřit jak pozitivní, tak negativní emoce – třeba náklonnost, sounáležitost, sexuální přitažlivost, osamělost nebo strach. Proč bychom touto tichou řečí měli mluvit co možná nejčastěji? A o co vlastně přicházíte, pokud se s partnerem málo objímáte?
Antidepresivum, co je zdarma
Hřejivá náruč druhé osoby není jen příjemná a žádoucí, má i nesporný terapeutický význam. Při objímání se totiž přirozeně uvolňuje hormon oxytocin, který stimuluje pocity štěstí, snižuje úroveň stresu, zabraňuje úzkosti a podporuje kvalitní spánek. Pevný stisk blízkého člověka tedy technicky vzato funguje jako účinné uklidňující antidepresivum. A co je na něm to nejlepší? Nezaplatíte za něj ani korunu!
Cesta k posílení imunity
Bez ohledu na počasí, roční období, den či určitou hodinu nás imunitní systém neúnavně chrání před nemocemi i útoky bakterií a virů. Prostředků na jeho posílení proto není nikdy dost! A jeden takový přímo „leží“ na rameni někoho, koho máte rádi.
„Naše výzkumy dokazují, že fyzický kontakt s důvěryhodnou osobou nesmírně posiluje imunitní systém. Ten, kdo se mu nevyhýbá, bývá výrazně odolnější vůči různým infekcím a navíc méně trpí chronickými bolestmi,“ vysvětluje profesor psychologie Sheldon Cohen, který působí na americké Carnegie Mellon University.
Parádní dietní pomocník
Jste právě ve fázi diety a to nejhorší, s čím se potýkáte, jsou neodolatelné chutě na sladkosti a další „zakázané potraviny“? I s tím vám kupodivu může pomoci objímání. Jak již bylo zmíněno výše, uvolňuje se při něm oxytocin. Podle názoru odborníků tento hormon, tedy kromě jmenovaných účinků, snižuje touhu po jídle. Čím více se tedy budete k někomu tisknout, tím můžete být štíhlejší! No není tohle zlepšovák jako blázen?
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account