Stává se přítelem, průvodcem, učitelem a nejlepším společníkem po celé dětství svého syna. Jeho otec. Pro mnohé muže je zplození syna splnění snu. Tady ale sen nekončí, ba naopak cesta k respektujícímu a milovanému vztahu mezi oběma začíná. Jak posilovat vztah mezi otcem a synem? Kde se mohou objevit problémy?

Od narození syna hraje otec zásadní roli při formování synova života, proto je důležité se o vztah otce a syna pečlivě starat. Bude se totiž měnit, občas se v něm oba svezou na  horské dráze emocí, možná se na chvíli oddálí, ale zase se najdou ve fázi, která jim bude vyhovovat. Mužská tendence se moc neotvírat může podkopat blízkost, proto je o to víc důležité, aby v počátcích vývoje, kdy je syn ještě malý a dospívá, pěstování tohoto vztahu bylo v rukou otce. Jak se toto pouto bude budovat, i ze strany syna vznikne povinnost a chuť vztah utužovat a předcházet možným vztahovým problémům. Ze své  koučovací praxe mohu potvrdit, že muže jejich vztah s otcem silně ovlivňuje a promítá se do jejich chování v dospělosti. Má na ně silný vliv a pokud je v nějakém oblasti pošramocený, není nikdy pozdě ho nejprve pochopit, opravit, přijmout… A na tom při koučovacím sezení společně pracujeme.

Tati, máme problém

Malé nebo velké problémy jsou součástí každého vztahu. Klíčem je však na nich pracovat, aby nezničily vaši vzájemnou lásku. Jedním z častých problémů je otcova sporadická přítomnost doma. Zkrátka je stále v práci. Syn takového otce se může cítit opuštěný, mít pocit, že ho jeho otec nemá rád a někdy i více zlobit, protože ví, že právě takovým chováním, alespoň nějakou pozornost od otce dostane. Trávení společného času otce a syna je nesmírně důležité. Možná i víc než všechny super práce na světě.

Druhým častým problémem, který je typický pro všechny vztahy, je špatná komunikace. Možná k sobě chováte velkou lásku, ale pokud ji nevyjádříte slovy či dotekem, může to mezi vámi vytvořit propast. A pak může dojít k situaci, že si otec stěžuje, že ho jeho dospělý syn často nenavštěvuje, ale za jeho hněvem je smutek z toho, že mu chybí dítě. Zatímco syn může reagovat na otcův hněv svým vlastním hněvem. ,,Pochopení, že za hněvem může být smutek a strach ze samoty, bylo pro mě  a pro náš vztah s tátou a pohled na něj průlomové,” pronesl jeden z mých klientů koučovací praxe. Od této chvíle jsme mohli začít s pochopením a nápravou jejich vztahu, což se nesmírně promítlo do klientova osobního života.

V neposlední řadě se problémy mohou objevovat v rozdílném životním stylu a představě o synově životě. Nezřídka otec, zarytý sportovec, bývá zklamán svým synem toužícím po malbě a designu. Snaží se v synovi touhu potlačit a měnit ho k obrazu svému. To je však přímá cesta k ničení vztahu. Pochopení, přijetí, respekt a zpracování si toho, proč otec tak lpí na své představě o synovi, jejich vztahu jen prospěje.

Jak se dělá nejlepší táta na světě?

Je to váš syn, a proto s vámi bude mít pravděpodobně hodně společného. A to podporujte a budujte silný vztah například těmito způsoby:

Čas spolu. Aby vztah mohl vzniknout, musíte spolu trávit aktivně čas, ne vedle sebe, ale spolu. Tato činnost je často podceňovaná. Bez ohledu na to, jak můžete být oba zaneprázdnění, si na sebe udělejte čas. Jako otec se účastněte jeho zápasů, tréninků, pomáhejte se školními projekty. Jako otci vám to umožní hlouběji porozumět světu vašeho syna a jeho to ujistí, že jste tu pro něj. Každý den pro to můžete udělat něco malého, stačí si po večeři či cestě, kdy ho vyzvedáváte ze školy domů, popovídat o proběhlém dnu, co se stalo, co ho zaujalo, zklamalo, líbilo…

Tip: Inspirujte se ženami a udělejte si své klučičí soboty, středy… Mějte je pravidelně, nebo alespoň jednou za měsíc a naplňte je činnostmi, které vás oba baví…, ať je to fotbal, rybaření, hraní videoher, výlet do přírody… jen pozor, ať je to zábava pro vás oba.

Oslavujte úspěchy: Ať už jde o vyhraný zápas, vítězství ve vědeckém projektu nebo o absolvování vysoké školy, oslavujte každý úspěch svého syna. Možná to neřekne, ale vaše uznání pro něj často znamená celý svět. Snem každého malého kluka je, aby byl na něj jeho tatínek pyšný. Pokaždé, když svému synovi projevíte uznání, činíte ho o něco sebevědomějším a odvážnějším. Poklepejte mu po rameni, obejměte ho a slovně ho pochvalte. Vy oba blízkost potřebujete cítit.

Mluvte spolu a poslouchejte se navzájem: Váš syn bude mít otázky, nejen o tom jak vznikl vesmír, ale později i o sexu a vzniku dětí. I o tom jak být spokojený v práci, něco vybudovat, co vás v dětství ovlivnilo, jak se jmenoval váš nejlepší kamarád a jaké bylo vaše první auto. Když s vámi chce syn mluvit a něco vám říci, vyslechněte ho. Svůj názor pak sdělte, ale neurážejte ho, pokud se liší od vašeho, nehodnoťte jeho volby, pochopte je a buďte mu oporou v jeho rozhodnutích. Syn sám potřebuje získávat zkušenosti, a to i tak, že šlápne vedle či se mu něco nepodaří. Ale ocení podporu.

Autor: Petra Kubalová, životní kouč

Zdroje: momjunction.com

Zdroje foto: Pexels.com/ fotografie: Kampus Production

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account