Naše duše i tělo potřebují péči a mnohdy i pomoc. Naštěstí existuje řada skvělých knih, organizací nebo lidí, kteří nám dokáží pomoci. Buď nám poskytnou informace, inspirují nás, nebo nám napřímo pomohou. Co číst, sledovat a na koho se obrátit, když vaše duše i tělo nejsou v pohodě? Ze svých osobních i profesních zkušeností rozhodně doporučuji tyto. Zn: Prověřeno a vyzkoušeno.

Knihy, které vám pomohou

1. Smysluplné vztahy- Michal a Michaela Bartošovi

Prožíváte problematické partnerské vztahy? Zažíváte ve vztahu situace, které vás zatěžují, unavují? Hledáte sami sebe? Kniha vám pomůže s návratem k sobě, ke svým pocitům, ke svým skutečným potřebám. Najdete v ní praktické kroky, jak utvářet souladné vztahy v partnerství, v práci i mezi přáteli, a to i díky ukázkovým příkladům z  praxe autorů a inspirativním příběhům těch, kteří našli odvahu změnit svůj život. Kniha vás naučí přijetí sebe – vnímat svoji hodnotu, úctu, sebevědomí, nastavit své hranice tak, že to projasní celý váš život. Odpoutáte se od starých programů a tím také od zátěží, které vnímáte, ale často nevíte, odkud pochází.

2.  Rodina jako tým-  Kateřina Krůtová-Novotná, Jan Mühlfeit       

Rodina je nejčastější skupinou, ve které se pohybujete, a jistě si moc přejete, aby v ní vše fungovalo a všichni jste si rozuměli. Jenže se tu střetávají různé generace, každý máme jiné emoce, jiné potřeby, pracovní a školní povinnosti a skloubit to vše dohromady dá často fušku. S čím vám kniha pomůže? Porozumět si navzájem, najit silné stránky díky kterým rodina poroste, vytvořit si dobrý rodinný time management, stanovit si rodinná pravidla a dodržovat je, komunikovat efektivně s teenagery, bez hádek a obviňování a ještě víc. Uznávaní lektoři Jan Mühlfeit a Kateřina Krůtová přinášejí ucelený pohled na nové způsoby vzdělávání, sebepoznání, práci s emocemi, komunikaci napříč generacemi a další rodinné aspekty. Vytvořte fungující rodinu, ve které je každý člen důležitý a z níž mohou děti získat základ pro celý život.

3. Rozchod jako nový začátek – Dagmar Kožinová     

Rozchod, rozvod, konec… velmi náročná situace v životě člověka. Čas před rozvodem, během něj i hledání nového začátku je pro člověka etapou, kdy potřebuje podporu, informace a umět se postavit na vlastní nohy. Tato kniha je určena všem, kdo se právě rozcházejí nebo jsou krátce po rozchodu a stále se nemohou s novou realitou smířit, případně je ve starém vztahu něco drží i po několika letech. Autorka ukazuje, jak projít rozchodovým procesem až do jeho skutečného ukončení a jak se na celou situaci podívat s jistým nadhledem. Přijmout rozchod, prožít emoce, zpracovat je, odrazit se ode dna a jít v životě dál. A také se poučit z chyb, zamyslet se nad tím, co vztah člověku dal i vzal. V knize najdete dostatek podnětů k zamyšlení nejen nad sebou a rozchodem, ale rovněž i nad novými začátky. Inspirujete se pomocí doporučení, jak neztrácet víru, naději a důvěru v budoucnost. I po rozchodu totiž může být vše v pořádku. A dokonce může být váš život daleko lepší než dřív.

4.  Nezastavitelný růst- Jan Markel

Chtěli byste se pohnout z místa, změnit práci, začít podnikat, začít cokoliv nového a hlavně na sobě chcete pracovat? Co kdyby existovala cesta, jak dosahovat velkých věcí pomocí malých kroků, a přitom rychleji než doposud? V této provokativní knížce se naučíte, jak se pomocí drobných změn osvobodit z nekonečného krysího závodu. Ze závodu, ve kterém za velkou námahu sklízíte jenom drobky z koláče, který je tu pro všechny. I pro vás. Objevíte pět klíčových oblastí, které zrychlí váš osobní růst. Zasmějete se principům, které jsou podané lidsky, ale bez servítků. Poznáte průlomové objevy z vědeckých studií a nasajete know-how z tisíců hodin autorovy praxe v českém prostředí. Přestaňte úspěch a štěstí pronásledovat. Začněte je žít.

Kam se obrátit, když vás něco trápí

Organizace Nevypusť duši

Pomoc zaměřuje na děti, dospívající  i rodinu. Najdete v ní telefonní čísla, na která se obrátit, jak s dětmi hovořit o duševním zdraví, čeho si všímat a také i na různá krizová centra. Také nabízí programy do škol, aby se děti o své duševní zdraví naučily starat. V sekci Infografiky jako rodič najdete inspiraci a  doporučení, jak poznat, že se s dítětem něco děje, jak předcházet stresu, jak si vytvořit krizový plán, když se v rodině něco stane, jak se adaptovat na nový školní rok a další.

Online psychologická poradna Mojra

Úzkosti, deprese, komplikované vztahy s dětmi, vztahové problémy, závislosti,… v online poradně si můžete najít svého psychologa dle vašeho problému. Najdete zde i dětské psychology. Nabízí hodně termínů bez dlouhých čekacích lhůt. Navíc je skvělé, že se můžete spojit přes jakoukoli platformu.

Projekt Opravdový vztah

Tým profesionálních koučů a psychoterapeutů, kteří vám pomohou řešit témata jako nízké sebevědomí, ztráta životního směru a smyslu, nezdravá žárlivost, opakovaná nevěra, vztah ztratil po letech jiskru, opakující se nevhodní partneři, dlouhodobá životní nebo vztahová nespokojenost, konflikty a neshody, přetíženost, únava, jsem na všechno sám, ale i další. Pro začátek můžete hledat odpovědi na své problémy v jejich podcastech, nebo knize. Ale, kdo zažil opravdové koučování, ví, že cesta ze situace, ve které je, existuje

Koho sledovat, abyste se cítili lépe – na těle i duši

  1. Nastav duši

Najdete zde množství podcastů nejen od uši, ale i o vztazích, životním stylu, práci se sebou samým. Velmi inspirativní.

  1. Honza Menděl nejen na Instagramu

Známý autor knihy Opovážlivá drzost nebo Uprdelismus vám na svém Instagramu servíruje řadu mouder a mott k zamyšlení a motivaci. Za přečtení stojí i jeho knihy.

  1. Jan Vojáček

Pokud vás zajímá celostní medicína, chcete se na své nejen zdravotní problémy dívat komplexně a hlouběji a najít opravdovou příčinu a nápravu, sledujte Honzu. I jeho knihy Umění být zdráv a další vám pomocnou se zorientovat ve svém těle a pochopit vaše zdravotní problémy.

  1. Fyziokristy

Pokud jste nastávající maminka nebo maminka malého dítěte, tady najdete řadu rad, nejen jak se s miminkem s žít. Kristýna Čmejlová se věnuje dětské fyzioterapii. Najdete tu návodná videa, info o Vojtově metodě, ale i nabízí různé webináře.

Autor: Petra Kubalová, profesionální kouč
Foto: Pexels.com/ Max Vakhtbovycn; foto knih archiv Albatros, Knihy Dobrovský

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account