Téměř každá žena touží po tom stát se matkou. Vždyť co je přirozenějšího, než s milovaným partnerem počít dítě. Jenže v dnešní době se tento sen o rodině často zbortí jako domeček z karet, protože se početí přirozenou cestou nedaří. S tímto problémem se potýká až třetina párů. Z celostátního průzkumu uskutečněného pro Kliniku asistované reprodukce Prague Fertility Centre (PFC) z prosince 2023 vyplývá, že 12 % žen trvalo otěhotnět déle než půl roku. Průzkum přitom probíhal na vzorku 315 žen ve věku 25 až 45 let. Jestliže potíže s početím trvají déle než rok, pak nastal čas poradit se s odborníky.

Proč se nedaří a jaké jsou možnosti

V prvé řadě je třeba zjistit, kde je chyba. Statistiky ukazují, že větší problém s plodností mívají muži, ale jak je to právě u vás ukážou až testy. Lidé si často mylně myslí, že reprodukční klinika poskytuje pouze IVF léčbu, ale právě zde máte možnost konzultovat s lékařem svůj problém a zjistit, jak na tom vůbec jste s reprodukčním zdravím.

Ve chvíli, kdy ani u jednoho z partnerů nebyla prokázána absolutní neplodnost, existuje několik možností řešení. Klinika asistované reprodukce PFC nejčastěji doporučuje začít intrauterinní inseminací (IUI), která představuje cenově dostupnou, neinvazivní a účinnou metodu asistované reprodukce. Uplatnění najde tehdy, prokáže-li se, že příčinou neplodnosti je mírná porucha kvality spermatu a žena je zcela zdravá. Ptáte se, oč přesně se jedná? Předem pročištěné a vyselektované spermie zavede lékař přímo do dělohy ženy.

Další možností je metoda ICSI neboli intracytoplazmatická injekce spermie, které se využívá v případě, že spermiogram odhalí u muže mimořádně nízký počet pohyblivých spermií. Oproti předchozí metodě dojde v laboratoři k výběru pouze jedné spermie s nejvyšším potenciálem (z hlediska pohyblivosti a vzhledu), tou je oplodněno vajíčko a po několikadenním zrání zavedeno ve stadiu blastocysty do dělohy.

Neplodnost může mít mnoho příčin

Počet párů, které jsou nuceny uchýlit se k vyhledání odborné pomoci, bohužel stále narůstá. Neschopnost počít dítě přirozenou cestou se aktuálně týká přibližně každého pátého českého páru, jinak řečeno 20 % párů. Neplodnost se stala celospolečenským problémem a její důvody jsou rozličné. Odborníci jako nejčastější faktor uvádějí věk ženy, dále pak genetiku či nejrůznější onemocnění. Nezanedbatelnou roli sehrává rovněž životní styl, tedy stravování, pohyb a neřesti jako například kouření.

Raději rodičovství neodkládejte

Co se týče reprodukčního věku ženy, pak nejlepší je mezi 25-35 lety. Jenže ne vždy se podaří najít partnera v tomto ideálním věku nebo zkrátka žena chce odložit mateřství na později. Zde se pak doporučuje zvážit možnost zmrazení genetického materiálu. Tzv. Social freezing znamená, že si žena nechá zmrazit vajíčka a muž spermie. Ovšem pozor, ani pak nemáte vystaráno, neboť muž sice může své spermie poskytnout v jakémkoliv věku, ale potřebuje-li žena podstoupit umělé oplodnění, může tak učinit pouze do 49 roku věku. Abychom byli zcela přesní, věk ženy v době embryotransferu může být nanejvýš 48 let a 364 dní.

Lze získat finanční příspěvek?

Jednou z otázek, kterou lidé řeší, než se rozhodnou navštívit reprodukční kliniku, jsou finance. Vzhledem k tomu, že se asistovaná reprodukce řadí mezi zdravotní služby, přispěje vám na léčbu při splnění určitých podmínek zdravotní pojišťovna. Ano, dle zákona je hlavním kritériem opět věk. Finanční podporu získá pouze žena ve věku 18, resp. 22 let, až 39 let a 364 dní. Příspěvek se vztahuje až na čtyři cykly umělého oplodnění, a to v případě, že v prvních dvou cyklech došlo k přenosu pouze jednoho embrya.

Ženy podstupující umělé oplodnění musí užívat také stimulační léky a i na ně pojišťovna přispívá. Limit činí 2 250 IU. Užíváte-li léky pouze v nízkých dávkách, na příspěvek nemáte nárok. Jakékoliv nadstandardní laboratorní metody si pár hradí sám.

Téma početí, ať již přirozeného či formou umělého oplodnění, je velice obsáhlé, proto vám postupně přineseme ty nejdůležitější informace a rovněž autentické příběhy těch, kteří si procesem umělého oplodnění prošli.

Zdroj: Klinika asistované reprodukce Prague Fertility Centre

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account