Venku se sice pomalu otepluje, ale zvláště rána pořád bývají chladná. Proto je víc než kdy jindy nutné myslet na ochranu před nachlazením a bacily všeho druhu. Jaké prostředky se jeví jako účinné zbraně? Hovězí maso, batáty a česnek!
S dalším ročním obdobím, klimatickými změnami a stále malým množstvím slunečních paprsků přichází i zvýšené riziko nachlazení, viróz a dalších „radostí“ v podobě kašle, rýmy a bolestí hlavy. Musí to ale tak dopadnout? Ne, když bude vaše obranyschopnost v kondici. Jaké potraviny jí opravdu prospějí?
Dejte si maso, je to pro vaše dobro
Ačkoli se o vitaminu C mluví ve všech pádech, lékaři nás nabádají i k tomu, abychom svou pozornost směřovali také k zinku. Již mnoho studií naznačilo, že tento minerál nejenže zkracuje běžnou dobu nemoci, ale klíčovou roli sehrává také v prevenci. Podporuje totiž tvorbu bílých krvinek – základních složek imunitního systému. Pokud nejste zapřisáhlým vegetariánem, jeho bohatým zdrojem je hovězí a vepřové maso. Vsadit však můžete i na mléko a výrobky z něj tvořené, pšeničné klíčky nebo mořské plody.
Nepodceňujte česnek. Nikdy
V dobách dávno minulých byl česnek považován za posvátnou rostlinu. Jisté prameny uvádí, že ho na příděl dostávali egyptští otroci při stavbě pyramid, přičemž byl podáván i vojákům na válečných taženích. Typicky vonící koření v sobě ukrývá spoustu účinných látek, z nichž ta nejvýznamnější se jmenuje alicin. Co je na ní tak zvláštního? Působí silně antibakteriálně, takže díky ní si choroboplodné zárodky od vašeho těla udrží velký odstup. O česneku je rovněž známo, že urychluje látkovou výměnu, bojuje proti celulitidě a přispívá k léčbě zánětu močových cest.
Batáty, účinná medicína
Přestože jsou kořenové hlízy tropické rostliny povijnice batátové nazývány bramborami, z botanického hlediska spolu tyto plodiny nemají pranic společného. O nějakém příbuzenském poměru tady vůbec nemůže být řeč! Oranžové dary přírody, ať už jim říkáte jakkoli, vám zprostředkují betakaroten, což je silný antioxidant zvyšující odolnost vůči mnoha neduhům. Nutno dodat, že jejich pravidelná konzumace podle odborníků prospívá očím, reguluje krevní tlak a pozitivně ovlivňuje nervový systém.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account