Smířit se s nevěrou? Ano, je to samozřejmě těžké, ale rozhodně ne nemožné. Proces odpuštění se však neobejde bez upřímnosti, trošky soukromí a hlavně silné vůle.
Ať se to někomu líbí, nebo ne, lidská rasa je přirozeně polygamní druh. Biologové, psychologové ani přední sexuologové se nijak netají názorem, že „přelétavost“ máme v genech, takže nám z evolučního hlediska věrnost vůbec není vlastní. Přesto je nevěra stále jednou z největších překážek a představuje také nejčastější příčinu rozvodů. Musí to ale tak být? Možná ne. Odborníci se totiž domnívají, že se taková „zrada“ dá nejen překonat, ale dokonce i využít jako katalyzátor pozitivních změn. A jak toho docílit?
Otevřenost jako první krok k uzdravení
„K životu bohužel patří i špatná rozhodnutí. Otázkou však je, zda má jeden chybný krok ovlivnit celou budoucnost. Odpověď je třeba hledat v pozadí celé aféry. Jejím strůjcem může být nedostatek komunikace, přílišné připoutání k zastaralým genderovým stereotypům nebo prosté nepochopení. Tohle všechno jsou ale věci, na kterých se dá pracovat, aby se podvádění už nikdy neopakovalo,“ myslí si americká rodinná terapeutka Amanda D. Mahoney. Ta zároveň upozorňuje na to, že proces usmíření vyžaduje, aby si dva upřímně sdělili, co jim v soužití nevyhovuje. To může svazku přinést cennou investici do budoucna.
Chraňte si soukromí
I v těžkém období, ve kterém člověk potřebuje podporu od rodiny a přátel, je třeba zachovat jisté dekorum a partnerskou loajalitu. A to i v případě, že si to prostopášník vůbec „nezaslouží“.
„Čím více lidí o tom ví, tím více je i různých názorů a rad, jak se v takové situaci správně zachovat. Ovšem tohle všechno jen ztěžuje posun vpřed, protože okolí svou zášť k dotyčnému hříšníkovi nedokáže dlouho skrývat a nebude objektivní. Na už tak zranitelný vztah to vyvine velký nátlak,“ vysvětluje zase jiný odborník, tentokrát americký psycholog Travis McNulty. Prát špinavé prádlo na veřejnosti se tedy skutečně nevyplácí.
Žádný kontakt, dobrý kontakt
Další důležitá zásada? Provinilec, který tohle všechno zavinil, by měl okamžitě zpřetrhat veškeré vazby s osobou, s níž se poměru dopustil. To radí pro změnu americký vztahový expert Brandon Santan.
„Nestačí jen smazat telefonní číslo. Je třeba myslet i na jiné komunikační kanály, jako jsou třeba sociální sítě nebo e-maily, v nichž je ideální kontakt úplně zablokovat. Velkým gestem pro obnovení důvěry může být to, že nevěrník svému protějšku sdělí přihlašovací hesla ke všemu svým účtům, aby dokázal, že už nemá co skrývat,“ domnívá se jmenovaný specialista.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account