Kancelářské románky existují už tak dlouho jako kanceláře samotné. Vzhledem k množství času, který trávíme v práci, bok po boku se svými spolupracovníky, se náš společenský život a profesní život často prolínají. Tyto vztahy jsou někdy docela intimní, i když nejsou romantického charakteru. To samo o sobě může být problematické, ale když z těchto přátelství vzniknou románky, víme, na co si dát pozor…

5 pravidel randění na pracovišti: 

Dvakrát přemýšlejte než skočíte do vztahu s kolegou

Setkání s významnou osobou ve vaší práci může být skvělé pro vás společenský život, ale může to být také zkáza pro vaši kariéru. Zdravý rozum vám říká, abyste se vyhnuli romantice na pracovišti, protože se to může špatně odrazit na kariéře vás obou. Může to být však ještě víc nepříjemné pokud vám vztah nebude fungovat. Někdy je proto lepší nejdříve přemýšlet, než se nechat ovládnout chemií lásky.

Foto: Shutterstock

Nechoďte ani na první rande, pokud o vztahu vážně neuvažujete

Nejprve si zjistěte, zda má vaše společnost nějaká pravidla zakazující nebo povolující vztahy na pracovišti. Pokud ano, obeznamte se s nimi. Pokud váš zaměstnavatel nemá formální politiku pro vztahy na pracovišti, přijměte pozvání na rande jen v případě, že opravdu máte zájem dotyčného člověka blíže poznat. Pokud ne, je zbytečné vystavovat se případnému riziku.

Pozor na sexuální obtěžování

Romantický románek může velice rychle skončit obviněním ze sexuálního obtěžování. Buďte velmi opatrní, zvláště pokud je osoba, o kterou se zajímáte, vaším podřízeným. Je proto dobré se vzájemně ujistit, že z případného odmítnutí, vám v budoucnu nebudou hrozit žádné následky. Váš kolega nebo vy samotná byste se snadno mohla cítit pod tlakem, aby jste ve vztahu setrvali. Proto nedělejte nic, co by si váš kolega mohl vyložit jako nežádoucí sexuální obtěžování.

Foto: Shutterstock

Diskrétnost je klíčová

Pokud jsou všechny předchozí body vyřešené, můžete se vrhnout do vašeho vztahu. To ale neznamená, že byste měli svůj vztah veřejně projevovat ve vašem zaměstnání. Ostatním spolupracovníkům by to mohlo být nepříjemné. A to i přesto, že sociální sítě nás povzbuzují, abychom sdíleli všechny své soukromé okamžiky, nejosobnější zážitky a diskrétnost se stala umírajícím uměním. Je mnohem rozumnější nechat romantiku na pracovišti spíše soukromou, než se jí chlubit před kolegy. 

Stanovte si rozchodový plán

I když se to nemusí zdát příliš romantické, stanovte si se svým kolegou pravidla a plán ukončení vašeho vztahu. Je dobré se ujistit, že to váš partner vidí podobně. I když se vám dnes může zdát, že ukončení vašeho vztahu, je dnes nereálné, o pár měsíců později, může být situace úplně jiná. 

Nenechte své pocit, aby vám bránily v práci

Pokud je váš partner také váš podřízený nebo šéf, mohl by vás čekat problém. Pokud se pro vztah rozhodnete, nedovolte aby vaše city k sobě navzájem ovlivňovaly, jak dělat vaši práci. Nedodržení totoho pravidla může vést k tomu, že jeden nebo oba budete nuceni najít si nové zaměstnání nebo partnera.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Carrer builders

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
8 Komentářů
 1. No já jsem popravdě zvědavá, jak to dopadne u dcery 🙂 Ale zatím se zdá, že i po třech letech je vše OK.

 2. Jo, vztahy na pracovišti, to je vždy ošemetné…Navíc pak záleží dost na tom, zda jsou oba aktéři v danou chvíli svobodní a “lásce” tak nic nebrání, nebo je některý z nich (či snad oba dva) “zavázaný” někde jinde. Každopádně je víc jak pravděpodobné, že pokud vztah nedopadne, nejspíš tím skončí minimálně pro jednoho i pracovní poměr.

  • Lenka Hudečková 1 rokem ago

   U nás v práci se kdysi do sebe zamilovali šéf a jeho asistentka. Oba ukončili své současné vztahy (šéf byl otcem asi 10.tiletého synka, Lenka byla svobodná a bezdětná). A jeden z nich musel odejít. Vzal to na sebe ředitel, odešel, leč Lenka za chvíli otěhotněla a odešla taky. On přišel o lukrativní místo. A věřím, že jim to klape dodnes 🙂

 3. Kristýna Štírová 1 rokem ago

  Povím vám jeden příběh od nás z kanceláří. Možná, že kdyby si kolegové zavřeli látkové žaluzie plise, které měli v kanceláři, tak by o nich nevěděla druhá část budovy, která měla zrovna poradu, která se jim protáhla dlouho do večera. Asi nikoho nepřekvapí, že zrovna partner té dotyčné partnerky dělal v té divizi, co měla poradu. Řeknu vám, že to tenkrát bylo dost nepříjemné pro všechny.

 4. NelaVávrová 1 rokem ago

  Tak tohle fakt obdivuji. Většinou ten rozchod stojí více než obyčejný vztah. Mám ale přátelé, kterém to funguje a poznali se v práci…

 5. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Vztahy na pracovišti nejsou to pravé ořechové, ale jsou opravdu častým jevem. Naštěstí jsem toto sama za sebe nemusela nikdy řešit 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account