Vlčnovské búdy se nachází na kopci nad vesnicí. Jedná se o rozsáhlý, památkově chráněný areál vinohradnických staveb lidové architektury – búd, který byl budován v průběhu 18.-20. století. Jsou to hliněné, hrázděné i zděné lisovny,  pro které je charakteristická bílá omítka s modrým soklem. Interiér tvoří dvě místnosti – větší ve předu, která slouží jako lisovna a menší vzadu, kde se víno skladuje. Třicet těchto staveb spolu s územím rezervace jsou také památkově chráněné od roku 1995.

Po procházce kolem búd ještě před dvěma lety jsme došli až k dřevěné rozhledně Hraběcí. Ta byla spolu s několika podobnými v okolí postavena v roce 2011, ale již tehdy, pro její špatný technický stav na ní nebyl vstup povolen. Jak jsem se nyní dočetla, tak bohužel rozhledna musela býti stržena, což tedy je velká škoda a co si budeme namlouvat, stavba musela být asi hodně nekvalitní, když rozhledna svému účelu nesloužila asi deset let. Nicméně zůstalo zde alespoň posezení, od kterého i tehdy byl moc pěkný výhled do krajiny.
Cesta sem je lemována slivoněmi, nachází se zde i vinice, prostě nádhera, kam oko člověka dohlédne. Na opačné straně, než bývala rozhledna, na začátku “vstupu” k búdám se nachází pěkně zrekonstruovaná Kaple Svaté Rodiny.
Tagy:
4 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Krásné búdy, jen co je pravda 🙂

  • Author

   Jo a to jsem nedávno někde slyšela rozhovor s mladou herečkou Evou Podzimkovou (dříve Josefíkovou), kde povídala, že ona z Vlčnova pochází…a když jsem pak ještě pro sebe dohledávala nějaké informace o místě, tak jsem zjistila, že snad i ta pekárna, kde se pečou ty výtečné vlčnovské koláčky patří Josefíkovým, tak tipuji minimálně nějakou spřízněnost s Evou.

 2. NelaVávrová 1 rokem ago

  Zajímavé…. Neznám…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account