Rodinné hodnoty a podnikání: Jak skloubit nejsložitější rovnici

Když probíhala sametová revoluce, byla jsem zrovna ve 2. třídě. A pro naši rodinu se toho v tu dobu hodně změnilo. Hned, jak to bylo možné, si taťka nechal vystavit živnostenský list a pustil se do vlastního podnikání – otevřel si obchod s masem a uzeninami. Už od dětství jsem tak měla možnost pozorovat, co všechno podnikání obnáší. Taťka vstával mnoho let ráno v pět do práce, jezdil domů za tmy, moc jsme si ho neužili a čas trávili hlavně s mamkou.

V obchodě jsem nabrala první pracovní zkušenosti  a  od svých jedenácti let jsem o víkendech nebo svátcích v prodejně pomáhala. Taťka navíc své aktivity stále rozšiřoval, mamka se musela vzdát své milované práce učitelky v mateřské škole a začala se naplno věnovat práci v obchodě. Taťka byl k lidem hodně přísný, mamka zas byla plná empatie a krásně to spolu fungovalo.
Zlom přišel v mých 17 letech. Taťkova tvrdá práce, žádný odpočinek a nevyspání si vybralo svou daň – zhroutil se a musel si dát téměř na tři čtvrtě roku vynucenou pauzu. O obchod se mezitím starala mamka a ačkoliv firma v období „bez velkého šéfa“ nerostla, mamka ji nenechala padnout a rozšířila dokonce nabídku o rauty a občerstení.

Za tu dobu, co jsem byla svědkem taťkova podnikání, jsem se toho spoustu naučila. A ač se s podnikáním pohybuji v jiném odvětví, svět jeho obchodu pro mě vždy bude zdrojem inspirace.
Vše, čím si v životech procházíme, berme jako ponaučení nejen pro byznys, ale i pro osobní život. Já jsem díky tomu vždy našla sílu některé věci ukončit a do jiných se pustit. Další věci, na které jsem přišla,  jsem pro vás shrnula do tohoto DESATERA:

RODINA JE ZÁKLAD – nemusí to být vždy jenom to dobré, ale celkově je rodina tím nejdůležitějším stavebním kamenem, který si do života nesete.

NAJDĚTE SI ČAS PRO SVÉ BLÍZKÉ – i přes ten největší stres a problémy v práci nikdy nezapomínejte, že i na vašem úspěchu mají vaši blízcí svůj podíl.

POMÁHEJTE – jednou pomůžete vy a jindy se dostane pomoci vám; je dobré mít vždy na dosah někoho, na koho se můžete obrátit a o pomoc slušně požádat.

DELEGUJTE – nenechávejte vše na svých bedrech a naučte se svou práci rozdělit na priority a méně důležité dílčí úkoly; delegujte více věcí na své podřízené, řiďte je a hlídejte jejich činnost.

MYSLETE NA SEBE – firma vás snadno a rychle úplně pohltí, není možné jet dlouhodobě bez přestávky; myslete proto hlavně na své zdraví a také na to, že je třeba si udělat čas na rodinu, přátele a především na sebe.

NAPIŠTE SI DO DIÁŘE „JÁ“ – minimálně jednou týdně si vždy najděte čas na sebe; sportujte, relaxujte, jděte se nabít energií na procházku, odreagujte se a odpočiňte si; práce vám pak půjde lépe a rychleji od ruky.

POČÍTEJTE DO DESETI – nenechte se zbytečně naštvat, mějte úctu k rodičům, a i když si myslíte, že to již s radami do vašeho života přehánějí, nejprve si v klidu svou reakci rozmyslete.

NEZTRÁCEJTE SMYSL PRO HUMOR – rozlišujte důležité od nedůležitého; často pro nás důležité věci mohou být v budoucnu zcela banální, a proto je dobré se někdy sám sobě umět zasmát.

ZA KAŽDÝM ÚSPĚŠNÝM MUŽEM STOJÍ SCHOPNÁ ŽENA – říkají to především muži, kteří si toto uvědomují, těm ostatním je potřeba to vysvětlit; nezapomeňte, že ve dvou se to prostě LÉPE TÁHNE!

HLEDEJTE VESELO – je vám dobře s vašimi dětmi při hrách, se psem na procházce nebo s kamarádkou u kávy? Tak to udělejte, vypněte a odreagujte se.

Text je použit z knihy Úspěch měřím štěstím, redakčně kráceno, vydala Mladá fronta 2013.
Autorky: JItka Skalická, Eva Čejková Vašková

Zdroj foto: Eva Čejková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account