Síla biohackingu spočívá v postupných změnách životního stylu a lepšímu porozumění našich fyziologických potřeb. Můžete si jej představit i jako biologii založenou na fungování DIY neboli „udělej si sám“. Jelikož je stále náročnější sladit povinnosti spojené se studiem či prací a koníčky, spojila značka Snickers síly s průkopníkem biohackingu v Čechách, Janem Vojtěchovským, a společně dali dohromady science-based life hacky, jež vás nakopnou k efektivnějšímu přístupu k sobě samým.

Co si od spolupráce slibují? Naučí vás aplikovat ty nejúčinnější tipy, které budou mít přímý vliv na to, jak se během dne cítíte. Chcete se ráno probouzet odpočatí a mít více energie? Toužíte po silnějším a hbitějším těle? Potřebujete zlepšit paměť a fungovat efektivněji? Chcete být celkově více v klidu a pociťovat méně stresu v životě? Není nic jednoduššího než se do iniciativy zapojit a výsledky posoudit sami.

Biohacking, to je oč tu běží

Definicí pro biohacking je spoustu. Jedná se o souhrn různých technik a metod, které pomáhají optimalizovat naše zdraví, výkon, kvalitu života a celkovou spokojenost. Aplikovat jej může každý a vybírat můžete z jednodušších technik, které zvládnete doma. Pokud jste biohacker nováček, máme pro vás návod, jak se postupnými krůčky naučit lépe vnímat fungování vlastního těla. Vytvořte si realistickou změnu životního stylu a kýžený efekt se dostaví dříve, než čekáte.

6 lifehacků pro biohackery začátečníky

1. Pravidelný spánek přispívá zdraví mozku

Věděli jste, že ve spánku nám v těle probíhá nejvíce opravných procesů? Kvalitní spánek se skládá ze 7 až 9 hodin. Lidé, kteří spí kratší dobu mají o 50 % vyšší pravděpodobnost neúspěchu ve studiu či v práci. Pro kvalitní spánek je zásadní omezit elektroniku a blokovat modré světlo např. používáním nočního režimu.

Během spánku se nám aktivuje glymfatický systém, který je alfou a omegou zdraví mozku. „Pokud máte se spaním problémy, nechte si pití kávy a energetických nápojů na ranní hodiny a od odpoledne se vyvarujte jejich konzumaci. Nadměrná konzumace kofeinu po odpoledni může snížit kvalitu spánku až o 40 %. Ložnici udržujte při nižší teplotě a bez rušícího světla,“ radí Honza.

Věděli jste, že

…spánek pod 7 hodin se dá připodobnit k probuzení s kocovinou, aniž byste večer konzumovali alkohol. Rána bez dostatečného spánku prostě nejsou legrace.

2. Energie podpořená nutričně vyváženou stravou

Pokud se naučíte, co vašemu tělu dělá dobře, příprava jídla nezabere více než půl hodiny. Kvalitní strava postavená na přirozených potravinách je zásadní pro dlouhodobé zdraví mozku, paměť, koncentraci, celkovou vitalitu, energii, kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Pestrý a nutričně vyvážený jídelníček není o tom, že si nemůžete dopřát své oblíbené mlsání. Naopak, přísná omezení a deprivace vedou k neudržitelným stravovacím návykům a k nezdravým chutím. Ve stravování zkuste aplikovat holistický přístup, kdy z 80 % jíte nutričně vyváženou stravu a z 20 % si užíváte chvíle požitkářství.

Opakování je matka moudrosti: Pravidelně pijte. Člověk, který váží kolem 80 kg by měl ideálně vypít zhruba 2,5 až 3 litry vody denně. Dehydratace způsobuje až 25 % pokles fyzické a mentální výkonnosti, což může vést k horším výsledkům při testu ve škole, nebo pracovní aktivitě.

3. Buďte pravidelně aktivní

Ranní 15minutový strečink nebo krátká jóga rozproudí energii hned po probuzení. Pomůže však zvýšit i celkovou odolnost vůči stresu. Den strávený ve škole či v kanceláři prokládejte krátkými přestávkami a systematickým dýcháním na lepší okysličení tkání a mozku. Krátké přestávky na pohyb mohou zvýšit produktivitu a koncentraci až o 30 %. Rozproudit tepovou frekvenci efektivně zvládnete vyjitím schodů místo používání výtahu.

4. Střídání aktivity a odpočinku

Dnešní výzkumy ukazují, že lidský mozek se dokáže soustředit zhruba 45 minut. Pro zvýšení produktivity je dobré dávat si pravidelné krátké pauzy a jít ruku v ruce s našimi cykly. Pomocníkem při učení i v boji s prokrastinací může být mezi studenty oblíbená Pomodoro metoda skládající se z 25 minut práce a 5 minut pauzy, nebo 45 minut práce a 15 minut pauzy. „Metoda Pomodoro je skvělá technika pro zvýšení soustředěnosti a efektivnější dokončení úkolů. Dalším jednoduchým hackem je dát si po 45 minutách práce pár dřepů, připravit si čaj, nebo jít ven a párkrát se zhluboka nadechnout. Okysličíme si tím mozek, zvýšíme tepovou frekvenci a po pauze se vrátíme motivovanější k dokončení školních či pracovních úkolů,“ doplňuje Jan Vojtěchovský.

Foto: se souhlasem Snickers

5. Symbióza s přírodou

Z evolučního hlediska jsme ještě nikdy nežili tak, jak žijeme dnes. Podle českého statistického úřadu celkem 70 % naší populace bydlí ve městech, což může být pro naši zdravou biologii vyčerpávající. Dlouhodobě to může vést k pocitu přehlcenosti, negativitě, úzkosti, apatii a zároveň to vše jen napomáhá budování chronického stresu a vyčerpání. Naopak pobyt v přírodě, minimalizace podnětů, zelená a modrá barva nebo třeba zpěv ptáků, mají obrovský vliv na naše kvalitní zdraví a silný imunitní systém. Některé studie, zejména v Japonsku, kde je populární praktikování tzv. “lesního koupání” (shinrin-yoku) ukázaly, že trávení času v lese může zvyšovat počet a aktivitu tzv. “přírodních zabíječů” – bílých krvinek, které bojují proti infekcím a nádorovým buňkám. Ve studii z roku 2010 se například zjistilo, že lidé, kteří strávili dva dny v lese, měli o 50 % vyšší počet a aktivitu těchto bílých krvinek.

6. Sociální kontakty a aktivity

Pravidelné setkávání se s přáteli, členství v klubu či sportovním týmu zlepšují naší duševní pohodu. S přáteli a kamarády se cítíme sami sebou a budujeme tím psychické zdraví a odolnost. Zároveň se nám uvolňuje hormon a neurotransmitter zvaný oxytocin, též nazývaný hormon lásky. Tento hormon redukuje stresový hormon kortizol, a v sociální rovině pomáhá při mezilidské empatii, posiluje důvěru, zvyšuje interakci mezi lidmi a posiluje naše srdce (je tzv. kardioprotektivní).

Foto: se souhlasem Jana Vojtěchovského, průkopníka biohackingu v Čechách

„Biohackingu se daří v podpůrné komunitě stejně smýšlejících lidí. Sdílení zkušeností, úspěchů a neúspěchů s ostatními biohackery posiluje pocit sounáležitosti a kamarádství. Prostředí, ve kterém jsme obklopeni stejně smýšlejícími lidmi, může být obohacující a dělá cestu k sebepoznání poutavější. Biohacking v podstatě není o tom, abychom změnili to, kým jsme, ale spíše o tom, abychom odhalili, jak se stát tou nejautentičtější a nejoptimálnější verzí sebe sama. Využitím vědy a pozorováním vlastní biologie můžeme žít účelnější, naplněnější a spokojenější život,“ uzavírá Jan Vojtěchovský.

Zdroj: Snickers, Jan Vojtěchovský, NIC Sleep Duration and Academic Performance Among Student Pharmacists, The Brain & Spine Institute of North Houston: How Dehydration Affects Your Brain, The University of North Carolina at Capel Hill: Movement and Learning, NIC The National Center for Biotechnology Information: Nature Exposure and Its Effects on Immune System Functioning

Foto: iStock, se souhlasem Snickers a Jana Vojtěchovského

Tagy:
6 Komentářů
 1. Iva Pekařová 9 měsíců ago

  Já bych byla také produktivní kdybych nemusela volat na zámečnictví Praha 4 minulý týden. Stala se mi totiž taková nepříjemnost že jsem si vzala v práci sickday, jenomže pracuji v nejedné práci. No a musela jsem jet na byt, přičemž jsem si klíče zapomněla v divadle kde zrovna byla premiéra. Asi víte jak to dopadlo.

 2. EsterNováková 9 měsíců ago

  Tak tento článek podepisuju všema deseti. Je dobré si vybudovat nějaké návyky a těch se pak následně držet. Já třeba mám moc ráda když mně v pujčovně lodí Vltava kvalitně obslouží. Pak totiž vím že si dovolenou s manželema rodinou vždy naplno užiju. Jezdíme na Vltavu už leta.

 3. NelaVávrová 9 měsíců ago

  Pekny clanek a snazim se dodrzovat…

 4. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  Velmi zajímavé, děkuji. Ráda jsem si početla, kde ještě mám rezervy.

 5. Romana Mlynářová 9 měsíců ago

  Líbí se mi tento styl, některé situace a návody vypiluji.

 6. EsterNováková 9 měsíců ago

  Inspirativní čtění, děkuji za něj mocinky. Uvědomuji si že tento trend je v Čechách opravdu silný. Někteří lidé ale zapomínají na to že se to dá řešit i jinak, a není nutné vždy brát to nejtěžší. Můžete to zkusit třeba pomocí bylinek, dobře poslouží například kalabasa a budete zase produktivnější.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account