S koncem roku se svět dozvěděl smutnou zprávu: zemřela britská módní návrhářka Vivienne Westwood. Královna punku, jak ji módní veřejnost s chutí označovala, zemřela ve věku 81 let obklopena rodinou v Claphamu v jižním Londýně. „Vivienne pokračovala ve věcech, které milovala, až do poslední chvíle. Navrhovala, pracovala na svém umění, psala knihu a měnila svět k lepšímu. Její inovace a dopad za posledních šedesát let byly obrovské a budou pokračovat i v budoucnu prostřednictvím jejího odkazu,“ uvedli zástupci módního domu v oznámení, v němž mimo jiné zmínili, že svět potřebuje víc lidí, jako byla ona, aby se zasadili o důležité změny k lepšímu.

Co jste o módní návrhářce Vivivenne Westwood (možná) nevěděli:

Foto: Shutterstock

Vivienne vyrostla kousek od Glossop v Derbyshire v Anglii. Studovala na Harrow School od Art a University of Westminster, ale vydržela tu jen jeden semestr. Poté se rozhodla, že ze školy odejde a bude se věnovat práci. Tehdy k tomu dodala: „Nevěděla jsem, jak by se dívka z dělnické třídy jako já mohla uživit ve světě umění a módy.“ 

Než se stala módní návrhářkou učila začala učit na základní škole a ve volném čase navrhovala šperky. Jejich prodejem si v 70. letech přivydělávala. 

Foto: Shutterstock

V roce 1992 byla Vivienne Westwood pozvána do Buckinghamského paláce, kde ji byl za její služby pro módní průmysl udělen The Most Excellent Order of the British Empire neboli Řád britského impéria. Během návštěvy se dostala do novinových titulků tím, že se otočila pro kamery před palácem a odhalila, že nemá na sobě žádné spodní prádlo. „Potkal jsem muže, který pracoval s královnou, a řekl, že jí to opravdu pobavilo,“ vyjádřil se posléze jeden z pracovníků paláce pro Daily Mail. 

Její syn Joseph Corré je zakladatel populární značky spodního prádla Agent Provocateur. Jeho otec byl Malcolm McLaren, manažer punkové kapely Sex Pistols a Viviennin spolupracovník. Společně v 70. letech provozovali v Londýně obchod se sexy oblečením a pomůckami. 

Foto: Shutterstock

Módní styl Vivienne Westwood był ve své době (a je stále) naprosto ikonický. Na obálce magazínu Tatler z dubna 1989 je ale návrhářka oblečená v černém dámském kostýmu s perlami a její účes připomínal oblíbený vlasový styl legendární političky Margaret Thatcher. Obálce vévodil titulek: „Tato žena byla kdysi punkerkou“. Důvod? Thatcher si dámský kostým objednala, ale pak svou objednávku zrušila.

Jako správná punková ikona není divu, že Vivienne Westwood ve skutečnosti vůbec nedržela krok s moderní popkulturou a přiznala, že vůbec netušila, kdo je hvězda „Harryho Pottera“ Emma Watson, když jí v roce 2011 předávala cenu Elle Style Icon. „Nikdy se nedívám na televizi, nečtu módní časopisy a neviděla jsem jediný díl Harryho Pottera. Ale byla to opravdu moc krásná žena!“

Foto: Shutterstock

Svatební šaty Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě byly dílem Vivienne Westwood. Během filmu Carrie (v podání módní ikony Sarah Jessicy Parker) původně nechtěla extravagantní šaty, ale přála si něco více klasického. Když ale viděla výtvor Vivienne, naprosto se zamilovala. Na oslava 10. výročí filmu pak vydala Vivienne Westwood konfekční kolekci podobných šatů.

Jedním z největších módních momentů v kariéře slavného zpěváka Pharella Williamse bylo, když si kráčel po červeném koberci pro Grammy v roce 2014 a na hlavě měl velký hnědý klobouk. Než večer skončil dokonce byl klobouku na sociální síti Twitter založen účet (který stále existuje a má přes 12 000 sledujících). Tento klobouk navrhla právě Vivivenne Westwood a je z kolekce „Nostalgia of Mud“. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
 1. MADAMACE 1 rokem ago

  Tak já ji znám a myslím, že i z nějakých pořadů, které se u nás vysílaly v televizi, byla zajímavá.

 2. VěraTománková 1 rokem ago

  taky jsem neznala

 3. Tuto paní návrhářku jsem vůbec neznala, pěkný článek.

 4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Vůbec jsem paní návrhářku neznala, děkuji za článek

 5. NelaVávrová 1 rokem ago

  zajímavé počtení, to jsem vážně netušila…děkuji

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account