Svého dentálního specialistu a finančního poradce už máte? Teď přišla chvíle, kdy oceníte přidat do svého „portfolia“ pomocníků také kariérního kouče nebo mentora. Proč? Je to totiž někdo, kdo s vámi bude sdílet své znalosti a odborné dovednosti a pomůže vám stanovit si své cíle, napravit problémy a učinit ty správná rozhodnutí na vaší zářivé profesní dráze. Kariérní kouč je zkrátka někdo, kdo vás snadno a rychle posune na kariérním žebříčku o stupeň výše, pomůže vám najít novou práci a poskytne mnoho celých zákulisních rad. Jenže… Jak si ale vybrat toho pravého kariérního kouče? Jen čtěte dál… Rádi vám poradíme! 

5 znamení, že jste při hledání správného kariérního kouče na dobré cestě:

1. Pochopte, kdo je mentor (a kdo není)

Mentor je někdo, kdo může působit jako vaše osobní roztleskávačka a průvodce. Povzbudí vás, když to budete potřebovat, ale zároveň vám pomůže orientovat se v náročných situacích, jako je například změna pracovní pozice nebo velký úkol, který vás čeká. Váš mentor by měl být někdo, kdo pracuje ve stejném odvětví jako vy, aby se orientoval v problematice vaší věci.

Foto: Shutterstock

2. Mějte jasnou představu o svých cílech

Než začnete uvažovat o tom, že někoho požádáte, aby se stal vaším mentorem, musíte se zamyslet nad tím, co se chcete naučit a dostat od tohoto vztahu. Cílem většiny mentorských vztahů je pomoci vám překonat překážku, zlepšit se v dané oblasti nebo získat podporu. Přemýšlejte o svém účelu při hledání mentora. Určete si mezery ve svém pracovním výkonu, a to, co potřebujete, abyste na sobě zdokonalili.

3. Najděte si správnou osobu

Jakmile určíte, s jakými dovednostmi hledáte pomoc nebo jaké máte otázky týkající se vašeho oboru, podívejte se na komunitu kolem vás, včetně vašich spolupracovníků, přátel a nebo sítě absolventů vaší školy. Váš mentor nemusí být výkonným pracovníkem, ale rozhodně by měl mít zkušenosti a renomé.

4. Hledejte, hledejte a hledejte

Najít skvělého mentora je stejné jako hledat skvělého psychoterapeuta. Tato osoba vám musí sednout nejen po profesní, ale také po lidské stránce. Domluvte si schůzku, poslechněte si jeho názory a pokud se s nimi nebudete ztotožňovat, hledejte dále. Je to naprosto v pořádku! Potřebujete najít osobu, které budete moci naprosto důvěřovat a spolehnout se na její úsudek.

Foto: Shutterstock

5.  Poslouchejte a ukažte, že si ceníte jejich zpětné vazby

Pokud vám váš mentor nebo kouč doporučí, abyste vyzkoušeli nějaký seminář, nebo vám navrhne přečíst knihu, ukažte mu, že si jeho rady vážíte, a opravdu následujte jeho rady. Zároveň neváhejte poskytnout mu zpětnou vazbu s poděkováním, pokud vám jeho nápad přijde užitečný.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Balance Career

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Nehledám kouče, ale pri mladé to může být zajímavé 🙄

  2. Michaela Spalovská 1 rokem ago

    Zajímavý článek.

  3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Pěkný článek.

  4. HelenaSvatková 1 rokem ago

    Již jsem absolvovala koučink . ale nebyl to kariérní, ale velice mi to pomohlo.

  5. Jo, je pravda, že když člověk sám moc neví, kudy kam…může se šikovný mentor víc jak hodit.

  6. NelaVávrová 1 rokem ago

    Moc pěkně vysvětleno a pěkné rady 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account