Johann Blasius Santini-Aichl nebo jednoduše Santini, byl český architekt a designér žijící v 17. a 18. století. Narodil se 28. února 1677 v Praze, která byla tehdy součástí Království českého ve Svaté říši římské, a zemřel 7. prosince 1723 ve stejném městě.

Santini je známý svou jedinečnou a inovativní barokní architekturou, která zahrnovala prvky gotického a renesančního stylu. Navrhl a postavil řadu kostelů a dalších staveb po celých Čechách, Moravě a Slezsku, včetně kostela Nejsvětější Trojice v Olomouci, kostela svatého Ducha v Jihlavě nebo kostela Navštívení Panny Marie v Sedlci. .

Santiniho díla se vyznačují svou geometrickou složitostí, složitou výzdobou a použitím symboliky. Zvláště se zajímal o použití posvátné geometrie, o níž věřil, že odráží božský řád vesmíru. Mnohé z jeho staveb mají složité hvězdicovité a polygonální půdorysy, stejně jako propracovanou štukovou výzdobu a fresky.

Santini byl také zručným řezbářem a designérem nábytku a navrhl mnoho nábytku a vybavení pro své budovy. Byl členem několika profesních organizací včetně Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou a podílel se také na restaurování několika historických budov v Praze.

Dnes je Santini uznáván jako jeden z nejvýznamnějších architektů českého baroka a jeho díla nadále obdivují a studují architekti a historici po celém světě.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Člověk skoro nechápe, jak už v minulosti byli lidé nesmírně šikovní, klobouček…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account