Rozhledna Romanka je unikátní železná věž, která byla otevřena v roce 2003. Stavba je vysoká 50 m a slouží zároveň i jako vysílač pro tři mobilní operátory. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 26 m a je z ní krásný výhled na celé Polabí, Prahu, Jizerské hory, Krkonoše i České Středohoří.

Nachází se v obci Hrubý Jeseník nedaleko Nymburku v rovinatém kraji a řadí se tak mezi nejníže položené rozhledny u nás. Rozhledna samotná má trojúhelníkový půdorys a je zajímavě rozčleněna ve vertikální rovině na jednotlivé vyhlídkové plošiny, v každém patře jedním směrem – a zároveň plošiny slouží jako odpočívadlo při stoupání do schodů. Nahoře jsou pak plošiny vždy v každém rohu trojúhelníka. Horní vyhlídková patra se nachází ve výši 26 metrů nad terénem a dostaneme se na ně po 116ti kovových roštových točitých schodech.

Jméno rozhledna údajně dostala po malé holčičce, která si svým neutuchajícím zájmem o průběh stavby získala srdce montérů.

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Tak tu ještě neznám, snad ani z TV nebo z netu, ani z tvých fotek 🙂

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    Zaujala mě, že jsem o ní četla, že v rámci soutěže Grand Prix 2002, vyhlašované každoročně obcí architektů, získal tento unikátní projekt cenu v kategorii krajinářské architektury.
    Akorát se mi nezdá, že by šlo z ní vidět až do Prahy :-/

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account