Máte za sebou úspěšné studium zakončené titulem a rozhlížíte se v neprozkoumaných vodách nového zaměstnání. Máte ambice, chuť, tah na branku a velkou motivaci! Takže se pustíte do čtení inzerátů, “rozhodíte sítě” mezi své známé a prozkoumáváte nabídky na sociálních sítích. Jenže brzy vám dojde, že bez minimálně desetileté praxe nemáte ve vašem vysněném oboru šanci. Jak bez praxe vstoupit z davu a dostat se k na start vysněné kariéry? Přečtěte si naše tipy a získejte svou vysněnou práci.

Jak získat vysněnou práci hned po škole?

Foto: Shutterstock

1. Přemýšlejte nad sebou

Mnoho úspěšných absolventů startuje svou novou kariéru větami typu: „Moji rodiče si myslí, že budu dobrá v tomto…“ nebo „Moji přátelé říkají, že dělat toto je skvělé.“ Místo toho, abyste následovali představy někoho jiného, zamyslete se, co od své práce chcete vy. Bude vás bavit pracovat ve velkém korporátu, kde máte velkou šanci na kariérní postup. Nebo naopak dáváte přednost práci na volné noze, která vás může přivést k vlastnímu byznysu? Vaše osobnost vám jasně ukáže cestu.

Foto: Shutterstock

2. Buďte otevřeni všem možnostem

Ucházet se o novou práci je stejné jako vybírat vysokou školu. Jen v průběhu několika měsíců nebo let zjistíte, jestli obor, který jste si vybrali, vás baví a naplňuje. Ujistěte se proto, že se koukáte po široké škále vašich možností a nezaměřujte se jen na jedny otevřené dveře. Vaše vysněné zaměstnání může být i to, které na první pohled nevypadá jako nejlepší sázka.

Foto: Shutterstock

3. Zkontrolujte své sociální sítě

Dodnes jste obsah svých sociálních sítí nemuseli nijak zvlášť cenzurovat. Teď ale projděte prvních pár fotek a ujistěte se, že je z žádného důvodu nemůže váš nový zaměstnavatel považovat za neprofesionální. Překvapilo by vás kolik kariérních poradců nebo lovců hlav hledá mimo vašeho životopisu informace také na sociálních sítích jako je Facebook nebo Instagram. Raději proto odstraňte všechny kompromitující fotografie dříve než budete své CV rozesílat.

Foto: Shuttestock

4. Aktualizujte si svůj email

Pokud je váš email ko********@se****.cz teď je správný čas ho změnit! Použijte důstojnou kombinaci svého jména, která vám otevře dveře mnohem dál než bude první kolo. Možná se vám to bude zdát jako detail, ale slyšeli jsme tolik historek kariérních poradců, kteří životopisy s podobnými emaily okamžitě zavrhují.

Foto: Shutterstock

5. Buďte aktivní na správné sociální síti

Trávili jste do dneška největší čas na Facebooku, Instagramu nebo TikToku? Teď je čas přihlásit se na LinkedIn. Tato sociální síť je přímo ideální k rozkoukání se po pracovním trhu. Stačí do ní nahrát svůj životopis a dostat se do kontaktu s lidmi, kteří mají podobné zájmy nebo kariérní cíle.

Foto: Shutterstock

6. Držte se pravidla dvou třetin

Někteří lidí si myslí, že pokud objeví inzerát, ve kterém zaměstnavatel požaduje deset věcí, musí jich všech deset do puntíku splňovat. Zbavte se tohoto dojmu! Místo toho si položte otázku, jestli splňujete dvě třetiny seznamu? Například pokud společnost zveřejní inzerát, že kandidát by měl mít titul z informatiky (který vy nemáte), ale na seznamu je ovládání několika speciálních programů (které máte naučené do puntíku), jděte do toho! Na druhou stranu… pokud společnost požaduje 7 let praxe a vy nemáte žádnou, pravděpodobně do dalšího kola i tak nepostoupíte. Na druhou stranu za zkoušku člověk nic nedá!

Foto: Shutterstock

7. Dotáhněte svůj životopis

Jakmile najdete vhodnou práci, která by vás mohla bavit, podívejte se na požadavky společnosti a porovnejte je se svým životopisem. Zrcadlí se alespoň některé s vašimi zkušenostmi? Pokud ano, šance, že váš životopis projde sítem a dostanete se k prvnímu pohovoru je velká. Prohlédněte si proto svůj životopis a upravte klíčová slova tak, aby odpovídala terminologii společnosti. 

Foto: Shutterstock

8. Nezapomínejte na dresscode

I pokud jste o pohovor pomocí Skype nebo FaceTime oblékněte se vhodně tak, jako byste se měli setkat s někým tváří v tvář. Zlepší to, jak se budete cítit, i vaše vystupování. A pod pojmem „oblékněte se“… myslím opravdu „oblékněte se“ i s kalhotami nebo sukní. Na světě je mnoho historek, kdy pracovník na pohovoru byl donucen vstát od počítače třeba díky domácímu mazlíčkovi a ukázalo se, že k profesionální košili s kravatou má na sobě jen trenky. 

Foto: Shutterstock

9. Požádejte o časovou linku

Na konci pohovoru je nejlepší čas zeptat se na další kroky. Řekněte: „Dobře, skvěle. Jaké je vaše načasování? Chci se jen ujistit, že vím, co mám očekávat, abych mohla/mohl včas reagovat.“ Dozvíte se tak, kdy přijde rozhodnutí o vašem přijetí nebo nepřijetí a zároveň dáte najevo, že je o vás zájem a čekat nemůžete věčně.

Foto: Shutterstock

10. Poděkujte ASAP

Ve stejný den, kdy se uskutečnil váš pohovor, pošlete email s poděkováním za čas. Je to malé milé gesto, ale bude hodně vypovídat o vaší profesionalitě. Věřte mi, že to majitel nebo ředitel vaší budoucí firmy rozhodně ocení.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Balanced Career

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
 1. EsterNováková 1 rokem ago

  Můj chlap podniká na internetu. Dělá třeba internetové stránky pro klienty na zakázku a nebo se stará o menší vinařství. Moc ho to baví, neboť dělá přesně to, co by měl dělat po škole, kterou vystudoval. Když ale potřebuje voraz, tak si koupí https://www.sportcarp.cz/krmeni-a-nastrahy/boilies/hotove-boilies/ boilies a jde s chlapama na ryby. Tam jak on říká příjemně vypne.

 2. Hezky shrnuto, držím pěsti, aby ti, co hledají svoji práci snů, ji brzy našli…

 3. Kristýna Štírová 1 rokem ago

  Je fajn, že ty možnosti jsou a je určitě dobře, když pak člověk může hned po škole něco dělat a nezůstane na pracáku. Já jsem si po vysoké škole vzala u banky podnikatelský úvěr a začala se pomalu, ale jistě, stavět na vlastní nohy a budovat firmu. Ostatně co byste taky chtěli od holky s vystudovanou ekonomkou. 😀

 4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Je prima, když to absolventům VŠ takto krásně navazuje. Moje dcera dostudovala ČZU a hned tam začala pracovat, dnes je to již 14 let… I při MD stále pracuje…V dubnu jede na stáž na Sardinii… to je práce snů :-).

 5. NelaVávrová 1 rokem ago

  Děkuji za připomenutí jak náročné odobí bylo po škole najít si vysněnou práci 🙁 Na toto období nevzpomínám ráda. Někdy se totiž nedá nic ovlivnit, chce to hlavně odolnost, nevzdát to… NIkdy nic není dokonalé… Je to jen práce, jsou důležitější věci. Ano s tím emailem se směju. Pracuji s kontaktem (konkrétně emailem) od lidí a bavím se nad tím co lidi předají za kontakt na email 😀

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account