Jste šťastní? Otázka se zdá být dostatečně jednoduchá. Zkuste se nad ní ale více zamyslet. Možná vaše odpověď nebude tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pravdou je, že šťastnější život znamená pro každého něco jiného. Podle Gallupova průzkumu z roku 2022 říká, že více jak 38 % lidí je spokojeno se svým každodenním životem. Co ale ten zbytek? I když se všichni snažíme být pozitivnější, jen velmi málo z nás ví, jak vnést do svého života více potěšení a odsunout negativní myšlenky a obavy na vedlejší kolej. Pravdou je, že štěstí se často skrývá v drobných chvilkách, ale díky odborníkům se můžeme inspirovat vědecky podloženými tipy, jak získat více uspokojení a životní radosti, která nám třeba čas od času chybí.

Jak být v životě šťastnější v 10 jednoduchých krocích:

Foto: Shutterstock

1. Stanovte si hranice

Péče o sebe sama by měla být na vašem seznamu prioritou. Buďte opatrní ohledně svých hranic. Je totiž velice snadné upadnout do vzoru přetěžování sama sebe, jak osobně, tak profesionálně, jen proto, abychom se cítili lépe. Vytvořte si limity pro sebe i pro ostatní a buďte důslední v jejich dodržování. Naučit se říkat „ne“ je základ a přestože se vám může ze začátku vaše jednání jevit jako sebestředné, garantujeme vám, že z dlouhodobého hlediska se vám to více než vyplatí.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

2. Začněte bojovat s negativními emocemi

Znáte afirmace? Jsou to prohlášení nebo citáty, které odkazují na drobné a velice pravdivé životní skutečnosti. Mohou vás udělat šťastnějšími? Podle odborníků ano. Studie publikovaná v roce 2015 v časopise Social Cognitive and Affective Neuroscience odkazuje na to, že vědci zkoumali, co se děje v mozku, když lidé praktikují pozitivní sebepotvrzování. Všichni účastníci pak vykazovali zvýšenou aktivitu v oblasti mozku, která zpracovává sebehodnotu a oceňování. Jeden snadný způsob, jak si osvojit každodenní návyk používání afirmací, je přijít každý den s pěti aspiračními větami o sobě, které začínají slovy: „Já jsem…“ Řekněte si je ráno nahlas a znovu než večer půjdete spát. Je to velice snadný způsob, jak si naprogramovat své podvědomí, aby myslelo pozitivněji.

Foto: Shutterstock

3. Přineste si přírodu do svého domova

Vaše mysl není jediná věc, která může potřebovat proměnu štěstí. Zkrášlení vašeho domova a integrace více přírodních prvků, jako jsou rostliny, dřevo, organické tvary nebo přírodní vzory může být klíčem k lepšímu psychickému zdraví i štěstí. Zároveň velice skvělým „pročišťovačem“ energií může být organizace vaší domácnosti. Vše, čím se totiž obklopujete, ovlivňuje vás emocionální stav. A v uklizené domácnosti se vám bude prostě žít lépe. Jste připraveni vrhnout se do úklidu? Začněte malými kroky a na závěr přidejte třeba zakrslé datlové palmy nebo kapradiny, které mají podle studie NASA Clean Air Study schopnosti odstraňovat toxiny ze vzduchu.

Foto: Shutterstock

4. Užívejte si čas venku, kdykoliv to jen půjde

Všimli jste si někdy, že se vám automaticky zlepší nálada, když trávíte čas v přírodě? Je to proto, že lidská kůže je schopna vytvářet serotonin, neurohormon dobrého pocitu. Vystavení slunečnímu záření pomáhá mozku regulovat spánkové cykly. Právě proto jsou nízké hladiny „slunečního vitaminu“ spojovány s pocity deprese a smutku. Zvykněte si pravidelně nasávat přiměřené množství slunečního záření na procházkách. Ale nikdy nezapomínejte na SPF!

Foto: Shutterstock

5. Udělejte si seznam

Mít něco, na co se můžete těšit, je další způsob, jak můžete být šťastnější. Ve studii z roku 2007 uvedené v časopise Journal of Experimental Psychology vědci otestovali, jak lidé reagují na budoucí události a jak na ně reflektují poté, co se stanou. Ukázalo se, že emocionální reakce účastníků studie se zvýšily, když přemýšleli o události předtím, než k ní skutečně došlo. Můžete si tak v předstihu naplánovat letní dovolenou, těšit se až vyjde nová kniha vašeho oblíbeného autora nebo že vyzkoušíte jídlo v oblíbené módní restauraci. Cokoliv, co vás udělá šťastnější se počítá!

Foto: Shutterstock

6. Veďte si deník vděčnosti

I když přijetí postoje vděčnosti nezmění nutně vaše okolnosti, může změnit vaši energii a změnit váš pohled na život. Neříkejte, že jste vděční za konkrétní osobu nebo věc. Místo toho analyzujete, jak vděční jste. Zkuste si zaznamenávat do deníku každý den něco, co za jste byli vděční a jak váš postoj ovlivňuje vaše schopnosti myslet a jednat v konkrétní situaci.

Foto: Shutterstock

7. Oplácejte laskavost

Být laskavý k ostatním a vracet světu svůj díl toho, že máte střechu nad hlavou a plný talíř jídla, je něco co vás neuvěřitelně obohatí a přivolá vám řadu pozitivních emocí. Zkuste využít nějaké ze svých schopností a buďte prospěšní pro svou komunitu. Můžete přinést domácí sušenky do místního domova důchodců, nakoupit extra tašku jídla navíc pro charitativní organizaci, vytřídit hračky a předat je blízkému dětskému domovu nebo zimní kabáty útulku pro bezdomovce. Určitě vymyslíte řadu aktivit, která by mohla být prospěšná pro společnost i pro vás.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Gallup (2022), Social Cognitive and Affective Neuroscience (2015), NASA Clean Air Study (2009), Journal of Experimental Psychology (2007), Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
9 Komentářů
  1. Tereza Poláková 2 roky ago

    Taky se snažím žít tak, abych si život užívala a byla šťastná, ale ne každý den se mi to daří. Teď už je to lepší, když je venku hezky a můžu trávit volný čas na zahradě a pěstovat zeleninu. Taky jsem si koupila nové kolo , tak se snažím každý den nebo alespoň obden někam jet a vyvětrat si hlavu. To mi pokaždé zlepší náladu 🙂 .

  2. Moc hezky napsaný článek. Všechny body celkem splňuji a cítím se šťastná.

  3. NelaVávrová 2 roky ago

    Velmi pěkný článek a pravdivý. Každý si hlavně musí umět najít to co ho dělá šťastným. V dnešní době bohužel kolikrát to člověk bere už automaticky. Potvrzuji bod c.4. Mne osobně stačí mít doma v rámci možností pohlíženo a užívat si pak čas v přírodě, na výletě, s pobytem na sluníčku. Život je hned hezčí.

  4. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Sama za sebe bych řekla, že body splňuji a jsem šťastná ♥♥♥

  5. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Pěkný, moc pěkný článek.

  6. No, člověk by měl být šťastný v podstatě každé ráno, že se do nového dne vůbec probudil….A jinak samozřejmě obklopovat se činnostmi, které mu dělají radost, nebo alespoň takovými, které “moc” nevadí.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account