292

Jihočeskou perlu UNESCO v pátek 15. července rozezněly tóny klasické hudby, začal Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Jeho program je vskutku bohatý a užít si můžete nejen koncerty. Je opravdu těžké předat festivalovou atmosféru takto na pár řádcích, tu zkrátka musíte zažít. Přesto se pokusíme vám ji alespoň trochu přiblížit.

Výlet do pohádky

Zámecké jezírko se po dlouhých 27 letech stalo svědkem úvodního koncertu nesoucího příznačný název Voda a oheň, na němž zazněla díla hudebního velikána G. F. Händela – Vodní hudba, suity č. 1, č. 2 a č. 3, HWV 348-350, kterou po efektní změně osvětlení a vzplanutí ohňů vystřídala Hudba k ohňostroji HWV 351. Pohádkové prostředí a až čarovná atmosféra večerní zámecké zahrady jen umocnily celkový dojem z dokonalého hudebního provedení Händelových děl v podání Jihočeské filharmonie pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného. Velký obdiv patří pořadatelům za perfektní zvládnutí akce po technické stránce a celkovou organizaci.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Jak již bylo řečeno, úvodní koncert odstartoval takřka měsíční přehlídku toho nejlepšího z vážné hudby. Užít si můžete také festivalovou zónu, která nabízí nepřeberné množství doprovodných aktivit: Krumlovský Montmartre – malířské a výtvarné dílny, letní kina, cvičení s živou hudbou, výstavu „To nejlepší ze sbírky Galerie Kooperativy”, Audi šoférský trenažér a mnoho dalšího. Festivalová zóna vznikla letos v blízkosti centra města – v areálu Klášterů Český Krumlov, tedy v těsném sousedství hlavního koncertního místa Pivovarské zahrady. Došlo tak k vytvoření rozsáhlého společenského, kulturního i odpočinkového areálu, který je otevřený zdarma pro všechny.

Baroko na dosah

Tím hlavním, co festival nabízí, jsou však koncerty. Ať už se rozhodnete pro delší pobyt, nebo si zajedete do Krumlova jen na otočku, nebudete litovat. Kupříkladu 21. a 22. 7. oživí zámecké divadlo Vivaldiho opera Farnace. Stane se tak 295 let po její benátské premiéře. Dílu barokního velikána J. S. Bacha je věnováno Varhanní matiné Jaroslava Tůmy, nenechte si ujít ani propojení Čtvera ročních dob z Benátek do Argentiny v koncertu nazvaném Vivaldi meets Piazzolla. Zmiňme také Barokní večer 5. 8., při němž diváky obklopí umění tohoto období. Takto bychom mohli pokračovat, ale raději se podívejte na kompletní program na www.festivalkrumlov.cz. Zde se dozvíte i to, že festival bude mít rovněž skutečně velkolepé zakončení – 6. 8. se uskuteční Operní gala. No a o krásách města samotného asi netřeba zdlouhavě hovořit, ne nadarmo se stalo součástí světového dědictví UNESCO.

Co je dobré vědět

Ještě přidáme pár praktických informací. Parkoviště jsou dobře značená, v případě P4 se nenechte odradit úzkou silničkou, která k němu vede. I když budete mít dojem, že se navigace spletla nebo jste špatně pochopili ukazatel, není tomu tak, jen se tou cestou vydejte. Co se týče oblečení, pamatujte, že jde o společenskou událost, takže na hlavní program jsou koktejlky prakticky nutností. Ještě slavnostnější oděv si zaslouží úvodní a závěrečný koncert. Upřímně, kdo by čas od času nezatoužil cítit se tak trochu jako na procházce po červeném koberci.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je významnou kulturní přehlídkou, na které od roku 1992 zní hudba od 15. až po 21. století. Během celé historie festivalu na něm vystoupilo více než 12 tisíc umělců ze 40 zemí světa. Mezi nimi byly i velké kulturní ikony jako např. operní pěvci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann či Renée Fleming. Jak uvádí starosta města Dalibor Carda: „Mezinárodní hudební festival k Českému Krumlovu neodmyslitelně patří již 30 let – od zapsání města na Seznam světového dědictví UNESCO, které si letos také připomínáme. Těší nás, že se spolupráce Festivalu Krumlov s městem v průběhu let nadále rozvíjí, a že i letos je program obohacen o letní Festivalovou zónu, která nabízí atraktivní program pro všechny zdarma a propojuje tak občany i návštěvníky Českého Krumlova.“

Zažijte i vy to dokonalé prolnutí minulosti a současnosti, vydejte se na výlet do kouzelného světa, který se vám nyní v Českém Krumlově otevírá.

Sledujte nás a nejen, že se dozvíte spoustu zajímavostí z úst těch nejpovolanějších z organizačního týmu, ale budete mít také možnost zasoutěžit si o vstupenky na některý z koncertů. Prozatím se více dozvíte také ZDE.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
4 Komentářů
 1. Romana Mlynářová 4 týdny ago

  Krása, musí to být nádherné zažít atmosféru.

 2. Naděžda Křičenská 4 týdny ago

  Moc pěkný program. Vážnou hudbu mám moc ráda.

 3. EsterNováková 4 týdny ago

  Starosti mně teď dělá potah na mulčování z https://www.agrotex.cz/katalog/cz/zbozi-2/agrotextilie/mulcovaci-netkane-textilie. Manžel toho totiž objednal o tři role navíc a já teď nevím, jak s tím naložit. Vracet to a platit za poštovné? Tak to ani omylem. On je takový jouda, že radši mu dám měsíční úkol ať to prodá nějakému známému než aby se platila drahá nafta. No to jsou moje starosti za červenec.

 4. EsterNováková 4 týdny ago

  Jak já se vidím někde na pláži jak ležím na lehátku, pozoruji západ slunce, potom si otevřu https://www.tera.cz/notebooky_c258383.html notebook, napíšu nějaké maily, SMS na dobrou noc a jdu si užít tu konstelaci hvězd za úplňku. Joo to by bylo bájo, jenže bych na to nejdříve musela vydělat peníze abych měla vůbec na letenku.

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account