Když se Kateřina Vacková ve 22 letech dozvěděla, že má rakovinu vaječníků, rozhodla se přehodnotit své dosavadní lékařské směřování a věnovat se více prevenci rakoviny jako takové. Naštěstí její nemoc se podařilo odhalit včas a léčba proběhla úspěšně. Právě to byl ale impulz k tomu založit neziskovou organizaci Loono, která oslovuje svými projekty stovky tisíc lidí. Mladí medici a dobrovolníci se v ní snaží vzdělávat a přivést lidi k prevenci a péči o své zdraví. Nyní je úspěšnou manažerkou, lékařkou, věnuje se řízení organizace, navštěvuje velké konference a především dále šíří dobro. Seznamte se…

1. Jaká je vaše motivační píseň?

Pokaždé jiná, záleží na momentálním rozpoložení i druhu motivace, kterou zrovna potřebuji. Mnohem více než písně mě ale motivují cíle, které mají smysl. Ty si v Loono plním každým dnem. Ale přiznám se, že se někdy vracím ke své sbírce motivačních citátů na Pinterestu.

2. Co je nejdůležitější pro vaše duševní zdraví?

To vlastně souvisí s mou odpovědí na první otázku. Nejdůležitější je pro mě smysluplnost toho, co v životě dělám. Pak jsem i duševně spokojená. Neznám lepší pocit, než když vám napíše slečna, která se zúčastnila workshopu Loono, že si díky němu objevila rakovinu prsu včas, což umožnilo brzké zahájení léčby a její úspěšné ukončení.

Pro mou psychiku je pak důležité také poslouchat vlastní tělo. Když si řekne o odpočinek, snažím se mu ho dopřát. Psychika se promítá do fyzické stránky více, než si uvědomujeme. Platí to i naopak. A pak samozřejmě sport. Miluji chvíle u oceánu na surfu, jógu i návštěvy sauny.

3. Jaká fyzická výzva vás nejvíce děsí?

Bojím se hadů, takže možná být hozená do akvária s hady? (smích)

4. Jakou záhadu byste nejraději rozluštila?

Ráda bych rozluštila lidské tělo a veškeré záhady, které s ním a jeho nemocemi souvisí. Aby už nikdo na světě nemusel umřít na nemoc a odešel na odpočinek stářím.

5. Kdo je váš hrdina?

Je těžké vybrat jednoho jediného. Hrdinové jsou pro mě lidé, kteří statečně bojují s nemocí a nevzdávají se. Jako hrdiny beru také ty, kteří se o ně v nelehkých časech starají a podporují je. Hrdinou je pro mě každý člověk, který se snaží měnit svět k lepšímu. Hrdinové jsou i lidé v Loono, kteří s neskutečným nasazením bojují za dobrou věc. A v neposlední řadě jsou jimi i doktoři, moji kolegové, kteří za sebou mají velmi těžké měsíce v obdobích covidových vln. Sama vedle Loono pracuji jako lékařka na interním oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce a vím, jaká je to dřina.

6. Kdybyste si v roce 2030 mohla poslat vzkaz, co by v něm stálo?

Těžká otázka. Ale nejspíš bych si jen poblahopřála, že tu stále jsem. A tím “tu” myslím na tomhle světě. Že jsem zdravá, a můžu dál měnit svět k lepšímu.

7. Co vás spolehlivě rozesměje?

Černý humor. Ač jsem lékař a řada těch vtipů je hodně morbidních, tak zkrátka černý humor je můj.

8. Co vás vždy rozpláče?

Svatební sliby a projevy, bulím pokaždé. A jsem na sebe zvědavá, zda budu schopná přednést ten svůj a neplakat.

9. Co vám dává naději?

Naději mi dává to, že se čím dál víc lidí zajímá o svoje tělo, že naslouchají tomu, co jim s Loono radíme. V osobním životě mi pak dává naději to, že jsou každý rok moje onkologické prohlídky v pořádku a můžu se dál radovat ze života.

10. Jaké je vaše oblíbené místo na zemi?

Jakákoliv pláž či útes, kde se dá surfovat.

11. Doplňte prázdné místo: _________________ je podhodnoceno.

Podhodnocená je prevence. Bohužel to platí stále, proto máme v Loono pořád co dělat. Lidé mají v rámci zdravotního pojištění preventivní prohlídky zdarma, v České republice existují hned čtyři celonárodní screeningové programy.

Přesto těchto možností využívá z mého pohledu stále málo lidí. Naším cílem je tohle změnit. Pomůže k tomu i naše aplikace, na které nyní intenzivně pracujeme a už brzy ji spustíme. Lidem ukáže, na jaká vyšetření mají nárok, kdy by na ně měli jít, pohlídá termíny preventivních kontrol a mnoho dalšího. Nemůžeme se dočkat, až si ji budou moci všichni stáhnout a začít se o své zdraví více starat.

12. Co byste ráda vymyslela?

Ráda bych vymyslela ultimátní cestu, jak snadno přesvědčit veřejnost, že na zdraví a prevenci záleží. V Loono to zkoušíme už sedmým rokem různými cestami, avšak stále máme ještě pořádný kus cesty před sebou. Hodně nám v tom ale poslední roky pomáhají i sociální sítě a online prostředí, a třeba pomůže i aplikace. Určitě nás sledujte.

13. Kdy jste v životě potřebovala odvahu?

Když mi ve 22 letech diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku, musel se člověk sebrat a zabojovat doslova o svůj život. Hodně odvahy pak bylo potřeba i při samotném založení Loono, kdy jsem se ze studentky medicíny musela postupně stát manažerkou na plný úvazek. Jsem pyšná, že jsem v obou případech odvahu našla.

14. Jaký film byste mohla sledovat v nekonečné smyčce?

Nejsem filmový fanda, ale mohla bych dokola přesazovat svoje pokojové rostliny. (smích)

15. Kdybyste si mohla vybrat jakoukoliv magickou sílu, jaká by to byla?

Každého vyléčit.

16. Kdybyste vytvořila časovou kapsli, která bude otevřena za 100 let, co byste do ní vložila?

Empatii, nechci, aby ze světa zmizela. Je tak potřebná pro práci lékaře, ale i pro interakci mezi lidmi jako takovými. Škoda, že na to občas zapomínáme.

17. Jaký je váš nejoblíbenější domácí mazlíček?

Jako malá jsem měla králíka, toho jsem milovala. Teď jsou mými největšími mazlíčky moje pokojovky.

18. Jak byste definovala „spřízněnou duši“?

Někdo, kdo rozumí, proč je pro mě práce důležitá. Kdo chápe, že je pro mě zdraví vždy na prvním místě. Kdo rozumí mému humoru a tomu, že lásku vyjadřuji převážně přes skutky a fyzický kontakt (znáte knížku 7 jazyků lásky?).

19. Jaký největší dar jste v životě dostala?

Darem je pro mě to, že můžu dál žít. Že se mi podařilo rakovinu porazit a můžu si dál užívat života plnými doušky.

20. Co o vás nikdo neví?

Ha, ta nejtěžší otázka na konec… to se musím zamyslet!

Je to bizarní, ale mým nejoblíbenějším jídlem v naší nemocniční jídelně jsou klopsy v rajčatové omáčce. Že nevíte, co jsou to klopsy? Dorazte na Bulovku. (smích)

Foto: Oldřich Hrb

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Přeji hodně odvahy a úspěchů.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account