268

Většina lidí, když přijde o práci, přirozeně vklouzne do světa sebelítosti, smutku a vzteku. Co udělat jako první? Kromě toho, že si doma naložíte plnou misku oblíbené zmrzliny nebo nelijete skleničku vína, abyste uklidnili své pošramocené ego, je důležité omezit váhání a vrátit svou kariéru zpět na pozitivní kolej. 

Jak se vyrovnat s výpovědí a vrátit se zpátky do sedla vaší úspěšné kariéry:

1. Udržte své emoce na uzdě

Bezprostředně poté, co jste byli propuštěni, můžete prožívat řadu emocí: paniku při loučení s pravidelnou výplatou, radost, když přijměte život bez stanové rutiny, vztek, když přemýšlíte o dlouhých přesčasech, které jste firmě věnovali a tak dále. Nenechte se těmito náladami unést do bodu, kterého budete v budoucnu litovat. Prostě se začněte soustředit na svou budoucnost a dejte si předsevzetí hledat zaměstnavatele, který vaše kvality ocení. 

2. Řekněte to všem (Ano, i cizím lidem)!

Je pravděpodobné, že vaše sebevědomí utrpělo velkou újmu a říci nahlas „Jsem nezaměstnaný“ bude pro vás těžké a zničující. I když se může zdát lákavá myšlenka udržet svůj stav v tajnosti před přáteli, rodinou nebo vzdálenými spolupracovníky, nedělejte to. Naopak! Dejte všem vědět, že jste k dispozici a otevřeni novým příležitostem. To je jedním z prvních kroků při hledání nového zaměstnání nebo kariéry. Většinu skvělých obchodních příležitostí totiž nenajdete na online vyhledávačích, ale šíří se mezi přáteli na večírcích nebo neformálních schůzkách. Bonusem navíc je pak skutečná podpora od lidí, kteří vás mají rádi. 

TIP: 

Když mluvíte o tom, že jste ztratili zaměstnání, soustřeďte se na to, co chcete dělat dál, než na to, co se stalo. Například: „Nedávno jsem přišel o práci ve společnosti XY a nejvíce mi teď chybí práce se zákazníky. Takže v mém příštím zaměstnání se chci na tento sektor více zaměřit.“ Rozhodně to zní mnohem lépe než: „Byl jsem propuštěn, protože můj šéf neví, o chodu společnosti zhola nic.V této chvíli bych vzal všechno, kde by mě čekala pravidelná výplata, kterou bych zaplatil nájem.“   

3. Udělejte si přehled ve svých financích a stanovte si budget

Je víc než lákavé utopit svůj smutek v prvním obchodě, kde si koupíte další krásnou kabelku nebo nové džíny. Aktuálně však stůjte nohama na zemi a začněte nad svými financemi více přemýšlet. Může se stát, že nové zaměstnání budete mít do konce měsíce vyřešené, ale také to, že ho budete hledat déle. Proto pečlivě spočítejte vaše měsíční náklady a veškeré extra výdaje odložte do doby, než vám zase bude chodit pravidelný příjem. Začněte omezením drahých večeří, permamentkou na cvičení (jógu můžete navíc pohodlně cvičit i doma), impulzívními nákupy na sociálních sítích nebo zbytečně drahým nákupem potravin.

4. Investujte do svého osobního rozvoje

Může se to zdát neintuitivní a lehkovážné, ale utrácení peněz v době, kdy nemáte stabilní příjem je v pořádku jen v případě, že: „Vydělávání peněz vyžaduje peníze.“ Pokud si zápisem do jednoho workshopu nebo kurzu zvýšíte svou cenu na trhu, jděte do toho. Navíc taková místa jsou ideální k seznámení se s lidmi, kteří pracují ve stejném oboru jako vy a mohou být pro vás cenným zdrojem kontaktů a příležitostí.

5. Připravte se na hledání práce

Můžete se dívat na svou výpověď jako na konec vaší kariéry a nebo také jako na otevřené dveře té nové! Možná byste sama nikdy výpověď nepodala z důvodu finanční nejistoty, ale práce váš už dlouho šťastnou nedělala. Berte výpověď jako svou příležitost konečně začít žít život a budovat kariéru, kterou si zasloužíte. Aktualizujte svůj životopis, profil na sociálních sítích, připravte si skvělý motivační dopis a vrhněte se do hledání. Možná budete překvapeni, kolik skvělých nabídek se najednou objeví „na stole“! 

Foto: Shutterstock

Tagy:

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account