Zkuste se zamyslet. Jste v životě opravdu šťastní? Jen tak, prostě proto, že jste? Bohužel jen málokdo na tuto otázku může s čistým svědomím odpovědět jasné „ano“. A to je škoda. Šťastní lidé jsou totiž prokazatelně zdravější a také se jim na svět kouká o něco lépe.
Co je vlastně štěstí a proč by nám nemělo chybět?
Šťastnější = zdravější?
Definovat, kdy je člověk šťastný, není nic jednoduchého, jedná se o velmi subjektivní pocit. V podstatě by se dalo říci, že šťastní lidé prožívají mnohem více pozitivních pocitů a chvil než těch negativních, díky čemuž jsou prostě spokojení se svým životem i sami se sebou.
Proč je takový náhled na svět či prožívání života důležité? Podle vědců jsou šťastní lidé zdravější nejen psychicky, ale také fyzicky. Výzkumy ukázaly, že šťastní lidé vedou obecně zdravější život – zdravě se stravují, pravidelně cvičí a dokonce i lépe spí. Nejen v důsledku toho mají pak silnější imunitní systém, takže si na ně jen tak nějaký virus nepřijde.
To ale není vše. Šťastní lidé lépe odolávají stresu, mají nižší krevní tlak a také lépe zvládají bolest, na kterou jsou méně citliví. A jak vyplynulo ze statistik, obecně se dožívají v průměru vyššího věku než lidé, kteří se za šťastné nepovažují.
Je to v nás
A aby toho nebylo málo, lidé, kteří v nejrůznějších průzkumech udávali, že se cítí šťastní, byli také úspěšnější například v manželství či navazování a udržování přátelských vztahů, případně v práci. Navíc z každého dosaženého cíle měli větší radost než ti, co svou existenci za šťastnou nepovažovali.
Bohužel univerzální návod na to, jak být šťastný, neexistuje. Jedná se o individuální postoj, pohled na svět a věci či lidi kolem nás. Naše štěstí nezávisí dokonce ani na okolnostech – pouze na nás samotných.
Spousta lidí, jimž život kladl do cesty jednu překážku za druhou, se za šťastné považují, zatímco mnoho těch, co mají z vnějšího pohledu všechny předpoklady být šťastní, tento pocit jen těžko hledají. Je tedy nutné začít u sebe a svého náhledu na svět. Možná to bude dlouhá cesta, ale stojí za to. Na jejím konci budete nejen spokojenější sami se sebou, ale budete o zdravější na těle i na duchu!
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account