Chladné únorové počasí vyžaduje nejen odpovídající oblečení, ale také zvýšenou ochranu pro naši pleť, kterou tak jednoduše nezahalíme do péřové bundy. Nejen samotný mráz, ale také náhlé změny teplot, přechod z tepla do zimy, a naopak a nízká vlhkost naší pleti škodí. Zvolit správnou péči však není jednoduché. Každý typ pleti má svá specifika. Při výběru vhodných přípravků, které naši pleť chrání a regenerují, je vhodné se obrátit na odborníka. Jen tak pleti skutečně pomůžeme a nešlápneme vedle. Zkušená lékárnice a odborná konzultantka lékáren BENU PharmDr. Ivana Lánová vysvětlí, proč je důležité věnovat zvýšenou péči pleti právě v zimě, jaké přípravky volit a na co nezapomenout. 

Proč je během zimy nutná zvláštní péče o pleť?

Kůže je největším lidským orgánem tvořícím přirozenou bariéru od okolních vlivů. V chladném období je pokožka vystavena nízkým teplotám, větru, někdy i slunci a častým změnám prostředí – často se převlékáme, vycházíme z tepla do mrazu a naopak. Především trpí náš obličej, rty a ruce. Teplotní změny v kombinaci s nepříznivým počasím pokožku vyčerpávají, dochází ke ztrátě elasticity a jejímu stárnutí. Nepomáhá jí ani suchý vzduch z radiátorů uvnitř budov, kvůli kterému hrozí pleti podráždění či dokonce popraskání. V místech, která nejsou chráněna a jsou tak vystavena nízkým teplotám, je zpomalen průtok krve. V chladu též klesá produkce mazových žláz, čímž dochází k vysušování pokožky. Výkyvy teplot mohou způsobit praskání krevních cévek. Při dlouhodobém působení nízkých teplot může dojít k trvalému poškození pokožky.  

Hydratace klíčem k úspěchu

„Základem je dostatečná hydratace – zjednodušeně řečeno ‚zevnitř i zvenku‘. I přesto, že přes zimu nepociťujete žízeň jako v horkých dnech, je důležité pitný režim dodržovat – střídat můžete třeba vodu a různé druhy čajů,“ radí Ivana Lánová. V zimě je ideální voda vlažná. Můžete do ní přidat šťávu z citronu a ráno tak krásně nastartujete i svůj metabolismus. Bez dostatečného příjmu tekutin tělu nezbývá voda pro výživu buněk pokožky, tělo je totiž při hospodaření s vodou nuceno zajistit nejprve ty nejdůležitější procesy. Pokožka se pak pomaleji obnovuje, ztrácí elasticitu a pleť je matná, vrásky výraznější a v celkovém dojmu přibývají léta. V zimě je vhodné pokožku promašťovat vícekrát denně.

Vyměňte lehké krémy za hutnější a mastnější a hydratační krémy používejte spíše na noc. Dehydratací trpí i vlasy následkem přesušeného vzduchu v místnostech. Pokožka hlavy je suchá, což se projevuje jejím svěděním.

Obličej – nejcitlivější pokožka

Je přirozené, že obličej si při venkovních procházkách příliš nezakrýváme a pleť je tak skutečně namáhaná. A při současném nošení roušek, kdy dochází k častému otírání látky o pleť, ji také snadněji dehydratujeme a mechanicky poškozujeme. Pleť je navíc vystavena vzduchu, který pod rouškami vydechujeme a ve kterém jsou přítomny i bakterie. Poté, co přijdeme domů a můžeme roušku odložit, je vhodné pleť odlíčit a ošetřit vhodným přípravkem. Při výběru konkrétních přípravků je dobré poradit se s lékárníkem specialistou na dermokosmetiku, který vždy pomůže vybrat produkt na míru konkrétnímu typu pleti. „Důležité je brát v úvahu typ pokožky – zda se jedná spíše o pleť se sklony k mastnotě, suchou pokožku či budeme bojovat s náznaky vrásek,“ vysvětluje Lánová.  „Ve vyšších polohách je potřeba chránit pleť nejen před mrazem, ale také před škodlivými slunečními paprsky, které se navíc odráží od sněhové pokrývky. Doporučuji například kvalitní denní krém Eucerin Anti-Pigment s SPF 30. Nejenom, že pleť hydratuje, ale zabraňuje i tvorbě pigmentových skvrn a díky ochrannému faktoru pleť chrání před sluncem.“   

Rty – vyhněte se prasklinám 

Díky dostatečné hydrataci a ochraně rtů se můžete vyhnout jejich popraskání, loupání a pálení. Pomoci si můžete častějším používáním balzámu na rty, který bude fungovat jako štít proti mrazu. Chraňte je například s Lip Care balzámem na rty od Neutrogeny, který má ochranný faktor SPF 20 a kromě chladu tak ochrání i před škodlivým UV zářením.

Tělo – šupinky a drolení kůže

I přes vrstvy oblečení je pokožka těla namáhaná podobně jako obličej. Mohou se tvořit šupinky suché kůže, docházet ke svědění a zarudnutí. „Ideální je použít hydratační krém vždy po koupeli či sprše, protože prohřátá pleť přípravek lépe vstřebává.  Už samotný výběr sprchového gelu by měl odpovídat nárokům pleti. Šetrný je například sprchový gel Atoderm od Biodermy, který má zklidňující účinky na suchou až atopickou pokožku, působí protizánětlivě a posiluje obranyschopnost pokožky, “ doporučuje Ivana Lánová.  Vedle řady Atoderm je pro suchou, citlivou až atopickou pleť vhodná řada sprchových gelů a olejů Lipikar od La Roche Posay (Lipikar Mycí olej AP+ a Syndet AP+). Po jemném vyčištění má následovat důkladná a pravidelná péče hydratačním mlékem, např. Atoderm od Biodermy, Lipikar od La Roche Posay, nebo emolienční sprej Exomega CONTROL od A-Dermy, který zklidňuje suchou a podrážděnou pokožku se sklonem k atopii a ulevuje od svědění. 

Nezapomínejte na ruce

Ruce v současné době trpí nejen mrazem a střídáním teplot, ale také potřebnou a častou dezinfekcí. Péči o ně bychom tak neměli podceňovat. „Při delším pobytu v mrazu nezapomínejte na rukavice a stejně jako s sebou nyní nosíte dezinfekční gel, přibalte také kvalitní vyživující krém.  Vyzkoušejte například rychle se vstřebávající krém na ruce Hand Care od Neutrogeny“, doporučuje Lánová. Vedle pravidelného promašťování si můžete udělat i domácí zábal rukou.

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account