Věčně někam spěcháte, nestíháte a připadáte si jako pověstný křeček v kleci? Ať už jde o pravidelné cvičení, čtení knih, plánování výletů nebo učení nových věcí, zní z vašich úst často odpověď: „Na to nemám čas!“? Ano, dnešní doba na nás klade řadu nároků, přesto se nenechte povinnostmi semlít a naučte se se svým drahocenným časem hospodařit… Přinášíme vám tipy, jak využít moderní technologie – a ušetřené hodiny pak věnujte tomu, co vám dělá radost! 

Každodenní úklid raz dva

Luxování dá pořádně zabrat, zvlášť pokud máte doma čtyřnohé zvířecí mazlíčky nebo malé děti, je zapotřebí vysávat každý den. Jenže chce se vám vždy vytahovat těžký přístroj z komory? V tomto ohledu vám velmi usnadní život tyčový akumulátorový vysavač, který můžete mít stále v pohotovosti a kvůli každému smítku nemusíte rozmotávat šňůru, zapojovat do zásuvky, přenášet… A vše potom zase pracně balit. Při výběru je však důležité pořídit takový, který má dlouhou dobu chodu a zároveň silný motor, aby dokázal špínu vysát pořádně. 

Tip: Vysavač Dyson V11 Absolute Extra Pro dokáže v eko režimu fungovat až 120 minut a integrovaný digitální motor Dyson HyperdymiumTM otáčí rotačním kartáčem až 60krát za sekundu. Má tak nejvyšší sací výkon mezi bezkabelovými vysavači. Díky různým nástavcům a třem režimům můžete úklid optimalizovat dle potřeby a jedním přístrojem zbavit domácnost nečistot nejen na podlahách, ale i na nábytku, žaluziích, v zapadlých koutech i na gauči…

Kolik ušetříte času: 15 minut denně (záleží na velikosti podlahové plochy), ročně přes 91 hodin!

Zrychlete vaření i nákupy

Jíst se zkrátka musí, ale zejména v dobách home office a uzavřených restaurací, kdy člověk vyvařuje častěji, než byl zvyklý, se naplno ukazuje, kolik času příprava pokrmů opravdu zabere. Zvlášť, když k tomu připočítáte ještě nákup potravin, mytí nádobí, úklid kuchyně a tak dále. V tomto ohledu vám ušetří čas, když si každý týden dopředu sepíšete jídelníček. Díky tomu budete vědět, co kdy vařit a tento plán vám zjednoduší a zefektivní i nákupy. Také můžete docílit toho, aby byla skladba pestrá a vyvážená a nezapomněli jste na žádné důležité složky (ryby, luštěniny, zelenina, mléčné výrobky atd.). Dobrými pomocníky jsou rovněž chytré domácí spotřebiče s moderními technologiemi, jako je elektrický tlakový hrnec, domácí pekárna, kuchyňský robot, vestavěná trouba s přednastavenými programy (ty inteligentní umožňují ovládání na dálku pomocí aplikace ve smartphonu), indukční deska (k dostání jsou i s chytrými senzory, monitorujícími teplotu přípravy). 

Tip: V rámci úspory času se také zaměřte na rychlé recepty. Podívejte se například na www.laformaggeria.com/recepty. Stačí u vyhledávání kliknout na tři tečky vpravo a zvolit preferovanou časovou variantu (např. 15 či 30 minut) – zobrazí se vám tipy, co můžete rychle uvařit!

Kolik ušetříte času: 30 minut denně, za rok až 180 hodin!

Neztrácejte čas nastavováním stínění

Stínicí technika je neodmyslitelnou součástí domácností. Má řadu výhod: Lze díky ní zabránit nevítaným pohledům zvenčí, ale také ušetřit energii, jelikož v zimě zamezuje tepelným ztrátám a v létě naopak brání proniknutí slunečních paprsků a udržuje v útrobách domova příjemný chládek. Kolikrát denně však měníte ručně polohu rolet, žaluzií či jiného stínění? Minimálně dvakrát – ráno a večer – ovšem mnohdy jej regulujete i podle slunečního svitu či povětrnostních podmínek. To vše vám odpadne při využití automatického ovládání, které zajišťuje pohodlí a šetří čas. „V dnešní době není problém ovládat naše produkty prostřednictvím mobilu či tabletu a vytvořit si tak vlastní systém automatizace domácnosti. Zákazník má na výběr celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídící jednotce a může si navolit například různé typy scénářů pro jednotlivé typy stínících prvků nebo světové strany,“ říká Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA.

Tip: Skvělou službu rovněž poskytnou čidla. „U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí,“ vysvětlujeŽižlavský. To znamená, že pokud například začne foukat silný vítr, venkovní žaluzie se automaticky sklopí. Máte tak o starost méně…

Kolik ušetříte času: 10 minut denně (závisí na počtu oken v domácnosti), ročně přes 60 hodin!

Fénování už nemusí trvat věčnost…

Spočítejte si někdy, kolik minut trávíte ročně fénováním. Pro dámy, které si upravují účes každý den, jde o pravidelného zabijáka času, jenž jim prodlužuje ranní pobyt v koupelně… Naštěstí pokročilé technologie vládnou i v péči o krásu a technika jde stále dopředu. Zásluhu na tom má i vynálezce James Dyson, který se svým týmem inženýrů přišel na to, jak tento každodenní proces urychlit. Vyvinul vysoušeč Supersonic s technologií Air Multiplier™, při níž zesílený proud vzduchu vytváří kontrolovaný, vysokorychlostní proud vzduchu pro rychlé vysušení. Důležitou roli hraje také unikátní digitální motor Dyson V9. Vyvine až 110 000 otáček za minutu a vytvoří proud až 13 litrů vzduchu za sekundu. Je unikátně umístěn v rukojeti, rotuje v průměru 6krát rychleji než jiné motory používané ve vysoušečích vlasů, pracuje na frekvenci mimo slyšitelné spektrum, a navíc je jeho hmotnost třetinová. Fénování už díky tomu netrvá věčnost. 

Tip: Chcete-li proces co nejvíce urychlit, zvolte ze třístupňové škály nastavení nejvyšší rychlost vysoušení a ze čtyř přesných nastavení teplot hodnotu 100 °C – přístroj měří teplotu proudu vzduchu více než 40krát za sekundu a chrání tak před poškození extrémním teplem. Díky tomu šetříte nejen čas, ale i vlasy. Vysoce výkonný digitální motor Dyson V9 najdete i ve styleru Dyson Airwrap s unikátním coanda efektem pro snadnou a rychlou úpravu účesu.

Kolik ušetříte času: 10 minut denně (záleží na typu a délce vlasů), ročně přes 60 hodin!

Díky mobilu máte kancelář po ruce

Kde jsou ty časy, kdy telefon sloužil pouze k hovorům a posílání SMS. V dnešní době smartphony disponují řadou nejrůznějších funkcí a je možnost do nich stáhnout spoustu užitečných aplikací. Díky tomu můžete naplno využívat každou volnou chvilku, ať už čekáte na zastávce autobusu nebo ve frontě na poště, jedete vlakem anebo sedíte v čekárně u lékaře. Během těchto prostojů jsme často lapeni do sociálních sítích – tento čas ovšem můžete zužitkovat i efektivněji: vyřizovat maily, poslouchat zajímavé podcasty či audioknihy (a vzdělávat se tak ve své profesi), školní přednášky či záznam z porady, učit se skrz aplikaci cizí jazyk, sepisovat si to-do list, promazávat mailovou schránku… Díky tomu budete pak mít doma více času na odpočinek, koníčky nebo sport.

Tip: Propojte se s kolegy v práci i prostřednictvím různých aplikací jako je Doodle (pro stanovení nejlepšího termínu porady či jiné akce), Trello (sdílený nástroj pro spolupráci na projektech), sdílený kalendář atd. 

Kolik ušetříte času: zde je úspora individuální a každý den to může být jiné 

Chytré aplikace vám pomohou v boji proti prokrastinaci!

Slovo prokrastinace je v posledních letech skloňováno ve všech pádech, ale pokud si přesto nejste jisti, co si pod výrazem představit, encyklopedie Wikipedia ho definuje takto: „Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví.“ Do pasti prokrastinace se dostáváme především s rozvojem moderních technologií, smartphonů a sociálních sítí – ovšem právě ty nás z těchto nástrah mohou i vytáhnout. Tip: Zkuste si na svůj telefon nainstalovat aplikace, kontrolující váš čas, jako je například RescueTime, aTimeLogger – Time Tracker nebo SaveMyTime – TimeTracker, abyste zjistili, co je vaším „časožroutem“ a měli tak prokrastinaci pod kontrolou. Pomůže vám to s nastavením rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

Kolik ušetříte času: Podle aplikace SaveMyTime – TimeTracker kontroluje průměrný člověk telefon každých 8 minut, přibližně 120krát denně… I kdybyste touto kontrolou strávili jen půl minuty, dělá to denně 60 minut času a za rok plných 365 hodin!

Naučte se psát všema deseti!

Píšete na klávesnici stylem „datel“ tak, že vyťukáváte písmena a čísla dvěma prsty a přitom kontrolujete na střídačku ruce i monitor? Velmi tím zdržujete svou práci! Nejen, že nezvládnete tolik úhozů jako všema deseti prsty, ale zároveň ztrácíte čas právě neustálým střídáním pohledů, píšete více chyb a déle vám trvá, než je opravíte… Také rušíte své soustředění tím, že přemýšlíte, kde je jaké písmeno a nekoncentrujete se tolik na myšlenku, kterou chcete napsat. 

Tip: Naučit se psát všema deseti můžete i online (např. na www.nedatluj.cz, www.psanihrave.cz) nebo využít některý z dostupných softwarů. Když budete trénovat, není problém se dostat na 250 úhozů za minutu, šikovní pisatelé zvládají i přes 350. Zároveň se naučte také klávesové zkratky v různých programech, díky kterým dokážete udělat více práce za kratší čas. Než si je zažijete a naučíte nazpaměť, klidně si je vytiskněte na papír a mějte je po ruce vedle monitoru. 

Kolik ušetříte času: Záleží na práci, kterou děláte. Pokud v rámci svého zaměstnání píšete často (maily, překlady, prezentace, přípravu projektů, opisy atd.), lze díky psaní všema deseti ušetřit denně až 1 hodinu času, tedy přes 300 hodin ročně (když vezmete v potaz, že píšete jen v pracovních dnech).

Když se vám podaří ušetřit hodinu denně…

Dny bohužel nafouknout nelze, budou mít pořád 24 hodin a jen těžko běh planet můžete ovlivnit. Představte si ale, že díky našim tipům dokážete při každodenních činnostech ušetřit alespoň hodinu času denně. Za týden je to už 7 hodin, měsíčně 30 a za rok 365 hodin, tedy 15 dní čistého času, který se dá využít různými způsoby – věnovat se svým blízkým, koníčkům, relaxaci, seberozvoji… Právě správný balanc mezi povinnostmi a odpočinkem je dle odborníků klíčem k redukci stresu a také důležitou zbraní proti syndromu vyhoření. A co tedy můžete dělat s ušetřeným časem?

  • … přečíst 73 knih (když počítáme, že v průměru strávíte 5 hodin u každé z nich)
  • … vyrazit na 30 celodenních výletů (trvajících 12 hodin) s rodinou či přáteli 
  • … každý den si hodinu zaběhat nebo zasportovat 
  • … zhlédnout všechny díly seriálů Hra o trůny (63 hodin), Přátelé (121 hodin), Teorie velkého třesku (139,5 hodiny)… A ještě by vám zbyl čas na dvacet dvouhodinových filmů.
  • … naučit se cizí jazyk, abyste se s ním domluvili (např. podle Cambridge English Language Assessment se dá na úroveň B1, tedy mírně pokročilý, dostat za 350–400 hodin) 
  • … napsat knihu

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account