Věděli jste, že nespavost je strašákem, který se vyskytuje až u 45 % dospělé populace? Nespavost je také propojena s celou řadou dopravních nehod a negativně se odráží na lidském zdraví. Jak s nespavostí a častým nočním buzením zatočit? Důležité je kde spíte, na čem spíte a také jak dlouho spíte.

Jakmile zapracujete na několika faktorech, zjistíte, že buzení ve 3 ráno a další nepříjemná přerušení spánkového cyklu se stanou minulostí.

Proč je pro nás spánek důležitý?

Věk a spánek jsou spolu úzce propojeny. To, kolik spánku potřebujeme, se mění v závislosti na věku. Zatímco novorozenci vyžadují téměř 17 hodin spánku, v dospělosti si vystačíme se sedmi až devíti hodinami. Během spánku si odpočine naše tělo i náš mozek a díky vydatnému spánku můžete normálně fungovat. Jak se ale ukazuje, zdravý spánek je ve společnosti téměř až raritou. Celých 35 % lidí totiž uvádí, že spí nedostatečně a téměř polovina světové populace má potíže se spaním.

Insomnie a co ji způsobuje

Jednou z nepříjemných spánkových poruch je insomnia neboli nespavost. Mezi její nejčastější příčiny patří stres, ale může být způsobena také depresemi, jet lagem a nepravidelnou dobou, kdy chodíte do postele. Výsledkem nespavosti je pak snížená pozornost, podrážděnost, větší hlad během dne, přejídání a také případně obezita.

Foto: Shutterstock

Co může být spouštěčem buzení v noci ve stejnou hodinu?

Kromě nespavosti se můžeme setkat také s úkazem, kterým je časté noční buzení dospělých. To totiž může, ale také nemusí, souviset s nespavostí. Časté noční buzení může mít celou řadu příčin. Které jsou ty nejčastější? Rozhodně nykturie neboli potřeba močení v noci, dále pak pocity horka, přílišné vystavení modrému světlu před spaním a v neposlední řadě alkohol a svačina těsně před spaním.

Jak rychle usnout a kdy jít spát aneb jak na zdravý spánek

Pokud trpíte nespavostí a v noci dlouho ležíte v posteli a koukáte do stropu, zkuste změnit svůj večerní spánkový rituál. Před spaním si uvařte bylinkový čaj na spaní, připravte si horkou koupel, dopřejte si masáž a zapomeňte na kávu, alkohol, cigarety, večerní svačinu a projíždění internetu v mobilu.

Do postele také uléhejte vždy ve stejnou hodinu a investujte do své matrace. Právě kvalitní matrace vám totiž zabrání v tom, že se budete v noci převalovat a hledat vhodnou polohu na spaní. Velmi oblíbené jsou pěnové matrace, například matrace Super Fox, ale samozřejmě existují i další varianty.

Matrace jsou důležitou součástí kvalitního spánku

Právě výběr matrace je něčím, co byste při honbě za zdravým spánkem neměli podcenit. Každá matrace má jiné vlastnosti a každému vyhovuje něco jiného. Vsadit tak můžete na latexové matrace, které jsou elastické a mají dlouhou životnost. Nebo si vybrat pěnové verze, jež jsou měkké a ty z paměťové pěny ocení lidé s bolavými zády. V nabídce jsou také pružinové matrace, které jsou dokonale prodyšné. Pro náročné spáče samozřejmě existuje také možnost výroby matrace na míru.

Foto: Shutterstock

Jak vylepšit ložnici, aby se vám dobře spalo

Jakmile investujete do kvalitní matrace, zaměřte se také na vzhled a vybavení vaší ložnice. Jak ji vylepšit a užívat si ničím nerušený spánek každou noc? Pokud trpíte nadměrným nočním pocením, zaměřte se na materiály, ze kterých je vyrobena vaše přikrývka a polštář a doplňte je o vhodné povlečení. Skvělou volbou je například to saténové, protože má chladivý efekt. Díky tomu se vaše buzení v noci způsobené přehřátím vytratí. Před spaním vždy celou místnost vyvětrejte a na noc stahujte okenní rolety.

Poruchy spánku jsou nepříjemné a mají negativní vliv na lidské zdraví. Snažte se zbavit jejich spouštěčů a užívejte si ničím nerušený noční spánek.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Matrace Tropico

Tagy:
6 Komentářů
 1. NelaVávrová 1 rokem ago

  Když si dám před spaním čaj, tak se celou noc budím na čůrání a pak jsem nevypsaná 🙁

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Už ve školce jsem byla nespavec a paní ředitelka si mě brala k sobě do kanceláře, abych nerušila.
  Nepamatuji si žádné období, kdy bych neměla problémy se spaním.
  Pamatuji si ale psychické týrání mého prvního manžela, který mě vždy v půl třetí budil, aby mi řekl nenáviděnou větu: Vstávej, jdeme spát!!!
  Posledních mnoho let mě každé dvě hodiny budí potřeba na WC, takže asi tak.

 3. Naštěstí s nespavostí nemám problém, snad jen tu a tam, když mě druhý den čeká něco náročného, nepříjemného….

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account