Mnoho žen dnes odkládá mateřství na pozdější věk, ovšem čím více svíček na dortu sfoukáváte, tím těžší pak může být otěhotnět. Reprodukční věk je u ženy totiž velmi důležitý a v případě, že z nějakého důvodu chcete založit rodinu později, rozhodně stojí za zvážení Social freezing. Jedná se o metodu zmrazení vajíček, kterou je vhodné podstoupit mezi 25. a 35. rokem života. Genetický materiál si mohou nechat zmrazit také muži, u nich však věk nehraje až takovou roli.

Mezi nejčastější důvody odkladu mateřství patří kariéra, nenalezení vhodného partnera, onkologická léčba nebo genetické predispozice. Společnost se však neptá a na ženy vyvíjí tlak, o čemž ví své i mladá lékařka MUDr. Valerie Sobková. Jejími obory jsou anesteziologie a intenzivní medicína a hodlá se jim naplno věnovat navzdory očekáváním jiných. Zároveň však myslí na budoucnost, proto podstoupila poměrně brzy metodu Social freezing a nechala si zamrazit vajíčka na dobu, až bude cítit, že nastal čas založit rodinu. Co jí k tomuto rozhodnutí vedlo a jak reagovalo okolí?

Co Vás motivovalo k podstoupení metody Social freezing?

Chápu ji především jako prevenci. Ráda bych se vyhnula situaci, že se pro rodičovství rozhodnu třeba v pozdějším věku, kdy už ale bude pozdě. Dobře vím, jakou úlohu sehrává reprodukční věk ženy, zároveň jsem však cítila, že ještě nejsem připravená mít dítě. Navíc jasně vidím, že je pro mě aktuálně důležité rozvíjet svou profesní cestu lékařky.

Zvažovala jste rozhodnutí dlouho? Došlo k němu přece jen už před studiem na vysoké škole.

Jsem praktická žena a uvědomuji si hodnotu svého času. Tento postup mi přináší jistotu, že genetický materiál pro budoucí mateřství mám uložený.

Jak Vaše rozhodnutí přijalo okolí?

Nesetkala jsem se s ničím negativním nebo nepochopením. Co mě překvapilo, byla nízká úroveň povědomí o samotné metodě. I proto jsem o tom s lidmi otevřeně mluvila.

Může nebo má se žena na celý proces nějak připravit?

Příprava by měla začít už tím, že se předem dobře informuje o samotném průběhu. Je dobré si uvědomit, že se jedná o proces vyžadující určitý čas, během kterého absolvujete několik kontrol. Určitě bych doporučila dbát na klidový režim před, během i po úkonu.

Doporučila byste Social freezing i ostatním ženám či párům?

Jednoznačně bych jej v zájmu budoucího plánování rodičovství doporučila. Představuje jedinečnou příležitost, jak si pojistit zdraví budoucí rodiny. Přijde mi skvělé, že žena díky této metodě dostává možnost dát si preventivně v reprodukčním věku zmrazit vajíčka, která budou mít po rozmrazení stejnou kvalitu.

Kdy postoupit zmrazení vajíček

Již jsme zmínili, že ideálně by žena měla podstoupit Social freezing ve věku 25 až 35 let. Metodu je možné podstoupit i po dovršení 35. roku života, ale platí rovnice, že čím dříve, tím lépe. Reprodukční schopnost ovlivňuje mnoho faktorů, nejčastěji se jedná o zdravotní obtíže, proto je zásadní absolvovat včas konzultaci a vyšetření, které odhalí, jak na tom jste. V Prague Fertility Centre vás celým procesem provedou a případně upozorní i na skutečnost, že zmrazení vajíček nemusí být absolutní zárukou pro budoucí bezproblémové otěhotnění. Rozhodně však značně zvyšuje pravděpodobnost, že i ve vyšším věku se dočkáte miminka, takže není třeba se tolik stresovat.

Co vás čeká při podstoupení Social freezingu?

Kompletní proces zmrazení vajíček trvá přibližně měsíc a nezasáhne nijak výrazně do vašeho života. Prvním krokem je vstupní konzultace a hormonální, gynekologické a ultrazvukové vyšetření. Na základě výsledků vám lékař naplánuje hormonální stimulaci, díky níž dozraje vyšší počet vajíček. Hormony si pomocí injekce aplikujete sama po dobu 10 až 12 dnů, posléze absolvujete ambulantní odběr vajíček z vaječníků, který probíhá pod ultrazvukovou kontrolou v krátké celkové anestezii. Do dvou hodin po ukončení zákroku pak zpravidla můžete odejít domů. Někdy může dojít k situaci, že lékař získá z vaječníků jen menší počet vajíček. V takovém případě je nutné absolvovat další stimulační cyklus, aby bylo zaručeno úspěšné zachování plodnosti.

Zdroj: Prague Fertility Centre

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account