Vodní turistika se těší velké popularitě, a i když by se mohlo zdát, že vám stačí loď, plavky a záchranná vesta, rozhodně tomu tak není. Zabalit se na vodu může být někdy pořádná výzva. Vše potřebné se vám totiž musí vejít ideálně do lodního vaku nebo barelu, kam se ani v případě, že se tzv. cvaknete, nedostane voda. Pojďme se tedy podívat na pár tipů, co by vám na vodácké dovolené nemělo chybět. Pak už jen můžete vyrazit za dobrodružstvím a vesele zvolat ahoj!

Než vůbec začnete balit, zjistěte si, jaké by mělo být počasí. Jistě, předpovědi nejsou 100%, ale žádné zásadní výkyvy by také hrozit neměly. Zároveň však počítejte s tím, že u vody je vždy o něco chladněji, takže zvláště pokud se chystáte spát ve stanu, vezměte tuto skutečnost v potaz. V dalším kroku si zajistěte v půjčovně loď, pádla, barely, házecí pytlík s karabinou, vesty, helmy a provaz o délce 7-10 metrů na přivázání lodě, pokud tedy tuto výbavu nemáte vlastní. Půjčovny lodí kromě těchto věcí nabízejí třeba i doplňkové služby jako převoz vašich zavazadel v případě, že si nevystačíte s uložením věcí do barelu v lodi.

Jen plavky nestačí

Při balení na vodu určitě v zavazadle první přistanou plavky, je to logické, ale rozhodně s nimi nevystačíte. Může se změnit počasí, večer budete chtít posedět nebo se třeba zastavíte na prohlídku nějaké památky cestou. Kdo je trochu choulostivější, měl by zvážit pořízení neoprenu, jinak je dobré vzít si tričko (polyesterové schne rychleji než bavlněné) a kraťasy. Pokud chcete být styloví, najděte nějaký kousek v námořnickém stylu. Bude-li počasí chladnější, vodácká bunda a dlouhé kalhoty, které se spolu s mikinou hodí i na večerní posezení u ohně, určitě také přidejte. Spodní prádlo, ponožky a náhradní tričko si vezměte podle toho, na jak dlouho se chystáte. Obuv zvolte vhodnou do vody, bosky raději nejezděte, nikdy nevíte, na co v řece šlápnete.

Hygiena a ochrana nejen před sluncem

Když si užíváte vodáckou dovolenou za slunečných dnů, tři věci zcela jistě nesmíte zapomenout, a to pokrývku hlavy, opalovací krém a sluneční brýle. Vlastně by součástí měl být ještě čtvrtý mušketýr jménem repelent, protože hmyzáků se u vody najde spousta. Ani trampové by neměli zapomínat na hygienu, takže základní potřeby, toaletní papír a rychleschnoucí ručník jsou nutností. Podobně je to i s lékárničkou, kterou již můžete pořídit kompletně vybavenou, pouze do ní přidejte pinzetu, kdyby se do vás zahryzlo klíště, a také antihistaminika, protože i nealergika může překvapit alergická reakce.

Kde složit hlavu

Určitě existuje možnost, že si předem vyhlédnete a zamluvíte kemp, kde se vyspíte v chatce, najíte se a osprchujete. Valná většina vodáků ale zakotví v kempu, kde rozbije stan a třeba si opeče buřty na ohni. Z tohoto důvodu budete potřebovat stan, karimatku a spacák, dále pak skladný vařič, ešus a termohrnek či plecháček, což znamená poměrně velkou bagáž, kterou asi do lodi cpát nechcete. Nejlepší variantou tedy je, že využijete již zmíněné možnosti, kdy vám výbavu dopraví do cíle po souši, a to buď přátelé nebo někdo z půjčovny lodí.

Další nezbytnosti

Ačkoliv dnes již snad všude máte možnost zakotvit a koupit si něco dobrého, jídlo je praktické si vzít i s sebou. Samozřejmě potřebujete mít také čím jíst, což zajistí cestovní příbor, multitool se zase postará o to, že vás téměř žádná situace nezaskočí. Nechcete-li rozdělávat oheň třením dřívek, přihoďte si do výbavy i zapalovač nebo zápalky. Dodržujte pitný režim, ale samozřejmě ne tím, že půjdete přes palubu a vypijete půl řeky. Z dalších věcí se vám bude hodit píšťalka, čelovka, houba pro odsátí vody nacákané do lodě, vodotěsné pouzdro na doklady, peníze a elektroniku, kterou potřebujete i dobíjet, takže si pořiďte také powerbanku.

V případě, že raději vodu vyměníte za celodenní výlet nebo kempování, máme pro vás také inspiraci, co si sbalit.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, mountainhouse.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
1 Komentář
  1. Ellie 3 týdny ago

    Díky za tipy, také se na vodu chystáme 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account